Marsz równości w Bydgoszczy. Bruski i Sztybel objęli patronat nad wydarzeniem
Dodano: 03.08.2024 | 09:35Na zdjęciu: Tegoroczny Marsz Równości odbędzie się w Bydgoszczy już po raz trzeci.
Fot. Julia Nowicka / archiwum
– Wierzę, że Polska może i powinna dbać o równe prawa i szanse dla każdego – mówi wojewoda. Prezydent miasta wtóruje: – Wspierajmy się wzajemnie, budując wspólnotę tolerancyjnych, życzliwych i dobrych ludzi. Obaj objęli patronat nad Marszem Równości w Bydgoszczy.
Organizatorzy tegorocznego marszu, który ulicami miasta przejdzie już po raz trzeci przekazali w najnowszym komunikacie, że patronat nad tym wydarzeniem objęli zarówno wojewoda Michał Sztybel, jak i prezydent Rafał Bruski. – Objąłem Marsz Równości honorowym patronatem, gdyż jako wojewoda wspieram działania na rzecz równości – mówi Sztybel. Przedstawiciel rządu w terenie nie ukrywa, że akceptacja i prawa osób o innej orientacji seksualnej w ostatnich latach często była marginalizowana. – Wierzę, że Polska może i powinna dbać o równe prawa i szanse dla każdego – podkreśla. W ślad wojewody poszedł także prezydent. Rafał Bruski jest wdzięczny zaangażowanym w przeprowadzenie sierpniowego marszu. – Bydgoszcz to miasto otwartości i życzliwości, a nasza różnorodność to nasza siła. Wspierajmy się wzajemnie, budując wspólnotę tolerancyjnych, życzliwych i dobrych ludzi – zaznacza w wypowiedzi skierowanej do uczestniczek i uczestników marszu.
Równolegle okazało się, że także w Toruniu patronat nad Marszem Równości (to wydarzenie w grodzie Kopernika odbędzie się 31 sierpnia, tj. dwa tygodnie po bydgoskim marszu), objął prezydent miasta Paweł Gulewski, ale zapowiedział jednocześnie, że nie weźmie w nim udziału, a reprezentować go będzie dr Patryk Wawrzyński, który w toruńskim magistracie jest pełnomocnikiem prezydenta do spraw dialogu.
Przypomnijmy, że marsz ulicami miasta przechodził już w 2019 i 2023 roku. Więcej tego typu inicjatyw jest także w całym kraju. – W 2022 roku odbyło się 16 marszy w Polsce, w ubiegłym roku miało miejsce ich aż 37 – zdradzają organizatorzy bydgoskiego wydarzenia i nie ukrywają: – Tendencja wzrostowa w liczbie marszów świadczy o rosnącym poparciu dla równości i akceptacji w społeczeństwie polskim.
Na razie nie jest znana szczegółowa trasa marszu, wiadomo jednak, że uczestniczki i uczestnicy spotkają się w sobotę, 17 sierpnia pod pomnikiem króla Kazimierza Wielkiego (zbiórka planowana jest na godzinę 15:00). Jak zdradzają pomysłodawcy wydarzenia, marsz jest odpowiedzią na potrzebę promowania równości, tolerancji i akceptacji w naszym regionie. – W tegorocznej edycji wydarzenia szczególnie mocne będą hasła solidarności z osobami trans, co podkreśla znaczenie walki o ich prawa w kontekście szeroko pojętej równości – mówią i na koniec zaznaczają, że ich pragnieniem jest, aby było to wydarzenie, w którym miejsce znajdzie się dla wszystkich: młodych, starszych, jak i osób zmagających się z niepełnosprawnościami.