Bydgoszcz
9C
93% wilgotność
Wiatr: 6km/h ESE
H 9 • L 8
12C
Sob
6C
Nd
9C
Pon
8C
Wt
9C
Sr
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBiałe BłotaPolitykaMaciej K. niebawem stanie przed sądem. Prokuratura właśnie kończy śledztwo
maciej_k_wojt_gmina_biale_blota_ED
29.05.2019 | 10:14

Maciej K. niebawem stanie przed sądem. Prokuratura właśnie kończy śledztwo

Na zdjęciu: Maciej K. pełnił funkcję wójta gminy Białe Błota od 2014 roku. Trzy lata później został zatrzymany.

Fot. Eryk Dominiczak

Ta sprawa wzbudza ogromne zainteresowanie w gminie Białe Błota i nie tylko. Maciej K. oraz była sekretarz gminy Agnieszka P. prawdopodobnie na przełomie lipca i sierpnia staną przed bydgoskim Sądem Rejonowym. K., który wójtem gminy był od 2014 r., ma odpowiedzieć za przekroczenie uprawnień.

Wójt został zatrzymany pod koniec września 2017 roku w związku z podejrzeniami o manipulowanie wynikami przetargów, które w tamtym czasie przeprowadzała gmina Białe Błota. Wcześniej kryminalni zabezpieczyli w białobłockim urzędzie dokumenty wszystkich postępowań przetargowych. K. usłyszał zarzut z art. 231 Kodeksu karnego dotyczący przestępstwa funkcjonariusza publicznego, który działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, za co grozić może kara nawet do dziesięciu lat pozbawienia wolności. Agnieszce P. natomiast postawiono zarzuty nadużycia uprawnień służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez wójta.

Oboje zostali przesłuchani w bydgoskiej prokuraturze, ale nie przyznali się do stawianych im zarzutów. K. był nawet tymczasowo aresztowany, lecz w połowie lutego ubiegłego roku sąd uchylił środek zapobiegawczy, na co nie chciała się zgodzić prokuratura. W związku z tym, zastosowano wobec niego inne środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu kontaktu z pokrzywdzonymi i wpłacenia poręczenia majątkowego. Podobne środki orzeczono również wobec Agnieszki P. W związku ze sprawą Maciej K. był zawieszony w obowiązkach służbowych. Gminą najpierw rządził jego zastępca Jan Czekajewski, a po jego odejściu na emeryturę –  Jan Jaworski. K. po zakończeniu okresu zawieszenia wrócił do pracy w bydgoskim Starostwie Powiatowym.

Jak udało nam się ustalić, śledczy z bydgoskiej Prokuratury Okręgowej zmierzają już do końca postępowania w tej sprawie. – Śledztwo zmierza do końca – potwierdza rzecznik prokuratury Agnieszka Adamska-Okońska. Nie chce precyzować terminu, ale nie jest wykluczone, że sprawa zakończy się jeszcze w maju, zaś akt oskarżenia wobec obu urzędników zostanie do bydgoskiego Sądu Rejonowego wysłany w przyszłym miesiącu. Prokuratura musiała już kilkukrotnie wnioskować o przedłużenie postępowania, bo konieczne było powołanie biegłego, który weryfikował wszystkie dokumenty związane z przetargami przeprowadzanymi w gminie za czasów kadencji wójta K. Nieoficjalnie wiadomo, że prokuratura ustaliła, iż Maciej K. miał brać udział w tzw. zmowie przetargowej.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści