Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Medale J. Sulimy-Kamińskiego wręczone

Dodano: 20.04.2016 | 17:04

Wręczenie medali poprzedziła laudacja - mowa pochwalna obrazująca zalety każdej z nagrodzonych osób.

Na zdjęciu: Medal J. Sulimy-Kamińskiego.

Fot. Stanisław Gazda

Zastępca prezydenta Iwona Waszkiewicz wręczyła medale J. Sulimy-Kamińskiego. Uroczystość odbyła się dzisiaj, w środę (20 kwietnia) w  Sali Sesyjnej bydgoskiego ratusza.

Z inicjatywą przyznawania medali wystąpił w 2006 roku Związek Literatów Polskich Oddział Bydgosko-Toruński. Związek skupia ponad trzydziestu członków i jest największą organizacja pisarską w regionie. Związek ambitnie pojawia się w przestrzeni kulturalnej Bydgoszczy. Prowadzi działalność edukacyjną i kulturalną w szkołach, klubach i domach kultury. W tym roku medale przyznano: Januszowi Kutcie, Leonardowi Pietraszakowi, Markowi Pijarowskiemu i Jerzemu Derendzie. Pośmiertnie uhonorowano Andrzeja Szwalbego i Kazimierza Jułgę.

Jerzy Derenda – rodowity Kujawiak, długoletni dziennikarz: kierownik działu miejskiego, sekretarz i zastępca redaktora naczelnego „Dziennika Wieczornego” w Bydgoszczy, dziennikarz „Gazety Pomorskiej”, prezes Fundacji Promocje Pomorskie i zastępca redaktora naczelnego „Promocji Kujawsko-Pomorskich”. Od lat związany z Towarzystwem Miłośników Miasta Bydgoszczy.

Prof. dr hab. Janusz Kutta jest prodziekanem Wydziału Pedagogicznego i wykładowcą na Wydziale Prawa i Administracji KPSW. Historyk, dużo czasu poświęca pisaniu – jest autorem m. in. wielotomowego „bydgoskiego słownika biograficznego” oraz  książek o tematyce historycznej, a także licznych artykułów dotyczących historii Pomorza, zwłaszcza Bydgoszczy. Był nauczycielem historii w szkołach w Inowrocławiu i Bydgoszczy, w latach 1982-2004 dyrektorem Archiwum Państwowego w Bydgoszczy. Profesor jest regionalistą, który w przystępny sposób objaśnia młodym ludziom historię posługując się przy tym często gwarą, żartem i anegdotą.

Leonard Pietraszak – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Absolwent II LO w Bydgoszczy i Wydziału Aktorskiego PWSTiF w Łodzi. Popularność przyniosły mu role w serialach telewizyjnych: Huberta Ornela w Stawce większej niż życie, Krzysztofa Dowgirda (Czarne chmury), doktora Karola Stelmacha (40-latek). Od 1977 związany z Teatrem Ateneum. Wystąpił w wielu filmach kreując wyraziste postaci pierwszoplanowe i drugoplanowe, spośród których w pamięci widzów pozostały role w takich filmach jak:   Jak rozpętałem drugą wojnę światową (1969),  Gniazdo (1974), Rodzina Połanieckich (1978), Vabank (1981), Danton, Złoto dezerterów, Wedle wyroków twoich… (1983),  V.I.P. (1991).

Marek Pijarowski – dyrygent, profesor zwyczajny Akademii Muzycznej we Wrocławiu i UMFC. Osiągnął m.in. status „stałego gościnnego dyrygenta Filharmonii Pomorskiej” w Bydgoszczy. Dużo koncertował w Polsce i na świecie. Filharmonią Narodową dyrygował w Niemczech, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia – w Hiszpanii i Francji, „Sinfonią Varsovia – w Hiszpanii, Filharmonią Krakowską we Francji. Pracował z wieloma orkiestrami europejskimi, a także zespołami spoza starego kontynentu m.in. w: Turcji, Egipcie, Izraelu, Meksyku, Korei Południowej, Chinach, Kanadzie, USA i na Kubie.

Nagrody pośmiertne:

Andrzej Szwalbe (1923–2002) – prawnik, polski działacz społeczny i kulturalny, organizator życia muzycznego w Bydgoszczy, od 1993 r. Honorowy Obywatel Bydgoszczy. Funkcję dyrektora bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej objął w roku 1951 i piastował ją aż do 1991 r. Doprowadził do budowy gmachu Filharmonii Pomorskiej i salonu BWA. Był inicjatorem rozpoczęcia budowy nowej opery. Przez wiele lat intensywnie zajmował się organizacją życia muzycznego w mieście. W 1959 r. dzięki niemu powstało Bydgoskie Towarzystwo Naukowe. Dzięki inicjatywom Szwalbego odbywają się w Bydgoszczy od 1966 r. międzynarodowe festiwale i kongresy muzykologiczne „Musica Antiqua Europae Orientalis” oraz seria wydawniczą „Monumenta MAEO”.  W pobliżu Filharmonii Pomorskiej, z którą Szwalbe był związany przez całe życie stoi jego pomnik.

Kazimierz Jułga w 1973 roku został dyrektorem Biura Wystaw Artystycznych w Bydgoszczy. Jego działalność artystyczna rozwijała się w kilku kierunkach: zajmował się malarstwem, twórczością poetycką, fotografią artystyczną i dokumentalną. Przez kilka lat był członkiem Oddziału Bydgoskiego Związku Literatów Polskich. Od 1989 r. należał do Oddziału Bydgosko-Toruńskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W malarstwie stworzył swój łatwo rozpoznawalny styl, nawiązujący do techniki dywizjonizmu. Miał dwadzieścia indywidualnych ekspozycji swojej twórczości w miastach regionu i kraju. Brał również udział w wielu wystawach ogólnopolskich. Prace malarskie Kazimierza Jułgi znajdują się m.in. w: Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy.