Magnesy z wizerunkami dawnej Bydgoszczy. Gdzie można kupić ten gadżet?
Dodano: 09.08.2024 | 13:57Na zdjęciu: - Chciałabym, żeby magnesy na co dzień przypominały bydgoszczanom i turystom o budynkach, które Bydgoszcz utraciła. Zachowanie ich w pamięci jest ważne dla tożsamości miasta. Zwiększa też szanse, że kiedyś będą mogły zostać odbudowane - wyjaśnia Anna Perlik-Piątkowska.
Fot. Wydawnictwo Pejzaż
W bydgoskich księgarniach można nabyć unikatowe magnesy z widokami dawnej Bydgoszczy. Powstały one z inicjatywy Wydawnictwa Pejzaż dzięki życzliwości kolekcjonerów pocztówek – Anny Perlik-Piątkowskiej i Pawła Piątkowskiego. Anna Perlik-Piątkowska jest autorką albumów z pocztówkami, które również wydaje „Pejzaż”.
Wydawnictwo Pejzaż przygotowało serię magnesów z bydgoskimi pocztówkami z początku XX wieku. Pokazano na nich budynki, które już nie istnieją m.in. Teatr Miejski na Placu Teatralnym czy Zachodnią Pierzeję Starego Rynku. – Seria obejmuje pięć wzorów, a do magnesów dołączony jest krótki opis pokazanych budynków. Przedstawiają one zburzone w czasie II wojny światowej kamienice przy Mostowej oraz Zachodnią Pierzeję Starego Rynku z kościołem pojezuickim – informuje wydawnictwo.
Na kolejnych możemy zobaczyć pięć spichrzy na Rybim Rynku, z których dwa spłonęły w wielkim pożarze w lutym 1960 roku oraz zadrzewioną wyspę św. Barbary. Ostatni przedstawia Teatr Miejski, który został zburzony w 1946 roku, mimo że po zniszczeniach wojennych nadawał się do odbudowy. Do tego na ulicach widoczne są powozy, a na Brdzie barki i holowniki.
CZYTAJ TAKŻE: Bydgoszcz 50 lat temu. Zobacz unikatowe nagranie [WIDEO]
Magnesy są reprodukcjami pocztówek z początku XX wieku z kolekcji Anny Perlik-Piątkowskiej i Pawła Piątkowskiego. Anna Perlik-Piątkowska jest także autorką lubianych albumów o historii dawnej Bydgoszczy. Pocztówki wybrane na magnesy pojawiały się już w jej książkach np. ulica Mostowa z nieistniejącymi już kamienicami Dom Fryderyka i Bristolką była na okładce „Pozdrowień z bydgoskiego Starego Miasta – Rybi Rynek, Mostowa, Stary Rynek”. Oboje z mężem są także wieloletnimi członkami stowarzyszenia Bydgoski Ruch Miejski, będącego jednym z partnerów publikacji.
– Nasze magnesy powinny spodobać się nie tylko turystom, ale też mieszkańcom zakochanym w dawnej Bydgoszczy. Pokazana jest na nich wspaniała architektura, a budynki te byłyby atrakcjami w największych europejskich miastach – mówi Jacek Stadnicki z bydgoskiego Wydawnictwa Pejzaż.
– Chciałabym, żeby magnesy na co dzień przypominały bydgoszczanom i turystom o budynkach, które Bydgoszcz utraciła. Zachowanie ich w pamięci jest ważne dla tożsamości miasta. Zwiększa też szanse, że kiedyś będą mogły zostać odbudowane – wyjaśnia Anna Perlik-Piątkowska, kolekcjonerka pocztówek i zdjęć dawnej Bydgoszczy. Magnesy mają wielkość 6×9 cm i są pokryte matową folią. Można je kupić w bydgoskich księgarniach, na stronie internetowej Wydawnictwa Pejzaż, a już niebawem w Bydgoskim Centrum Informacji (ul. Batorego 2).
- Kierująca autem uderzyła w łosia i wpadła do stawu. 25-latka nie żyje [AKTUALIZACJA] - 12 września 2024
- Ostatnie dni rekrutacji na UKW. Są jeszcze wolne miejsca - 12 września 2024
- Oddział urzędu miasta w Fordonie opuszcza ulicę Gierczak. Znamy nową siedzibę - 12 września 2024