Bydgoszcz
7C
Słonecznie
52% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 9 • L 6
21C
Pt
13C
Sob
13C
Nd
15C
Pon
13C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIMarek Gralik pisze do dyrektorów i nauczycieli. „Halloween czyni zamieszanie w umysłach dzieci”
Marek Gralik
12.10.2016 | 18:41

Marek Gralik pisze do dyrektorów i nauczycieli. „Halloween czyni zamieszanie w umysłach dzieci”

Kujawsko-pomorski kurator oświaty zabrał głos w sprawie nadchodzącego anglosaskiego święta oraz dnia Wszystkich Świętych.

Na zdjęciu: Marek Gralik, były radny Prawa i Sprawiedliwości, obecnie kurator oświaty.

Fot. archiwum

Zbliża się 1 listopada – dzień Wszystkich Świętych, w rodzimej tradycji – czas zadumy i refleksji. Ale z roku na rok coraz częściej można spotkać osoby, głównie dzieci, które w przededniu tego święta obchodzą Halloween. Przed tym drugim przestrzega w liście do dyrektorów szkół oraz nauczycieli kurator Marek Gralik.

Zdaniem Marka Gralika, importowane z krajów anglojęzycznych święto obchodzone jest „w całkowitej sprzeczności z polskimi zwyczajami”. „To, w sztuczny sposób przenoszone na polski grunt obce naszej kulturze, anglosaskie święto czyni pewne zamieszanie w umysłach dzieci i młodzieży” – twierdzi Gralik. I dodaje, że przebieranie się za upiorne postacie nie tylko nie niesie za sobą „absolutnie żadnych wartości”, ale w „przypadku dzieci z upośledzeniem umysłowym jest wręcz niedopuszczalne”. „Bardzo negatywnie odbija się na ich psychice” – podkreśla Gralik.

W tym samym piśmie kujawsko-pomorski kurator wskazuje jednak, że „naturalną rzeczą” jest mówienie bądź uczenie się o Halloween na lekcjach język angielskiego. Gralik (notabene anglista) przypomina, że wynika to z potrzeby „poznawania zwyczajów panujących w kraju, którego języka się uczy”.

Marek Gralik w swoim liście podkreśla również, że część szkół – w ramach przygotowań do Wszystkich Świętych – porządkuje cmentarze, w szczególności miejsca pochówku żołnierzy poległych w walkach o wolność Polski. „Uczniom, nauczycielom i dyrektorom tych szkół należą się wyrazy głębokiego szacunku” – podkreśla były kandydat na prezydenta Bydgoszczy.

Jednocześnie, kurator zwrócił się do szkół o wzięcie jego opinii pod uwagę przy organizacji ewentualnych zabaw związanych z Halloween. „Proszę również rodziców, aby pomogli szkole dokonać właściwego wyboru”.