Bydgoszcz
-1C
Niebo częściowo zachmurzone
74% wilgotność
Wiatr: 7km/h NNW
H 1 • L -1
-3C
Sob
-13C
Nd
-13C
Pon
0C
Wt
1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaMiasto nie otworzy żłobków i przedszkoli 11 maja. Wiadomo, kiedy poznamy decyzję
przedszkole, malowanie, dzieci - pixabay
07.05.2020 | 15:50

Miasto nie otworzy żłobków i przedszkoli 11 maja. Wiadomo, kiedy poznamy decyzję

Na zdjęciu: Dzieci na razie zaczekają na powrót do przedszkoli

Fot. pixabay

Przedszkola i żłobki miejskie nie zostaną otwarte 11 maja – zakomunikował podczas czwartkowej konferencji prasowej urząd miasta. 

Jako samorządowcy byliśmy bardzo zaskoczeni decyzją premiera o otwarciu żłobków i przedszkoli. Oczywiście nikt jej z nami nie skonsultował. Kluczowe jest dla nas bezpieczeństwo – zarówno dzieci, jak i opiekunów, rodziców i innych członków rodzin. Dopóki nie będziemy mieć pewności, że każdy żłobek czy przedszkole jest w 100% gotowe na bezpieczne przyjęcie dzieci, placówki nie zostaną otwarte – mówił podczas czwartkowej konferencji prezydent Rafał Bruski.

Ratusz planuje 14 maja poinformować, czy 18 maja zostaną otwarte przedszkola, dla których organem prowadzącym jest miasto. Do tego czasu placówki mają przygotowywać się na wdrożenie procedur. – Musimy radykalnie zmienić przestrzeń edukacyjną: usunąć pomoce dydaktyczne, zabawki, przeorganizować przestrzeń zewnętrzną, ogrody i place zabaw. To wymaga czasu i namysłu – mówiła podczas dzisiejszej konferencji Katarzyna Machalińska, dyrektor ZS nr 29 i przewodnicząca Forum Dyrektorów.

Każdy dyrektor przedszkola będzie podejmował decyzję, czy jego placówka jest gotowa, by zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i opiekunom. – W ubiegłym tygodniu wysłałem pismo do bydgoskiego sanepidu z prośbą o jasne i jednoznacznie pozytywne zaopiniowanie procedur w każdym z przedszkoli. Otrzymałem odpowiedź odmowną. Niezmiennie jednak oczekuję wsparcia w tym zakresie ze strony sanepidu, który dysponuje choćby wiedzą, jak wygląda sytuacja epidemiologiczna na poszczególnych bydgoskich osiedlach – mówił prezydent Rafał Bruski.

Po pełnym otwarciu przedszkola mają w czasie wakacji mieć jedynie dwutygodniową przerwę. Podobnie ma być ze żłobkami miejskimi, które będą pracowały bez przerwy lub z dwutygodniową przerwą pod koniec sierpnia. – 21 maja poinformujemy, czy żłobki będą gotowe na przyjęcie dzieci od 25 maja – zadeklarowała zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz. Zdaniem Agnieszki Szulc, dyrektor Zespołu Żłobków Miejskich powrót maluchów do żłobków na pewno będzie wiązał się ze stresem – Musimy mieć świadomość, że w takiej sytuacji nie ma możliwości, żeby opiekunka nie przytuliła dziecka. Nie ma też możliwości, by zakazać dzieciom kontaktów między sobą – mówiła.

Do wszystkich żłobków na terenie miasta uczęszcza łącznie 1070 dzieci. 140 rodziców zadeklarowało powrót dziecka do żłobka od 11 maja, 160 – od 18 maja, kolejnych 300 w czerwcu.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści