Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Mały wiejski kościół w Łąsku Wielkim. Miejsce to ma bogatą historię

Dodano: 05.01.2024 | 12:27

Na zdjęciu: Łąsko Wielkie oprócz kompleksów przyrodniczych wyróżnia też kościół

Fot. exbee

Na terenie gminy Koronowo zlokalizowanych jest wiele ciekawych obiektów sakralnych. To zasługa cystersów, którzy osiedlili się dawniej na tych terenach. Jednym z takich miejsc jest kościół w Łąsku Wielkim.

Łąsko Wielkie to miejscowość w gminie Koronowo. Otoczona jest kompleksami przyrodniczymi – Bagnem Głusza i Rynną Jezior Byszewskich. Wieś wyróżnia też kościółek świętej Anny. – Obszar Łąska Wielkiego zamieszkiwany był od zamierzchłych czasów, świadczą o tym wykopaliska archeologiczne – czytamy w książce „Parafia Łąsko Wielkie – Historia” autorstwa Małgorzaty Pluto i ks. Kazimierza Skwiercza. – Przed I wojną światową znaleziono tu toporek kamienny pochodzący z neolitu, czyli młodszej epoki kamienia (znajduje się w zbiorach Muzeum Archeologicznego w Poznaniu). W 1969 we wsi Wilcze znaleziono grób prasłowiański ludności kultury wschodniopomorskiej, pochodzący z okresu halsztackiego. Pierwsze historyczne wzmianki pochodzą z 1288 roku, już od 1290 rozróżniano Łąsko Wielkie od Małego – dodają.

Mnisi nabyli wieś

O istnieniu parafii dowiadujemy się z bogatego opracowania Nasza Przeszłość „Cystersi na Kujawach i na Pomorzu”. – Łącko Wielkie koronowscy mnisi nabyli od Hektora z Łącka herbu Leszczyc w roku 1358 od razu wraz z prawem patronatu nad tamtejszą parafią – podaje Dariusz Karczewski. – Wydaje się jednak, że parafia łącka została erygowana niewiele wcześniej, gdyż w 1345 r., podczas sprzedaży tej wsi Hektorowi nic nie wspomniano o prawie patronatu – dodaje.

Obecny kościół z 1767 roku

Zachowane źródła z lat 1624-1653 podają, że istniał tutaj kościół. Był prawdopodobnie drewniany. Spalił się na początku XVIII wieku. Warto podkreślić, że już wtedy był on pod wezwaniem św. Anny. Obecny kościół jednonawowy został postawiony w 1767 roku nakładem finansowym koronowskich cystersów. Później świątynia przechodziła przebudowy. Zarówno podczas I jak i II wojny światowej z kościoła zabierane były dzwony. W miejsce dzwonu zabranego przez Niemców ks. Feliks Kaszuba sprowadził w 1957 roku nowy dzwon.

Ród Frydrychowiczów

Ciekawa historia podawana jest z pokolenia na pokolenie o bitwie stoczonej z Krzyżakami 10 października 1410 roku. W miejscu, gdzie dzisiaj położna jest wieś Wilcze bitwę stoczyły oddziały polskie z Krzyżakami. Zakończyła się ona zwycięstwem polskiego oręża. Jeden z rycerzy krzyżackich o nazwisku Friedrich von Friedrichs po bitwie osiedlił się na tych terenach. Tutaj się zakochał i wziął ślub. Wkrótce rodzina Frydrychowiczów (spolszczone nazwisko) stała się posiadaczami ziemskimi na sporym obszarze. Wilcze trwało w ich posiadaniu przez wiele lat. Pamiątką po Frydrychowiczach jest grobowiec znajdujący się właśnie na cmentarzu parafialnym w Łąsku Wielkim.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments