Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Premiera książki ,,Mała kolejka. Trasa Bydgoszcz – Koronowo”. Za tydzień spotkanie z autorem

Dodano: 13.03.2023 | 12:35

Na zdjęciu: Książka "Mała kolejka. Trasa Bydgoszcz - Koronowo" przywraca pamięć o małej kolejce i jej pracownikach, zabierając czytelnika w niezwykłą podróż w czasie szlakiem wąskich torów z Bydgoszczy do Koronowa.

Fot. Wydawnictwo Pejzaż

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie połączone z premierą książki pt. ,,Mała kolejka. Trasa Bydgoszcz – Koronowo”, której autorem jest Michał Jankowski, bydgoski historyk, regionalista i księgarz. Spotkanie odbędzie się 21 marca – poprowadzi je Urszula Guźlecka.

W latach 1895–1969 Bydgoszcz i Koronowo połączone były linią kolei wąskotorowej, funkcjonującej w ramach Bydgoskiej Kolei Powiatowej. Malowniczą trasą kursowały kiedyś małe pociągi służące transportowi towarów i stanowiące podstawowy środek lokomocji. Kolejowy szlak tętnił życiem towarzyskim i turystycznym, obfitował w kąpieliska, restauracje i zakątki pełne atrakcji kulturalno-sportowych. Jak wielkie znaczenie miała „ciuchcia” w ówczesnej codzienności, świadczy ogrom materiałów, jakie odnaleźć można na jej temat w dawnej prasie.

Tym bardziej zadziwia fakt, że z tego, o czym ongiś się z dumą rozpisywano, tak niewiele dziś pozostało. Zniknęły tory małej kolejki, a wraz z nimi jakby uszło życie z terenów, które przemierzała.

Książka „Mała kolejka. Trasa Bydgoszcz – Koronowo” przywraca pamięć o małej kolejce i jej pracownikach, zabierając czytelnika w niezwykłą podróż w czasie szlakiem wąskich torów z Bydgoszczy do Koronowa. Przybliża okoliczności powstania
i funkcjonowania Bydgoskiej Kolei Powiatowej, ale nie tylko na podstawie suchych archiwaliów, lecz przede wszystkim przez pryzmat fantastycznego źródła, jakim jest prasa, w szczególności ta międzywojenna, a także wspomnień, jakie zachowały się o „ciuchci”.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Mała kolejka z Bydgoszczy do Koronowa. Powstała wyjątkowa publikacja


Materiały na temat kolejki postanowił zebrać Michał Jankowski – historyk, regionalista i księgarz. – Jego debiut pisarski w ubiegłym roku, czyli album „Ginące miejsca kujawsko-pomorskie” spotkał się z szerokim i ciepłym przyjęciem przez Czytelników, mieliśmy pewność, że opisze tą historię we właściwy dla siebie sposób z rzetelnością badacza i czułością pasjonata – informuje Wydawnictwo Pejzaż.

Premierowe spotkanie książki „Mała kolejka. Trasa Bydgoszcz – Koronowo” odbędzie się we wtorek, 21 marca o godzinie 18:00 w Bibliotece Głównej (Stary Rynek 24). Poprowadzi je Urszula Guźlecka – wieloletnia dziennikarka TVP Bydgoszcz. Wstęp wolny. WiMBP podkreśla, że na spotkaniu będzie możliwość zakupienia książki w promocyjnej cenie.

Tego samego dnia – w Muzeum Kanału Bydgoskiego o godzinie 17:00 – odbędzie się spotkanie z Filipem Springerem, autora książki „Mein Gott. Jak pięknie”. – Uczestnicy naszego wydarzenia w Muzeum Kanału Bydgoskiego zdążą też na spotkanie autorskie w bibliotece – my skończymy chwilkę wcześniej, a tam rozpoczną chwilkę później. Co to będzie za niezwykły dzień dla pasjonatów lokalnej historii – podkreśla Bydgoski Ruch Miejski.

CZYTAJ WIĘCEJ: Filip Springer spotka się z bydgoszczanami. Będzie promował nową książkę

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marian
Marian
1 rok temu

Fajny pomysł mieli zaborcy utwardzając tą kolejkę wąskotorową . Przejęta przez pilski rząd w roku 1918 wpadła w ręce Nazistów potem Rosjan i władzy ludowej . Król dawnych Prus może do końca nie zdawał sobie sprawy że był to w tamtym okresie strzał w dziesiątkę .

Super
Super
1 rok temu

Gdyby ten Fryderyk II Wielki wiedział co uczynił dla późniejszego Koronowa które w tamtym okresie w 1895 roku nosiło nazwę „Krone an der Brahe ” i tej lini wąskotorowej o której dziś pisze się książki . Wielka szkoda że władze Polski- Ludowej pozbyły się tej kolejki i zatarły nieodwracalnie tak piękną historie koleji. Dla ciekawości gdyby nie wynaleziono koło nigdy nie byłoby koleji i tu ciekawostka koło powstało ok. 3500 r. na teranach współczesnego Iraku lub Iranu. Chcemy na Ukrainie , Litwie , Białorusi mieć Polskie cmentarze, i polskich obywateli szkoły i kulturę to musimy pamiętać że Niemcy na tych… Czytaj więcej »

Jak już dyskutujemy
Jak już dyskutujemy
1 rok temu

Ja proponuje przeczytać na stronach internetu te oto doniesienia prasowe, które są bardzo zbliżone do wąskotorówki w dzisiejszym Koronowie i Bydgoszczy . A to skrót tych doniesień – Początki kolei w Polsce: Zabór pruski, czyli … Znowu historia 1. nitki? Mateusz Marczewski 9 września 2020 Fot. Wiki Commons Historia pierwszej nitki na terenach polskich… część druga? Czemu znowu piszę o pierwszym połączeniu kolejowym w Polsce? Jak mogą być dwa „pierwsze połączenia”? To wszystko się wyjaśni w artykule… Na początek warto nakreślić kontekst kulturowo-historyczny dla definicji “pierwszej polskiej nitki”. W zeszłym tygodniu wypuściliśmy tekst o pierwszym polskim połączeniu kolejowym i jego… Czytaj więcej »

Dodam
Dodam
1 rok temu

Te dwu rzędowe guziki zdradzają rodzaj munduru niewątpliwie Pruskiego .