Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Na bydgoskie tory wraca zabytkowy tramwaj. Znamy nową trasę przejazdu

Dodano: 07.07.2023 | 11:02

Na zdjęciu: Od soboty, 8 lipca pochodzący jeszcze z XIX wieku Herbrand wróci na bydgoskie torowiska.

Fot. ZDMiKP

Zabytkowe tramwaje tylko na chwilę pojawiły się na ulicy Gdańskiej. Kursy do Lasu Gdańskiego zawieszono z powodu wstrzymania ruchu z powodu prac kanalizacyjnych. Od soboty, 8 lipca pochodzący jeszcze z XIX wieku Herbrand wróci na bydgoskie torowiska – znamy nową trasę przejazdu.

Na początku wakacji Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji ogłosił, że od soboty, 24 czerwca do końca sierpnia w weekendy mieszkańcy i turyści będą mogli skorzystać z linii nr 0, obsługiwanej zabytkowymi tramwajami. W pierwszy weekend lata tramwaj wyjechał na trasę od pętli Rycerska do Lasu Gdańskiego, ale w następnym próżno było go szukać.

Dlaczego? 1 lipca wstrzymano ruch tramwajowy na ulicy Gdańskiej – powodem są prace kanalizacyjne związane z budową zbiorników retencyjnych, które wymagały rozkopania jezdni i torowiska. Obiecywane kursy do końca sierpnia okazały się wydmuszką. ZDMiKP postanowił jednak uruchomić  – od soboty, 8 lipca – linię o oznaczeniu H. Drogowcy obiecują, że będzie ona kursować przez całe wakacje w soboty, niedziele i święta. Obsługiwać ją będzie zabytkowy tramwaj Herbrand.

Na jakiej trasie będzie kursować linia H? Zarząd dróg informuje, że będzie ona jeździć z pętli Wilczak na Kapuściska. Po przejeździe wzdłuż Nakielskiej i przez węzeł Garbary, Herbrand pojedzie Focha i Jagiellońską aż do ronda Jagiellonów, potem Bernardyńską i Kujawską, a następnie Wojska Polskiego aż do Kapuścisk. Rozkład jazdy znajduje się TUTAJ.

Tramwaj Herbrand został wybudowany w pierwszej połowie 1896 r. przez znaną niemiecką wytwórnie wagonów „Herbrand &Co” w Kolonii. – Do Bydgoszczy trafił w czerwcu 1896 r. i był jeden z 16 składów elektrycznych, które zastąpiły tramwaje konne. Od samego początku nosił numer boczny 14 – opisywał Stanisław Sitarek. Pojazd szynowy w 2012 roku został gruntownie odrestaurowany (do 1997 roku pełnił funkcję domku kempingowego, a następnie… kurnika) i zyskał kremowy kolor. Herbrand ma długość blisko 8 metrów, posiada 30 miejsc stojących i 15 siedzących.