Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Miał być atrakcją turystyczną regionu. Co dalej ze schronem w Tryszczynie?

Dodano: 19.07.2023 | 10:40

Na zdjęciu: W 2016 roku obiekt został przejęty od Urzędu Wojewódzkiego przez Gminę Koronowo

Fot. IN

Obiekt w Tryszczynie przez wiele lat utrzymywany był w tajemnicy. W 2016 roku od Urzędu Wojewódzkiego schron przejęła Gmina Koronowo. Przez jakiś czas funkcjonowało tutaj „Muzeum Ściśle Tajne”. Od kilku lat jednak nic w tym miejscu się nie dzieje.

Tryszczyn – wieś położona w gminie Koronowo nieopodal Bydgoszczy. Przez miejscowość przebiega droga krajowa numer 25. Mogłoby się wydawać, że wieś jak wiele innych. Jest jednak coś co ją wyróżnia. Tuż za marketem Dino znajduje się budynek – piętrowy, obrośnięty roślinnością z wystającym masztem antenowym. Ciekawe jest to co się kryje pod posesją i budynkiem.

Podziemne centrum dowodzenia

Był rok 1958. Wtedy właśnie w tym miejscu rozpoczęła się budowa podziemnego centrum dowodzenia. Wszystko zachowane było w tajemnicy. Cztery metry pod ziemią ukryto 50 pomieszczeń na powierzchni 500 metrów kwadratowych. Do dzisiaj zachowały się agregaty, ujęcie wody głębinowej, łącznica telefoniczna, dalekopis, sypialnie, gabinet lekarski, dyspozytornia, kuchnia, izolatka. Po co wybudowany został obiekt? W razie zagrożenia obiekt miał przyjąć sztab kryzysowy bydgoskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Muzeum Ściśle Tajne

W 2016 roku obiekt został przejęty od Urzędu Wojewódzkiego przez Gminę Koronowo. Tym samym został oficjalnie „odtajniony”. Przez jakiś czas funkcjonowało tutaj „Muzeum Ściśle Tajne”. Reklamowano schron w Tryszczynie jako nową atrakcję turystyczną. Przewodnik oprowadzał po podziemiach, był nawet sklepik rodem z PRL-u. Od kilku lat w tym miejscu jednak nic się nie dzieje.

„Nie było woli dalszej dzierżawy”

Zastępca burmistrza Koronowa Sławomir Marszelski przekazał nam, że to Gmina Koronowo wystąpiła w 2016 roku o przekazanie prawa własności do nieruchomości. – Przekazanie gminie mienia nastąpiło nieodpłatnie na podstawie decyzji komunalizacyjnej z dnia 8 czerwca 2016 roku, która to stała się ostateczna 28 czerwca 2016 roku – wyjaśnia Sławomir Marszelski. – Uzasadnieniem przekazania było realizowanie na przedmiotowym terenie w dniu złożenia wniosku zadania własnego gminy polegającego na zaspakajaniu zbiorowych potrzeb wspólnoty w tym zajmowanie się sprawami wodociągów i zaopatrzenia w wodę. Nieruchomość była oddana w dzierżawę na okres od 1 kwietnia 2018 roku do 31 października 2018 roku na cele promocji gminy, gdzie prowadzone było „Muzeum Ściśle Tajne”. Po wygaśnięciu umowy nie było woli dalszej dzierżawy – dodaje zastępca burmistrza.

Mieszkania dla uchodźców

Po zbrojnym ataku Rosji na Ukrainę władze Koronowa chciały zagospodarować pomieszczenia w budynku nad schronem na cele dla uchodźców. Konieczny byłby jednak remont obiektu i przeznaczenie sporej sumy pieniędzy. Ostatecznie samorząd koronowski wycofał się z tego pomysłu. – W związku ze zmniejszoną ilością obywateli Ukrainy przebywających na terenie naszej gminy, na obecną chwilę nie ma potrzeby tworzenia dodatkowych miejsc zbiorowego zakwaterowania – mówi Sławomir Marszelski. – Obecnie cała nieruchomość jest pozostawiona na potrzeby własne gminy – dodaje.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz
Tomasz
4 miesięcy temu

Chciałbym zwiedzić to miejsce. Mógłbym się założyć że nie tylko ja. Więc warto otworzyć muzeum na stałe

Janusz
Janusz
4 miesięcy temu

Remont to już tam kiedyś był robiony, ale pod ziemią, ponad 10 lat temu. Kilka ładnych mln poszło. Zaraz po tym obiekt zamknięto. Co się okazało, gdy już otworzono Muzeum, w środku większość sprzętu została zdemontowana, zniknął np. system monitoringu, ciekawe kto to wszystko przytulił

Janusz
Janusz
4 miesięcy temu

Dużo pytań myślę można by zadać panu Lechowi Wesołowskiemu z Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ????