Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

LOTTO – Bydgostia podsumowała sezon 2022

Dodano: 18.11.2022 | 12:00

Na zdjęciu: Podczas zakończenia sezonu wyróżniono mistrza świata Mateusza Biskupa.

Fot. mat. klubu

W poniedziałek, 14 listopada LOTTO – Bydgostia uroczyście podsumowała sezon 2022, który zakończył się jubileuszowym, trzydziestym zwycięstwem w Drużynowych Mistrzostwach Polski.

W specjalnie na tę okazję przygotowanej i wypełnionej po brzegi sali ergometrowej zgromadzili się trenerzy i zawodnicy klubu LOTTO–Bydgostia, przedstawiciele władz Bydgoszczy, Totalizatora Sportowego i Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, sponsorzy, partnerzy oraz przyjaciele naszego klubu. Oprócz tradycyjnego omówienia sezonu i wręczenia wyróżnień nie zabrakło także występów muzycznych.

Sukcesy w kraju i za granicą

– Są oczywiste oczywistości – to, że płacimy podatki; to, że słońce wschodzi i zachodzi oraz to, że LOTTO–Bydgostia zdobywa drużynowe mistrzostwo Polski. W tym roku już po raz trzydziesty z rzędu – mówił prowadzący uroczystość Maciej Wilkowski, na co dzień dziennikarz Radia PiK.

W sezonie 2022 klub zdobył 63 medale mistrzostw Polski, w tym 34 złote, 14 srebrnych i 15 brązowych. Do tego należy też doliczyć 11 krążków z imprez międzynarodowych, a wśród nich – złoto mistrzostw świata, które zdobył Mateusz Biskup.

– Nie byłoby tych sukcesów gdyby nie nasza kadra szkoleniowa, zarząd i partnerzy. Dlatego chciałbym im wszystkim serdecznie podziękować – mówił Robert Sycz, który po raz pierwszy występował na podsumowaniu sezonu jako prezes klubu. Co więcej, dzień po uroczystości prezes Sycz świętował urodziny, dlatego też cała sala zaśpiewała mu głośne „Sto lat”.

Trzydzieści lat triumfów razem z LOTTO

Rozmowy na temat trzydziestego z rzędu drużynowego mistrzostwa Polski były też okazją do wspominania poprzednich tytułów. W opowieściach o historii klubu prym wiódł oczywiście prezes honorowy Zygfryd Żurawski.

Pierwszy tytuł z obecnej serii klub świętował w 1993 roku. Na mistrzostwo czekał wówczas 23 lata, gdyż poprzednie triumfy święcił w latach 1938, 1960, 1966, 1967 i 1970. – Pamiętam jak dziś, gdy po kończących rywalizację regatach w Poznaniu podszedłem do naszej grupy z kartką i powiedziałem, że jesteśmy na 1. miejscu. To był szok. Osoby, które pamiętały mistrzostwo z 1938 roku, płakały, że udało im się doczekać tego sukcesu – wspominał Zygfryd Żurawski.

Najbardziej zaciętej rywalizacji o mistrzostwo doświadczyliśmy w 2000 roku, gdy przed kończącymi całoroczne zmagania długodystansowymi mistrzostwami Polski bydgoski klub miał tylko 18 punktów przewagi nad AZS Toruń.

Gdy do ostatniej odsłony rywalizacji pozostawało kilka dni, Robert Sycz zdobywał w Sydney złoty medal igrzysk olimpijskich. – Dzwoniłem do niego, aby pogratulować, a jednocześnie prosić, aby pamiętał, że w weekend po jego powrocie do kraju odbywają się ostatnie zawody mistrzostw Polski i bardzo proszę, żeby startował. Robert oczywiście wystartował, wygrał, a my w sumie uzbieraliśmy ponad 100 punktów przewagi nad Toruniem – przypominał prezes Żurawski.

Co ciekawe, 30 tytułów mistrza Polski zbiega się z trzydziestoleciem współpracy z Totalizatorem Sportowym. To właśnie w 1993 roku klub podpisał pierwszą umowę z obecnym Partnerem Strategicznym.

– Dzisiejszy wieczór to zwieńczenie roku wielu sukcesów, ale i lat pracy. Po raz kolejny z rzędu możemy się cieszyć, że LOTTO-Bydgostia to perła na arenie sportu. Gratuluję i dziękuję za wiele lat współpracy – mówiła Monika Pikos, dyrektor bydgoskiego oddziału LOTTO.

– To trzydzieste mistrzostwo to zasługa kilku pokoleń wioślarzy, wioślarek, trenerów i oddanych działaczy – podkreślał Żurawski, który zapowiedział także wydanie w druku książki nawiązującej do jubileuszu. Na razie uczestnicy poniedziałkowej uroczystości otrzymali tę publikację w formie elektronicznej.

Złoty Mateusz Biskup

Największym tegorocznym sukcesem klubu był złoty medal mistrzostw świata zdobyty przez Mateusza Biskupa w czwórce podwójnej. Podczas podsumowania sezonu wszyscy obejrzeli raz jeszcze nagranie decydującej batalii o tytuł w czeskich Racicach.

