Bydgoszcz
17C
Niebo częściowo zachmurzone
59% wilgotność
Wiatr: 3km/h NNE
H 18 • L 16
17C
Sr
16C
Czw
15C
Pt
15C
Sob
15C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIMiasta Partnerskie: To, co nas łączy…
Partnerzy
16.06.2018 | 09:25

Miasta Partnerskie: To, co nas łączy…

Na zdjęciu: Poza nazwami i symbolami Miast Partnerskich uwidocznionymi na jednym z pięter ratusza - w mieście wpółpraca miasta z pobratymcami jest w ogóle niewidoczna.

Fot. Stanisław Gazda

Miasta Partnerskie, to forma partnerstwa między miastami w różnych krajach, która ma na celu wymianę kulturalną, gospodarczą i informacyjną.

W Europie formę tę powszechnie określa się terminami: miasta bliźniacze, miasta przyjacielskie (miasta zaprzyjaźnione) lub miasta partnerskie. Celem partnerstwa miast jest współpraca ludzi, niezależnie od granic państwowych. Najważniejszym założeniem umów jest wymiana kulturalna, dzielenie się swoimi doświadczeniami, inicjowanie wspólnych inicjatyw kulturalnych, sportowych i społecznych, współpracę w dziedzinie oświaty, rozwój turystyki oraz wzajemne promowanie miast.

Oto miasta, z którymi Bydgoszcz nawiązała współpracę i jej efekty:

Reggio Emilia, Włochy (1962). Współpraca realizowana jest głównie na płaszczyźnie kulturalnej  i sportowej. Współpracę wspiera Towarzystwo Polsko-Włoskie w Bydgoszczy. W 2017 r. współpracę z Reggio Children – Centro Loris Malaguzzi Foundation podjęli naukowcy z UKW zajmujący się edukacją wczesnoszkolną. W lipcu 2018 r. 25- osobowa grupa młodzieży z bydgoskich klubów sportowych po raz kolejny weźmie udział w 6th International Sport Games – Międzynarodowej Olimpiadzie Młodzieży w Reggio Emilia. Oprócz wydarzeń sportowych, podczas pobytu u włoskich partnerów promować będziemy atrakcje turystyczne naszego miasta, będzie i czas, aby wspólnie z Włochami upamiętnić wspólne historyczne związki (w 1797 w Reggio Emilia stacjonował wraz ze swoimi legionistami Jan Henryk Dąbrowski, a lipcu tego roku Józef Wybicki napisał tutaj słowa do Mazurka Dąbrowskiego). Filmowcy z Bydgoszczy przygotowują się także do udziału w Reggio Film Festival, którego szczególną kategorią jest w tym roku prezentacja dorobku twórców z miast partnerskich.

Kragujevac, Serbia (1971). Współpraca obejmuje tematykę związaną z gospodarką komunalną  miast, wymianę grup artystycznych (np. udział chóru PRIMO przy ILO w Międzynarodowym Festiwalu Chórów Kameralnych Kragujevac 2017, udział artystów z Kragujevca w BIM)), współpracę środowisk młodzieży (np. projekty współfinansowane przez Miasto Bydgoszcz, realizowane przez Młodzieżowy Dom Kultury nr 5 z cyklu „Przyjaciel bez granic”), współpracę menadżerów jednostek kultury w zakresie organizacji wystaw i festiwali, współprace uniwersytetów. Prezydent Miasta Bydgoszczy jest fundatorem nagrody podczas odbywającego się co dwa lata w Kragujevcu Międzynarodowego Konkursu „Salon Karykatury Antywojennej”. Wystawa pokonkursowa gości każdorazowo w Bydgoszczy. W marcu i kwietniu 2018 roku bydgoszczanie mogli ją obejrzeć w gościnnych murach Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, do czego na stronach miasta serdecznie zachęcaliśmy. Niezwykłą okazją do podziwiania młodych muzyków z Kragujevca był także uroczysty koncert zespołu FILUM z Uniwersytetu w Kragujevcu inaugurujący bydgoski festiwal NOWA MUZYKA, który odbył się w Auli Copernicanum 11 maja 2018. Prezentacja ciekawego i oryginalnego świata serbskiej muzyki współczesnej poprzedzona była wykładem prof. dr Borislava  Čičovačkiego.

Mannheim, Niemcy (1991). Współpraca obejmuje przede wszystkim kulturę, naukę, sport, ekologię, zagadnienia związane z nowoczesnymi instrumentami zarządzania w administracji publicznej. Bardzo aktywna współprace prowadzą także środowiska młodzieży, organizacje pozarządowe, w tym przy wsparciu finansowym obu miast Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Bydgoszczy i Towarzystwo Niemiecko-Polskie w Mannheim. Ożywiona  aktywność ma także miejsce w zakresie współpracy akademickiej oraz placówek kultury. W 2016 roku obchodzono w obu miastach uroczystość 25-lecia partnerstwa. Uroczystościom  w Bydgoszczy towarzyszyła wizyta Prezydenta Mannheim, wydarzenia muzyczne (w tym występ zespołu Pointa stworzonego z muzyków Pop Akademie z Mannheim i studentów oraz absolwentów Akademii Muzycznej w Bydgoszczy), wystawa prezentująca historię i współczesny obraz Mannheim w Bibliotece UKW. Na wszystkie te wydarzenia zapraszani byli bydgoszczanie i cieszyły się one dużym zainteresowaniem. Do najbardziej aktualnych wydarzeń z udziałem miasta Mannheim był spektakl „Hercules” z Nationaltheater Mannheim z Niemiec, który w dniu 5 maja br. zakończył XXV Bydgoski Festiwal Operowy.  Z pewnością Opera Nova będzie mogła w przyszłości zaprezentować się także w Mannheim. W czerwcu br. z kolei Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska oraz zespoły  GO!band i Orange Trane będą gościli w Mannheim prezentując program uświetniający obchody 100 –lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W planach w tym roku jeszcze wiele innych wydarzeń realizowanych we współpracy z Mannheim.

 Hartford, USA (1996). Obecnie współpraca, m.in. ze względu na odległość miast jest ograniczona, odbywa się głównie na poziomie akademickim: UKW oraz Collegium Medicum podpisały umowy z Uniwersytetem Stanu Connecticut i kulturalnym: W 2015 roku Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska koncertował w Hartford, w kolejnym roku z kolei zespół polonijny „Polanie” z Hartford brał udział w 39. edycji Bydgoskich Impresji Muzycznych. W ramach projektu „Connecticut Connect – Bliżej Bydgoszczy” zrealizowanemu przy wsparciu miasta Bydgoszczy przez Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, Goście z USA oprócz występów w ramach BIM uczestniczyli w specjalnie dla nich przygotowanym programie warsztatowym, zapoznali się z funkcjonowaniem instytucji kultury w Bydgoszczy, poznali atrakcje turystyczne miasta i regionu.

Pawłodar, Kazachstan (2007). Dotychczasowa współpraca obejmowała przede wszystkim działania pomocowe wobec środowisk polonijnych i młodzieżowych. Miasto Bydgoszcz było kilkukrotnie organizatorem i fundatorem wypoczynku dzieci i młodzieży z Pawłodaru oraz sfinansowało wyposażenie dla Polskiej Szkoły w Pawłodzarze, doposażenie bibliotek. Współpraca z Pawłodarem ma także znaczący wymiar akademicki i gospodarczy.

Perth, Szkocja (1998). Dotychczasowa współpraca obejmowała przede wszystkim działania na polu kulturalnym: wspólne przedsięwzięcia muzyczne artystów profesjonalnych oraz grup amatorskich, współpracę w zakresie organizacji kursów językowych i szkolenia nauczycieli (Perth College), bardzo aktywna i wspierana przez miasto jest współpraca towarzystw: miasto przy aktywnym udziale Towarzystwa Przyjaciół Miasta Perth w Bydgoszcz i Friends of Bydgoszcz w Perth prowadzi m.in. działania promocyjne i edukacyjnych w szkołach i uczelniach wyższych organizując konkursy, wystawy, wykłady przybliżające kulturę, architekturę i atrakcje turystyczne obu miast. Współpracują ze sobą szkoły, placówki opiekuńcze oraz muzycy. Niewątpliwym wsparciem dla realizacji wielu przedsięwzięć jest także środowisko polonii w Perth oraz Polska Szkoła Sobotnia w Perth, która obecnie wraz z młodzieżą z bydgoskiej fundacji ALTERnacja realizuje projekt muzyczno-edukacyjny. W czerwcu 2018 z kolei młodzież z Zespołu Szkół Katolickich w Bydgoszczy wybiera się z rewizytą do zaprzyjaźnionego Centrum Edukacji Dzieci i Młodzieży działającym na terenie Perthshire&Kinross. W ostatni weekend lipca 2018 serdecznie będzie gościł w naszym mieście zespół muzyczny Perthshire Brass Band.

 Czerkasy, Ukraina (2000). Współpraca obejmuje wymianę doświadczeń w zakresie obsługi inwestorów i tworzenia przez miasto stref przyjaznych dla rozwoju nowych firm (szczególnie zaangażowane są tu po stronie bydgoskiej: Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny i Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego), zarządzania potencjałem ludzkim, zarządzanie jakością w instytucjach administracji publicznej, gospodarka odpadami oraz zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa.  Współpracę prowadzą także Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego i jego odpowiednik w Czerkasach. Grupy muzyczne z Czerkas są też stałym gościem BIM. Bydgoszcz odwiedzali wielokrotnie przedstawiciele mediów miasta partnerskiego, a ich wizyty owocowały materiałami prasowymi i filmowymi promującymi walory Bydgoszczy. Bardzo aktywny udział w realizowaniu współpracy obywatelskiej prowadzą przy wsparciu miasta Klub Przyjaciół Ukrainy oraz Centrum Języków Słowiańskich – Slavos. Tegoroczne projekty współfinansowane przez miasto takie jak kolejna edycja „Bydgoszcz Movie Ukraina” – przegląd filmów, „Łączy nas współczesność”, „II Bydgoska Olimpiada Wiedzy o Ukrainie”  czy „Międzynarodowa Dwujęzyczna Polsko-Ukraińska Szkoła Dyplomacji Kulturalnej” angażujące mieszkańców i artystów miast partnerskich.

Krzemieńczuk, Ukraina (2004). Współpraca obejmuje przede wszystkim wymianę dobrych praktyk (m.in. tematyczne wizyty studyjne) realizowaną przez samorządowców i instytucje otoczenia biznesu, projekty wymiany młodzieży i studentów (w Bydgoszczy studiuje w trybie dziennym duża grupa studentów z Krzemieńczuka), organizacje wystaw artystycznych i przedsięwzięć muzycznych, a także udział w przedsięwzięciach sportowych.  Lekarze i przedstawiciele innych zawodów medycznych uczestniczyli w licznych stażach w szpitalach bydgoskich i hospicjach, a Dom Sue Ryder przekazał nowopowstałemu w Krzemieńczuku hospicjum kompleksowe wyposażenie i przeszkolił kadrę medyczną. Również w przypadku tego miasta dużym wsparciem przy realizacji współpracy partnerskiej są ściśle współpracujące z miastem Klub Przyjaciół Ukrainy oraz Centrum Języków Słowiańskich – Slavos.

Ningbo, Chiny (2004). Miasto Ningbo jest bardzo aktywnym partnerem Bydgoszczy. Dotychczasowe wspólne przedsięwzięcia obejmują tematykę z dziedziny kultury, edukacji, szkolnictwa wyższego, inwestycji komunalnych, kwestii gospodarczych  oraz bezpieczeństwa publicznego. Współpracę z Ningbo podjęło Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, zaproszone przez Ningbo do Związku Muzeów Międzynarodowych, Opera Nova (największym przedsięwzięciem był występ Zespołu Tańca Teatru Wielkiego w Ningbo), a także Galeria Miejska bwa. Dzięki współpracy miast zespół rokowy ROAN odbył kilkanaście tras koncertowych w Ningbo i innych miastach chińskich, promując też dwukrotnie ideę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Chinach. Ścisłe kontakty mają ze sobą instytucje otoczenia biznesu – ze strony Bydgoszczy m.in. BARR i BPPT, których celem jest kojarzenie firm i instytucji finansowych, a także promocja gospodarcza Bydgoszczy na rynku chińskim. Wieloletnia współpraca miast w dziedzinie edukacji zaowocowała w 2017 roku podpisaniem umów dwustronnych pomiędzy szkołami i uczelniami wyższymi z Bydgoszczy i Ningbo. Studenci i kadra naukowa uniwersytetów bydgoskich mieli także możliwość kilkakrotnie odbywać staże na Uniwersytecie w Ningbo. Artyści z Ningbo są też stałymi gośćmi podczas Bydgoskich Impresji Muzycznych. Również w tym roku zapowiedzieli swój udział. Serdecznie zapraszamy bydgoszczan do podziwiania ich talentów artystycznych.

Wilhelmshaven, Niemcy (2006). Bydgoszcz nawiązała kontakty z Wilhelmshaven głównie za sprawą funkcjonującej w tym mieście organizacji bydgoszczan pochodzenia niemieckiego Bidengast Vereinigung. Warto przypomnieć tu sylwetki Wilfreda Samela, urodzonego w Bydgoszczy a zmarłego w Niemczech w  2006 r. Prezesa Związku Bydgoszczan w Niemczech i jego małżonki Ilmy, których sentyment do Bydgoszczy przełożył się m.in. na zaangażowanie w pielęgnowanie dobrych relacji polsko-niemieckich, oraz nieocenione wsparcie, również finansowe, udzielone Społecznemu Komitetowi Odbudowy Fontanny „Potop”. Probydgoska działalność społeczna Wilfreda Samela została upamiętniona zasadzeniem dębu pamięci w Alei Ossolińskich w Bydgoszczy. Obecna współpraca pomiędzy miastami odbywa się na polu sportowym, edukacyjnym, kulturalnym oraz w zakresie promocji turystycznej. W roku 2016 obchodziliśmy 10-lecie partnerstwa, władze miasta Wilhelmshaven uczestniczyły w uroczystej sesji Rady Miasta Bydgoszczy w Filharmonii Pomorskiej, związanej z 670. rocznicą  nadania Bydgoszczy praw miejskich podczas której p. Ilma Samel została uhonorowana medalem Prezydenta Bydgoszczy. W 2017 roku promowaliśmy (BCI) atrakcje turystyczne i wydarzenia kulturalne Bydgoszczy podczas festiwalu portowego Wochenende an der Jade.

Pitesti, Rumunia (2007). Oba miasta połączyła tematyka związana z kwestiami transformacji ustrojowej i gospodarczej, wyzwania rynku pracy i problematyka gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. Zespoły muzyczne z Pitesti chętnie odwiedzają Bydgoszcz podczas Bydgoskich Impresji Muzycznych, z kolei doskonałym ambasadorem Bydgoszczy w Pitesti jest Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, który gościł u naszych partnerów wielokrotnie m.in. podczas Carpatia Festival – Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego Pitesti 2014. Ożywienie współpracy samorządowej nastąpiło w roku 2017, kiedy to przedstawiciele Pitesti z wiceprezydentem na czele odwiedzili nasze miasto podczas Festiwalu Wodnego Ster na Bydgoszcz, zwiedzili i nawiązali współpracę z Bydgoskim Parkiem Przemysłowo-Technologicznym, poznali specyfikę i klimat miasta dzięki wizytom w instytucjach kultury i na uczelniach wyższych. Wiele uwagi poświęcono projektom międzynarodowym współfinansowanym przez UE a realizowanych przez miasto Bydgoszcz. Obecnie pracujemy nad możliwościami realizacji wspólnych projektów. W 2017 roku przedstawiciele Miejskich Wodociągów Pitesti uczestniczyli także w Konferencji Retencja Bydgoszcz plus 2050 zorganizowanej przez MWiK Bydgoszcz.

Patras, Grecja (2004). Współpraca z miastem greckim rozpoczęła się bardzo dynamicznie i obejmowała wymianę młodzieży, współpracę specjalistów z dziedziny konserwacji sztuki, wspólne wystawy, koncerty, prezentacje folkloru, wizyty studyjne menadżerów kultury. Po zmianie władzy w Patras kontakty się ochłodziły, co wynika m. in. z braku akceptacji lewicowego zarządu miasta Patras wobec polityki migracyjnej Polski. W 2015 r dzięki wsparciu Ambasador RP w Atenach nawiązany został kontakt z Parkiem Przemysłowym w Patras. Podjęte zostały przez nas działania mające na celu kojarzenie przedsiębiorców. Namacalnych efektów na chwilę obecna brak. Mimo to regularnie zapraszamy Patras do współpracy i do uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych i sportowych. Cóż- do tanga trzeba dwojga…


Powiązane treści