Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bydgoszcz ma nową profesor. Jest związana z UKW

Dodano: 06.01.2024 | 11:38

Na zdjęciu: UKW ma nową profesor.

Fot. Stanisław Gazda/archiwum

Bydgoszcz ma nową profesor. Decyzją prezydenta Andrzeja Dudy, dr hab. Małgorzata Żychowska z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego otrzymała nominację profesorską.

Prof. Małgorzata Żychowska jest absolwentką kierunku biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od początku kariery naukowej związana jest z naukami o kulturze fizycznej. W roku 1988 uzyskała stopień doktora nauk o kulturze fizycznej w AWF w Krakowie. W tamtym okresie główne zainteresowania prof. Żychowskiej związane były z funkcjonowaniem układu termoregulacji i odpowiedzią biochemiczną organizmu człowieka w warunkach wysiłku fizycznego.

W roku 2018 uzyskała stopień dr hab. nadany przez AWFiS w Gdańsku na podstawie ciągu oryginalnych artykułów naukowych dotyczących wpływu egzogennych i endogennych czynników stresujących na ekspresję genów w leukocytach ludzkich krwi obwodowej. W dalszej pracy naukowej rozwijała badania dotyczące mechanizmów adaptacyjnych organizmu człowieka na poziomie molekularnym, w odpowiedzi na stosowaną suplementację, zabiegi odnowy biologicznej czy wysiłek fizyczny osób zdrowych oraz otyłych, czy też podczas remisji choroby nowotworowej – szpiczaka.


CZYTAJ TAKŻE: Collegium Medicum ma dwoje nowych profesorów


Najcenniejsze wyniki badań autorka opublikowała po uzyskaniu stopnia dr hab., co zbiegło się w czasie z rozpoczęciem pracy na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Jest autorką i współautorką kilkudziesięciu publikacji z Ministerialnej listy A (czasopisma posiadające IF), czterech monografii i kilkudziesięciu artykułów z listy B. Podczas 33-letniej kariery dydaktycznej wypromowała setki dyplomantów i magistrantów – podkreśla UKW.

Prof. Małgorzata Żychowska obecnie kieruje Katedrą Biologicznych Podstaw Kultury Fizycznej Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej UKW. Prywatnie jest mamą dwójki dorosłych dzieci, a jej zainteresowania związane są ze sportami wodnymi – takimi jak żeglarstwo i z muzyką.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments