Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Wniosek złożony. Politechnika czeka na zgodę, by uruchomić kształcenie medyków

Dodano: 17.08.2023 | 13:09

Na zdjęciu: Dr Szymon Różański, prorektor PBŚ i prof. Marek Adamski, rektor uczelni nie ukrywają zadowolenia ze złożenia liczącego 2,5 tysiąca stron wniosku o uruchomienie kierunku lekarskiego.

Fot. Ryszard Wszołek/PBŚ

Zgodnie z lipcowymi zapowiedziami, Politechnika Bydgoska złożyła wniosek o uruchomienie studiów na kierunku lekarskim. Dziś (17 sierpnia) dokumentacja została przekazana do Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Politechnika Bydgoska zapowiedziała utworzenie kierunków medycznych pod koniec lutego, przy okazji wizyty ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Poparcia dla inicjatywy udzielili także były już minister zdrowia Adam Niedzielski oraz premier Mateusz Morawiecki. W międzyczasie uczelnia zaczęła formalne przygotowania do uruchomienia kierunku lekarskiego.

W lipcu władze uczelni poinformowały, że mają już praktycznie gotowy wniosek do Ministerstwa Edukacji i Nauki o uruchomienie kierunku lekarskiego. Ten został złożony dziś (17 sierpnia). To potężny dokument, liczący aż 2696 stron. – Zawiera m.in. program i harmonogram studiów, opis sposobu organizacji procesu kształcenia, wykaz nauczycieli akademickich wraz z ich dorobkiem dydaktyczno-naukowym oraz opis infrastruktury niezbędnej do kształcenia na kierunku lekarskim – wyjaśnia dr Szymon Różański, prorektor ds. rozwoju PBŚ i rzecznik prasowy uczelni.

Wniosek złożony. Politechnika czeka na zgodę, by uruchomić kształcenie medyków

Zobacz również:

Szczegóły utworzenia Wydziału Medycznego Politechniki Bydgoskiej

Przyszli lekarze będą kształcili się m.in. w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim, który miasto Bydgoszcz przekaże uczelni po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku i uruchomieniu Wydziału Medycznego PBŚ. Politechnika zawarła także umowy o współpracy z kilkunastoma szpitalami i placówkami medycznymi. Studenci będą uczyć się i praktykować m.in. w Szpitalu MSWiA w Bydgoszczy, 10. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką, Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu, Centrum Onkologii w Bydgoszczy, Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu oraz Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy.

Chęć współpracy na Wydziale Medycznym zadeklarowało ponad 150 nauczycieli akademickich, w tym ponad 120 medyków. Wśród nich jest ośmiu profesorów, 12 doktorów habilitowanych i 91 doktorów – przypomina Różański. Wspomniany już wydział medyczny ma rozpocząć swoją działalność w grudniu 2023 roku. Zgodnie z założeniami, kształcenie na kierunku lekarskim ma rozpocząć w październiku 2024 roku grupa 60 studentów.

Spotykam się czasami z opinią, że inżynierowie będą kształcić lekarzy. Tymczasem złożony wniosek udowadnia, że tworząc kierunek lekarski opieramy się przede wszystkim na doświadczonej kadrze medyków, o czym świadczą takie nazwiska profesorów jak Harat, Araszkiewicz czy Pawlak-Osińska. Stawiamy także na zaplecze infrastrukturalne związane z różnymi dziedzinami medycyny, gwarantujące szeroki dostęp do infrastruktury medycznej, nowoczesnego sprzętu i aparatury badawczej oraz zróżnicowanych grup pacjentów – mówi prof. Marek Adamski, rektor PBŚ. Dodaje również, że projekt „Medycyna na Politechnice Bydgoskiej” to kolejna odpowiedź uczelni na potrzeby Bydgoszczy i regionu.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy zrobiliśmy coś, co dla wielu wydawało się na pierwszy rzut oka niemożliwe. To był okres ciężkiej i intensywnej pracy związanej m.in. z zabezpieczeniem bazy klinicznej, kompletowaniem kadry medycznej, pozyskaniem środków finansowych, przygotowaniem koncepcji budowy prosektorium i centrum symulacji medycznych czy opracowaniem dokumentacji – mówi prof. Adamski.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Trzy inwestycje wybrane. Ratusz składa wniosek o rządowe dotacje

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
romek
10 miesięcy temu

Medycyna jest okej. Ale starajcie się umacniać istniejące kierunki, powinniście zredukować ilość kierunków do tych najbardziej podstawowych. Czyli Budownictwo, inżynieria środowiska, elektrotechnika, mechanika i budowa maszyn, Informatyka, elektronika, Rolnictwo, Medycyna, i pare jeszcze innych. Ponieważ te kierunki są realnie wykorzystywane w przemyśle w regionie, ponieważ wy jesteście uczelnią regionalne, to może dzięki temu zawierac współprace z biznesem i dzieki temu poprawiać swoją pozycje w rankingach. Ale błagam, nie otwierajcie kierunków gdzie kadra i program to fikcja, bo raz że oszukujecie w ten sposób ludzi, a dwa że poza chwilowym zastrzykiem gotówki za liczbe studentów i utrzymaniem etatów dla dydaktów nic… Czytaj więcej »