Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Miasto będzie domagać się odszkodowania ws. Mostu Uniwersyteckiego

Dodano: 29.01.2023 | 20:05

Na zdjęciu: Most Uniwersytecki był zamknięty przed niemal rok.

Fot. Szymon Fiałkowski

Miasto Bydgoszcz będzie domagać się 10,5 miliona złotych odszkodowania od Transprojektu Gdańskiego. Ratusz chce, aby firma pokryła koszty naprawy przeprawy.

Prezydent Rafał Bruski poinformował o wezwaniu do zapłaty na środowej sesji. Prokuratura w Gdańsku potwierdziła bowiem błąd projektowy, lecz z powodu przedawnienia nie mogła postawić zarzutów.

– Chcemy odzyskać pieniądze, które wydaliśmy na prace związane z zabezpieczeniem mostu. Najbardziej realne jest, że będziemy musieli ubiegać się o te środki w sądzie – zapowiedział Rafał Bruski. Miasto zwróciło się też do Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec projektantów mostu.

Naprawa mostu Uniwersyteckiego kosztowała miasto ponad 8 milionów złotych. W tej kwocie zawiera się zarówno podparcie konstrukcji wykonane wiosną 2021, jak właściwe prace naprawcze przeprowadzone na przełomie 2021 i 2022 roku.

Wszystkie roboty zrealizowała firma Kormost. Niemal 700 tysięcy złotych pochłonęły ekspertyza i nadzór ekspercki prof. Krzysztofa Żółtowskiego, który zdiagnozował odkształcanie się want, w rezultacie czego most zamknięto na niemal rok.

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
sołtys Łęgnowa
sołtys Łęgnowa
1 rok temu

A 2 miliony złotych na prawników kto odda?