– Obejrzałem to może dwa – trzy razy pod kątem analizy i sprawdzenia, co można jeszcze poprawić. Oczywiście, odczuwam ogromną radość, gdy to oglądam, ale nie jestem jeszcze spełniony. W naszym sporcie najważniejszy jest medal olimpijski i o nim teraz myślę – zapowiedział Biskup, który swój krążek z mistrzostw świata trzyma… w szafie, razem z innymi wyróżnieniami.

– Ten medal cieszy, ale mamy dwójkę dzieci i w mieszkaniu zwyczajnie nie ma gdzie go wystawić. Te mistrzostwo już za mną i trzeba pisać nowy rozdział – mówił z uśmiechem Biskup.

O igrzyskach olimpijskich myślą już także Mikołaj Burda i Joanna Dittmann, którzy również podsumowali ostatnie miesiące w trakcie poniedziałkowej gali. W 2024 roku w Paryżu jako dyscyplina olimpijska może zadebiutować także wioślarstwo morskie. W tej konkurencji świetnie radzi sobie Martyna Radosz.

– Wioślarstwo morskie to coś wspaniałego. Nie spodziewałam się, że tak mnie wciągnie – mówiła zawodniczka, która w tym roku reprezentowała Polskę na mistrzostwach Europy.

Wyróżnienia dla najlepszych

Podczas uroczystości wyróżniono także najlepsze zawodniczki i najlepszych zawodników ubiegłego roku, wieloletnich partnerów, a także trenerów. Obecnie w klubie pracuje 11 szkoleniowców, którzy mają pod opieką ponad 170 wioślarek i wioślarzy.

Wiceprezydent Bydgoszczy Michał Sztybel wręczył Medal Prezydenta Miasta dla Mateusza Biskupa. – Sukces w sporcie, szczególnie tak powtarzalny, to nigdy nie jest zasługa jednostki. To zasługa wielu osób. Także podziękowanie i gratulacje dla wszystkich zawodników, trenerów, waszych sympatyków i rodzin, które pomagają, byście mogli się skupić na sporcie – mówił wiceprezydent Sztybel.

Kolejnym wydarzeniem tego wieczoru było uroczyste podpisanie aneksu do umowy o współpracy z Wyższą Szkołą Gospodarki w Bydgoszczy. Obecnie zawarta umowa obowiązuje do 2024 roku, w którym to odbędą się igrzyska olimpijskie w Paryżu.

– Życzę, żebyście mieli frajdę ze zdobywania medali i startów w najróżniejszych zawodach, bo kibicujemy wam na dobre i na złe i będziemy z wami zawsze – zapowiedział prezydent uczelni Krzysztof Sikora.

Wyróżnienia i nagrody od klubu za wybitne osiągnięcia w sezonie 2022 otrzymali:

Mateusz Biskup – Złoty medal Mistrzostw Świata, Srebrny Medal Mistrzostw Europy
Mikołaj Burda – IV miejsce Mistrzostwa Europy, IX miejsce Mistrzostwa Świata
Joanna Dittmann – IV miejsce Mistrzostw Europy, XI miejsce Mistrzostwa Świata
Martyna Radosz – IV miejsce Mistrzostw Europy w Wioślarstwie Morskim na dystansie endurance
Tomasz Lewicki – Złoty medal Młodzieżowych Mistrzostw Europy
Małgorzata Strybel – Srebrny medal Młodzieżowych Mistrzostw Europy
Paulina Chrzanowska – Brązowy medal Młodzieżowych Mistrzostw Europy
Natasha Malicka – Srebrny Medal Juniorskich Mistrzostw Europy
Julia Oszczęda – uczestniczka Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata Juniorów
Wiktoria Zawadzka – uczestniczka Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata Juniorów
Paulina Chrzanowska, Małgorzata Strybel, Klaudia Pankratiew, Izabela Gałek – Złoty medal 4x Akademickie Mistrzostwa Europy
Klaudia Pankratiew, Izabela Gałek – Złoty medal 2x Akademickie Mistrzostwa Europy
Dawid Frącz-Zakrzewski, Artur Zalewski – Złoty medal 2x lekka Akademickie Mistrzostwa Europy

Wyróżnienia

Medal Prezydenta Bydgoszczy za szczególne osiągnięcia sportowe otrzymał Mateusz Biskup

Odznaki klubowe za wybitne osiągniecie otrzymali

Złota odznaka z trzema diamentami:
– Mateusz Biskup
Złota odznaka z jednym diamentem:
– Małgorzata Strybel
– Natasha Malicka
– Artur Zalewski
– Dawid Frącz-Zakrzewski
Złota odznaka:
– Jakub Karwecki
Srebrna odznaka:
– Julia Oszczęda
– Wiktoria Zawadzka
– Natalia Michalak
– Paweł Janik
– Mikołaj Patalas
– Tomasz Rybicki
– Kacper Król
– Paweł Pączka
* rodzice zawodników
– Tadeusz Korcz
– Piotr Bielaszewski
Brązowa odznaka
– Milan Jasiecki

Sebastian Torzewski