Bydgoszcz
1C
Niebo głównie zachmurzone
86% wilgotność
Wiatr: 4km/h WNW
H 2 • L 1
1C
Wt
2C
Sr
1C
Czw
4C
Pt
0C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnale„Mam info od koleżanki. Wojsko jedzie do Warszawy”. Policjanci ostrzegają przed fake newsami
policja bydgoszcz
14.03.2020 | 20:26

„Mam info od koleżanki. Wojsko jedzie do Warszawy”. Policjanci ostrzegają przed fake newsami

Na zdjęciu: Policjanci ostrzegają przed koronawirusami.

Fot. archiwum

W czasie pandemii koronawirusa szczególnie ważne jest selekcjonowanie informacji – w natłoku wiadomości wiele z nich jest nieprawdziwych. Policjanci ostrzegają przed tzw. fake newsami.

Kilka dni temu pojawili się oszuści próbujący wykorzystać obecną sytuację. Głównie w mediach społecznościowych oraz za pomocą komunikatorów przekazywane są nieprawdziwe informacje dotyczące rzekomych zagrożeń, niemających miejsca działań służb państwowych czy nawołujące wprost do paniki. Są to niedopuszczalne i nieodpowiedzialne zachowania, nie mające żadnego oparcia w prawdzie – mówi mł.insp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy KWP w Bydgoszczy.

Policjanci przypominają, że jedynymi prawdziwymi źródłami informacji są komunikaty przekazywane przez służby. W związku z koniecznością ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa, na bieżąco komunikaty przekazują również przedstawiciele najwyższych władz państwowych.

Należy pamiętać, że każda decyzja czy wprowadzane jakiegokolwiek ograniczenia muszą mieć swoje oparcie w przepisach prawa, a następnie ogłoszone do wiadomości publicznej – ostrzega mł.insp. Chlebicz.

Poniżej przykładowe fake newsy:  

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Justyna Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Justyna
Gość

To, że dziś coś wydaje się nam daje newsem nie oznacza, że za tydzień nie może stać się prawdą. Jednak nie należy wpadać w panikę. Wszystkie zmiany są wprowadzane przez Rząd stopniowo: najpierw placówki edukacyjne, teraz sklepy wielkopowierzchniowe. O wszystkim niemal prawie natychmiast 😉 jesteśmy informowani. Bardzo niebezpieczne jest wzywanie to wypłacenia pieniędzy z banku, chwilowy brak bilonu w bankomacie czy w kasie banku może doprowadzić niechcący do niepotrzebnej paniki, która nam naprawdę nie jest już potrzebna. Jak prawidłowo zachowamy się podczas kwarantanny, bardziej restrykcyjny plan działania nie będzie już potrzebny i powoli wrócimy do normalnego życia.

Powiązane treści