Metropolia BydgoskaBydgoszczSportMedal bydgoskich lekkoatletek na mistrzostwach świata sztafet. Wcześniej zdobyły olimpijską kwalifikację [ZDJĘCIA]
06.05.2024 | 08:07

Zdjęcia: Paweł Skraba / Polski Związek Lekkiej Atletyki / materiały prasowe

Z jednym medalem i czterema olimpijskimi kwalifikacjami wracają do kraju z zakończonych minionej nocy (5/6 maja) mistrzostw świata sztafet polscy lekkoatleci. Medal wywalczyła żeńska sztafeta 4×400 metrów, a w finale pobiegły dwie bydgoskie zawodniczki.

W finale sztafety 4×400 m, biało-czerwone wystąpiły w składzie: Marika Popowicz-Drapała (Zawisza Bydgoszcz), Iga Baumgart-Witan (BKS Bydgoszcz), Justyna Święty-Ersetic i Natalia Kaczmarek. Polki uplasowały się w finale na drugim miejscu, uzyskując czas 3:24.71. Złoty medal wywalczyły Amerykanki.

To jedyny medal naszej kadry na tych mistrzostwach. Finałowej rywalizacji nie ukończyła żeńska sztafeta 4×100 metrów pań, z kolei nasza mieszana sztafeta 4×400 m (dwie zawodniczki i dwóch zawodników), nie stanęła na starcie finału. Te sztafety w Nassau wywalczyły olimpijską kwalifikację. To samo zrobili w repasażu także nasi panowie w sztafecie 4×400 metrów (Polacy pobiegli w składzie Maksymilian Szwed, Mateusz Rzeźniczak, Igor Bogaczyński i Kajetan Duszyński).

Tym samym na Bahamach, nasi lekkoatleci w sztafetach wywalczyli cztery olimpijskie kwalifikacje. Wiadomo także, że kolejne mistrzostwa świata sztafet w 2025 roku odbędą się w Chinach – w Kantonie.