[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Medale Kazimierza Wielkiego z okazji urodzin Bydgoszczy. Wyróżnienia w geście solidarności

Dodano: 15.04.2022 | 16:12

Na zdjęciu: W tym roku medale Kazimierza Wielkiego mają trafić do ukraińskich miast partnerskich Bydgoszczy - Czerkas oraz Krzemieńczuka.

Fot. Szymon Fiałkowski

Z okazji kolejnych, tym razem już 767 urodzin Bydgoszczy wręczone zostaną tradycyjnie medale Kazimierza Wielkiego. W tym roku rada miasta planuje uhonorować miasta partnerskie z napadniętej przez Rosję Ukrainy – Czerkasy oraz Krzemieńczuka.

Medale Kazimierza Wielkiego są rokrocznie przyznawane w okolicach przypadającej 19 kwietnia rocznicy nadania przez króla praw miejskich Bydgoszczy. Nie inaczej będzie i teraz, choć wymiar tegorocznego wyróżnienia jest bardzo symboliczny. Powód – medale mają trafić do rąk władz ukraińskich miast, które od lat łączą stosunki partnerskie z grodem nad Brdą. A które wskutek rosyjskiej agresji rozpoczętej 24 lutego zmuszone były całkowicie przeorganizować swoje funkcjonowanie.

Liczące ponad 200 tysięcy mieszkańców Czerkasy oraz Krzemieńczuk to miasta położone w centralnej Ukrainie nad Dnieprem. Jak podkreśla w projekcie uchwały o nadaniu medali rada miasta, w obu cały czas udzielana jest pomoc kilkunastu tysiącom osób. W szczególności uchodźcom oraz rannym wskutek rosyjskiej agresji, także z innych obwodów napadniętego kraju.

Bydgoscy radni już wcześniej zdecydowali o wsparciu obu miast finansowo. Na mocy uchwały z końca marca do Czerkas i Krzemieńczuka trafi po 100 tysięcy złotych wsparcia. Z Bydgoszczy do ukraińskich miast partnerskich trafiły już także transporty z pomocą humanitarną.

Czerkasy są miastem partnerskim Bydgoszczy od 13 września 2000 roku. Umowę z Krzemieńczukiem podpisano niespełna cztery lata później.

Medale Kazimierza Wielkiego przyznawane są od 1998 roku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments