Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Mała kolejka z Bydgoszczy do Koronowa. Powstała wyjątkowa publikacja

Dodano: 12.03.2023 | 09:35

Na zdjęciu: Autorem książki jest Michał Jankowski - historyk i regionalista

Fot. Pejzaż Wydawnictwo

Był rok 1969. Wtedy też zlikwidowano połączenia pasażerskie na linii wąskotorowej z Bydgoszczy do Koronowa. Później kursowały jeszcze pociągi towarowe. Dzisiaj pamiątką po tamtych czasach jest okazały most pod Koronowem, gdzie poprowadzono ścieżkę rowerową.

Materiały na temat popularnej „ciuchci” postanowił zebrać Michał Jankowski – historyk, regionalista i księgarz. – Jego debiut pisarski w ubiegłym roku, czyli album „Ginące miejsca kujawsko-pomorskie” spotkał się z szerokim i ciepłym przyjęciem przez Czytelników, mieliśmy pewność, że opisze tą historię we właściwy dla siebie sposób z rzetelnością badacza i czułością pasjonata – informuje Wydawnictwo Pejzaż.

– Przemierza zapomniane ślady naszej tożsamości, wydobywa je często już jako okruchy dawnej świetności, by postawić je przed naszymi oczami jako utracony, wręcz baśniowy świat, którego echa opowiadają nam o ludziach, ich losach i spuściźnie. „Mała Kolejka – trasa Bydgoszcz-Koronowo” zabierze Państwa w podróż do przeszłości i wzbudzi jej sentymentalny czar – dodaje wydawnictwo.

Sam autor tak pisze o swojej publikacji. – W latach 1895–1969 Bydgoszcz i Koronowo połączone były linią kolei wąskotorowej, funkcjonującej w ramach Bydgoskiej Kolei Powiatowej. Malowniczą trasą kursowały kiedyś małe pociągi służące transportowi towarów i stanowiące podstawowy środek lokomocji. Kolejowy szlak tętnił życiem towarzyskim i turystycznym, obfitował w kąpieliska, restauracje i zakątki pełne atrakcji kulturalno-sportowych. Jak wielkie znaczenie miała „ciuchcia” w ówczesnej codzienności, świadczy ogrom materiałów, jakie odnaleźć można na jej temat w dawnej prasie. Tym bardziej zadziwia fakt, że z tego, o czym ongiś się z dumą rozpisywano, tak niewiele dziś pozostało. Zniknęły tory małej kolejki, a wraz z nimi jakby uszło życie z terenów, które przemierzała.

Jak zaznacza Michał Jankowski, książka ma przywrócić pamięć o małej kolejce i jej pracownikach, zabierając czytelnika w niezwykłą podróż w czasie szlakiem wąskich torów z Bydgoszczy do Koronowa.

Trwa przedsprzedaż książki

Przedsprzedaż książki potrwa do 20 marca. Prowadzona ona jest online na stronie internetowej Wydawnictwa Pejzaż. Cena promocyjna z darmową wysyłką na terenie Polski wynosi 60 zł. Data premiery w księgarniach to 21 marca. Już teraz zapowiedziano, że książka będzie dostępna również w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koronowie.

CZYTAJ TAKŻE: Premiera książki ,,Mała kolejka. Trasa Bydgoszcz – Koronowo”. Za tydzień spotkanie z autorem

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wlodek
Wlodek
1 rok temu

Ale są miejsca gdzie tory tej kolejki do dziś istnieją

Adi
Adi
1 rok temu

Włodek: czy nie licząc Koronowa gdzieś można jeszcze te tory znaleźć? Szukałem kiedyś w lasach między Bydgoszczą a Koronowem i nic nie znalazłem.

Wlodek
Wlodek
1 rok temu

A ja parę lat temu jadąc z Koronowa zatrzymałem się (bo musiałem) i zszedłem z szosy i prawię sobie nogi połamałem o jej pozostałości.

Wlodek
Wlodek
1 rok temu

Generalnie, powinnyśmy ją odbudować.

Adi
Adi
1 rok temu

Włodek: daj znać gdzie to mniej więcej było. Robi się coraz cieplej, za miesiąc – dwa wybiorę się na poszukiwania pozostałości.

Teresa
Teresa
1 rok temu

Kolejka wąskotorowa jeździła także z Bydgoszczy do Wierzchucina Jeździłam tą kolejką często do Murucina Dzieciaki wybierały się tą kolejką do Smukły na jagody

Z RFN
Z RFN
1 rok temu

W latach 1895–1969 Bydgoszcz i Koronowo. Tak napisał autor . To jak nie trzy w jednym a cztery, bo z oficjalnych danych w listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy Polska odzyskała niepodległość. A już w 1945 wojna i przejęcie Polski przez nazistowskie Niemcy a potem ZSRR i władza Ludowa której symbole w nowej RP są zabronione . Mi brakują takie fakty kto był pomysłodawcą tej kolejki wąskotorowej i do kogo w tamtych latach należała z danych podających przez dzisiejszą Polskę wynika jasno że powstała 1895 roku w okresie kiedy Polski nie było na mapie świata… Czytaj więcej »

Proszę o odpowiedz
Proszę o odpowiedz
1 rok temu

Inicjatywa budowy bydgoskiej powiatowej kolejki wąskotorowej pojawiła się w 1884 roku. Pierwsze prace budowlane ruszyły wiosną 1895 roku. Jeszcze tego samego roku oddano do użytku odcinek z Koronowa do Bydgoszczy i z Maksymilianowa przez Gądecz do Kozielca. Imponującym obiektem był most nad Brdą o wysokości 18 metrów i długości 120 metrów. W 1896 roku wybudowano także dworzec. Później przy dworcu powstały też warsztaty naprawcze. Jak dowiadujemy się z opracowań wybudowanie kolejki wpłynęło na ożywienie gospodarcze w mieście. Inne źródła podają Bydgoszcz jak Bromberg – Berlin jako Stolica Na skutek pierwszego rozbioru Polski (1772 r.) Bydgoszcz wcielono do Prus. Zaborca przejął… Czytaj więcej »

Marcin
Marcin
1 rok temu

Polska nie zbudowała niczego w tym regionie,potrafiliśmy tylko likwidować ,zaczeto od zamykania waskotorówek,wywozenia ich na złom,potem już w XXI wieku w latach 2014-15rozebrano na złom linie normalnotorowe,dzieki koronowskim pasjonatom udało sie uratowac od rozbiorki linoe z Koronowa do Tucholi ale tez juz nie wiem czy na calej długości jeszcze sa tory.Linie Złotów -Świecie rozebrano do zera,wywieziono nawet nasypy!!!!Polak to taki rusek ktoremu sie wydaje ,że jest francuzem……

I ja dodam
I ja dodam
1 rok temu

Ja również, nie chce nikomu niczego odbierać lub dodawać ale historia jest tylko jedna co innego z interpretacją i to na całym świecie . Jednak gołym okiem widać że coś tu się nie spina bo daty mówią same za siebie i nie jest to możliwe aby przed rokiem 1916 Państwo Polskie już budowało kolej, ponieważ jako Państwo Polska niestety do 1916 roku nie istniała . Istniała tylko ludność pochodzenia i Narodowości Polskiej . Mam pytanie czy był ktoś w Muzeum Techniki w Niemczech a dokładnie w Berlinie jeżeli nie to proponuje obejrzeć dokumenty świadczące jasno i wyraźnie do kogo Kolej… Czytaj więcej »

Andtzej
Andtzej
1 rok temu

Chyba przy dojeździe do stopki od Bydgoszczy po lewej stronie są te tory blisko drogi głównej na koszalin

Prezesie
Prezesie
1 rok temu

No to sobie popisałeś Rafałka szukaj torów może koronę dla orła znajdziesz bo tym na fotkach ciś tam brakuje