Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Marian Rejewski i jego nieznana historia. Premiera pierwszej biografii genialnego kryptologa

Dodano: 07.03.2022 | 17:44

Na zdjęciu: Marian Rejewski nie tylko jako genialny kryptolog, ale również bydgoszczanin, mąż i ojciec - te wątki pojawiają się w jego biografii napisanej przez Roberta Gawłowskiego.

Fot. mat. prasowe

Rozszyfrowanie niemieckiej maszyny Enigma przez polskich kryptologów przyczyniło się do zwycięstwa aliantów w II wojnie światowej. Dzisiaj wydaje się to oczywiste. Ale nie zawsze takie było. I o tym, ale nie tylko, jest pierwsza biografia Mariana Rejewskiego autorstwa również pochodzącego z Bydgoszczy Roberta Gawłowskiego.

Gawłowski sięgnął po niepublikowane do tej pory materiały i stworzył pierwszą pełną historię genialnego matematyka rodem z naszego miasta. Dlaczego pełną? Bo nie opowiada ona wyłącznie o pracy Mariana Rejewskiego dla wojska, o rozszyfrowaniu Enigmy, ale także o jego dorastaniu czy wreszcie trudnym życiu w Polsce rządzonej przez komunistów. A także – co dla samego Rejewskiego było wyjątkowo istotne – o walce o prawdę związaną ze złamaniem szyfru niemieckiej maszyny.

W stworzeniu obrazu Mariana Rejewskiego pomogły autorowi wielogodzinne rozmowy z jego córką – Janiną Sylwestrzak. To dzięki temu Robert Gawłowski dotarł do unikatowych i nieznanych materiałów. Wśród nich jest między innymi jego prywatna korespondencja. Naukowe doświadczenie Gawłowskiego pomogło mu także pozyskać wiele innych źródeł – choćby z Ministry of Defence UK czy Instytutu Pamięci Narodowej. „To opowieść o człowieku, który dokonał rewolucji w kryptologii, o rywalizacji człowieka z maszyną, o wielkiej historii przetaczającej się przez życie jednostki, a także o życiu Mariana Rejewskiego, którego historia cały czas czeka na przedstawienie opinii publicznej” – czytamy w zapowiedzi wydawnictwa Episteme.

Sam Gawłowski przyznaje, że był zaskoczony tym, że Marian Rejewski nie doczekał się wcześniej biografii obejmującej nie tylko jego życie zawodowe, ale również rodzinne. Tym bardziej że po wojnie podjął decyzję o powrocie do Polski, gdzie została jego żona i dzieci, ale gdzie niemal od razu zaczął być inwigilowany przez Urząd Bezpieczeństwa i Służbę Bezpieczeństwa. – Nie bez znaczenia było również to, że Bydgoszcz to także moje miasto rodzinne, a więc miejsce szczególne, wywołujące wyjątkowe emocje – podkreśla autor książki „Jestem tym, który rozszyfrował Enigmę. Nieznana historia Mariana Rejewskiego”.

Robert Gawłowski książką o Marianie Rejewskim debiutuje w gatunku non-fiction. Nie oznacza to jednak, że dopiero debiutuje na rynku wydawniczym. Ma na swoim koncie już kilkadziesiąt publikacji z dziedziny nauk społecznych. Od lat jest samodzielnym pracownikiem naukowym zajmującym się między innymi zagadnieniami związanymi z samorządami.

MetropoliaBydgoska.PL objęła książkę swoim patronatem medialnym. Na naszych łamach pojawią się między innymi konkursy związane z książką o Marianie Rejewskim.

We wtorek, 8 marca o godzinie 17:00 w Młynach Rothera na Wyspie Młyńskiej rozpocznie się spotkanie autorskie z Robertem Gawłowskim. Informacje o zapisach na nie można znaleźć [TUTAJ].

MARIAN REJEWSKI – biografia autorstwa Roberta Gawłowskiego „Jestem tym, który rozszyfrował Enigmę. Nieznana historia Mariana Rejewskiego”

:: o książce ::

Rozszyfrowanie Enigmy było wydarzeniem przełomowym, gdyż pozwoliło na skrócenie okresu wojny i uchronienie życia wielu tysięcy osób. Dla mojego ojca historia ta nie skończyła się wraz z zakończeniem drugiej wojny światowej. Miała ona swoje konsekwencje w kolejnych latach, a nawet dekadach. Niniejsza książka, dzięki dotarciu do nowych źródeł, pozwala poznać koleje jego losu postrzegane w czasie i warunkach, w których toczyło się jego życie”

Janina Sylwestrzak, córka Mariana Rejewskiego 

To długo oczekiwana historia człowieka, który rozszyfrował Enigmę wiele lat przed tym, kiedy maszyną zajęli się kryptolodzy w Bletchley Park. Robert Gawłowski pisze przekonująco i z pasją o Marianie Rejewskim”

Dermot Turing, bratanek Alana Turinga

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments