[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Lokomotywa odzyskała historyczne malowanie. Bydgoszczanie mogą ją zobaczyć już jutro

Dodano: 06.04.2018 | 13:04

Lokomotywę będzie można zobaczyć jutro.

Na zdjęciu: Tak prezentuje się lokomotywa ET22 po przywróceniu jej historycznego malowania.

Fot. mat. prasowe

PKP Cargo przywróciło historyczne barwy lokomotywie ET22-933. „Byk” został odnowiony w Sekcji Utrzymania i Napraw Północnego Zakładu Spółki w Bydgoszczy.

W sobotę PKP Cargo zaprezentuje czternastą lokomotywę, która odzyskała historyczne malowanie. Jest to ET22-933. Lokomotywy typu ET22 są jednymi z najbardziej popularnych typów elektrowozów, które można spotkać na polskich torach. Były one produkowane w latach 1969-1989 we wrocławskich zakładach Pafawag. W żargonie kolejowym pojazdy te są nazywane „bykami” lub „helmutami”.

Odrestaurowany egzemplarz powstał w 1985 roku i trafił do eksploatacji do zakładu taboru Warszawa Olszynka Grochowska. Później lokomotywa została przekazana do Ostrołęki. W okresie przynależności do lokomotywowni w Ostrołęce na jej czołach umieszczono herb miasta. Pomimo że elektrowóz kilkukrotnie zmienił swój przydział, przez wiele lat herb Ostrołęki wciąż odróżniał go od innych „byków”. Aktualnie lokomotywa należy do Północnego Zakładu PKP Cargo w Gdyni. Warto wspomnieć, że ma ona za sobą epizod filmowy – jest widoczna w jednej ze scen „Galimatias, czyli Kogel-Mogel II”.

W marcu ET22-933 przeszedł przegląd poziomu P4, przy okazji którego przeprowadzono prace malarskie i przywrócono historyczne malowanie z lat 1988-2002. Charakteryzuje się ono żółtym czołem, biało-czerwonymi obwódkami lamp i zgarniaczami oraz zielonymi barwami. Ponadto na czołach umieszczono odnowiony herb Ostrołęki.

PKP Cargo zaprasza miłośników kolei na prezentacje lokomotywy jutro, w godzinach od 11:00 do 14:00 do Sekcji Utrzymania i Napraw w Bydgoszczy przy ul. Inwalidów 1.