Bydgoszcz
12C
Niebo głównie zachmurzone
76% wilgotność
Wiatr: 4km/h SW
H 13 • L 11
13C
Pt
11C
Sob
11C
Nd
14C
Pon
10C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaMarian Rejewski znajdzie się na banknocie? To propozycja prezydenta Bruskiego
20.04.2021 | 08:14

Marian Rejewski znajdzie się na banknocie? To propozycja prezydenta Bruskiego

Na zdjęciu: Projekt dwudziestozłotowego banknotu zaprezentowany przez prezydenta Rafała Bruskiego.

Fot. strona prezydenta Rafała Bruskiego na Facebooku

Czy Marian Rejewski znajdzie się na banknocie dwudziestozłotowym? Taką propozycję przedstawił prezydent Rafał Bruski, powołując się na przykład z Wielkiej Brytanii.

W marcu Bank Anglii zaprezentował banknot o nominale 50 funtów, na którym znajdzie się wizerunek Alana Turinga – twórcy maszyny nazwanej jego imieniem, uważanego za ojca sztucznej inteligencji. Dzięki opracowaniom polskich kryptologów, w tym Mariana Rejewskiego, stworzył bombę Turinga, czyli maszynę deszyfrującą potrzebną do złamania kodu Enigmy w czasie II wojny światowej.

Rejewski należy do grona najwybitniejszych postaci w historii Bydgoszczy, a Zbigniew Brzeziński, wieloletni doradca prezydentów Stanów Zjednoczonych, nazwał go jednym z nieznanych zwycięzców II wojny światowej. Urodził się i wychował w Bydgoszczy, do której wrócił rok po zakończeniu wojny. Z bydgoską częścią jego biografii można zapoznać się w artykule „Bydgoskie życie Mariana Rejewskiego” napisanym z okazji ubiegłorocznych obchodów setnej rocznicy powrotu Bydgoszczy w granice Polski.

Bez dokonania polskich kryptologów wizerunek Alana Turinga nie znalazłby się na banknocie w Wielkiej Brytanii, a Hitler nie poległby w II wojnie światowej. W Polsce na banknot ma trafić śp. Prezydent Lech Kaczyński. Naprawdę mierzmy osiągnięcia odpowiednią miarą – napisał prezydent na Facebooku, dodając z uśmiechem, że może Polska Fundacja Narodowa pomoże w tych staraniach.

Prezydent przedstawił też pismo, które w poniedziałek (19 kwietnia) skierował do prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. Zaznaczył w nim, że obowiązkiem Polaków jest podkreślanie, jak wielki wpływ na złamanie kodu Enigmy mieli nasi rodacy. – Jednym z tych matematyków-kryptologów był bydgoszczanin, Marian Rejewski. Pamięć o tym niezwykle skromnym człowieku – jak opowiadają ci, którzy mieli przyjemność go poznać – jest nadal żywa w naszym mieście – napisał Bruski. Kryptolog jest w Bydgoszczy patronem ulicy i szkoły, a w mieście można znaleźć też poświęconą mu tablicę oraz ławeczkę. – Jedną z form uhonorowania Mariana Rejewskiego może być emisja banknotu z jego wizerunkiem, o co niniejszym wnioskuję do Pana Prezesa, licząc na pozytywne rozstrzygnięcie – zaapelował Bruski.

10 kwietnia, w rocznicę katastrofy smoleńskiej, Glapiński podpisał wzór 20-złotowego banknotu kolekcjonerskiego z wizerunkiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ma on zostać wprowadzony do obiegu w listopadzie z okazji Święta Niepodległości w nakładzie maksymalnie 80 tys. sztuk. NBP regularnie emituje kolekcjonerskie monety i banknoty, które choć są pełnoprawnymi środkami płatniczymi, to ich wartość rynkowa często jest zdecydowanie większa niż nominał.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek
Jacek
6 miesięcy temu

Pierwszy na banknot powinien trafić Całbecki i ta lokomotywa co ją kupili i stoi na bocznicy w Toruniu i niszczeje. A Rejewskiemu dajcie spokój. To był skromny, spokojny, uczciwy człowiek. Nie mieszał się w politykę.

Powiązane treści