Miasto podsumowało rywalizację Rowerowa Stolica Polski. Metropolia Bydgoszcz na 7. miejscu
Dodano: 04.10.2019 | 16:31Na zdjęciu: Mieszkańcy całej Polski rywalizowali we wrześniu na rowerach.
Fot. UMB
Przez cały wrzesień mieszkańcy polskich miast rywalizowali o puchar Rowerowej Stolicy Polski. W piątek, 4 października przedstawiciele bydgoskiego ratusza – inicjatora i organizatora rywalizacji – podsumowali pierwszą edycję zabawy.
Walka o puchar Rowerowej Stolicy Polski to propozycja biura promocji Urzędu Miasta Bydgoszczy dla miast prezydenckich, która miała za zadanie wypełnić lukę po zlikwidowanym European Cycling Challenge (Europejskiej Rywalizacji Rowerowej). Podobnie jak ECC, rywalizacja o miano rowerowej stolicy została stworzona po to, by aktywizować mieszkańców i pokazywać znaczenie roweru jako szybkiego i ekologicznego środka transportu. I tak jak ECC, polegała ona na zaliczaniu przejazdów za pośrednictwem aplikacji na telefon komórkowy.
Pierwsza edycja Rowerowej Stolicy Polski przyciągnęła rowerzystów z 23 miast. Odbywała się ona przez cały wrzesień – przejechane kilometry były przeliczane na punkty, tak aby każde miasto – bez względu na liczbę mieszkańców – miało równe szanse na wygraną. – Dla Metropolii Bydgoszcz było to duże utrudnienia, ale jednocześnie było to uczciwe podejście – powiedział dyrektor biura promocji miasta Łukasz Krupa.
Po podliczeniu wyników i weryfikacji przejazdów wyłoniono miasto, które zdobyło tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Puchar zdobyła Nowa Sól (województwo lubuskie) – jej mieszkańcy przejechali 185 757 kilometrów i zdobyli 4757 punktów. Na drugim miejscu znalazło się Leszno, a trzecie zajął Gorzów Wielkopolski.
A jak wypadła Metropolia Bydgoszcz? Rowerzyści z Bydgoszczy i okolicznych gmin przejechała najwięcej – bo 294 793 kilometrów – ale po przeliczeniu tego na liczbę mieszkańców ostatecznie dało to siódmą lokatę w rywalizacji. Poza Bydgoszczą, najwięcej kilometrów „nabili” mieszkańcy gminy Koronowo, Osielsko i Solec Kujawski.
Warto dodać, że do trzech rowerzystów i trzech rowerzystek, którzy przejechali najwięcej kilometrów w ramach walki o puchar Rowerowej Stolicy Polski, trafią ufundowane przez miasto Bydgoszcz nagrody w postaci rowerów marki Romet. – Zostaną one wysłane do urzędów miast i tam otrzymają je zwycięzcy – dodał Krupa. Jednoślady zdobyli mieszkańcy Przemyśla, Białegostoku i Nowej Soli.
Koordynator rywalizacji Tomasz Dobrowolski podkreślał, że kilometry dla swoich miast nabijali również emigranci – aplikacja była uruchamiana w wielu miastach Europy. – Warto podkreślić, że w pierwszej dziesiątce najlepszych rowerzystów w Polsce mamy przedstawicieli Bydgoszczy. Jeden z nich wykręcił prawie 3000 kilometrów – mówił Dobrowolski. Dodał też, że zwycięstwo Nowej Soli to efekt mobilizacji mieszkańców, wspieranych przez samorząd z prezydentem Wadimem Tyszkiewiczem na czele. Co ciekawe, sporą aktywność w rywalizacji wykazały osoby w grupie 65+, które wykonały znacznie więcej przejazdów niż młodzież.
Możliwe, że rywalizacja o puchar Rowerowej Stolicy Polski w przyszłym roku odbędzie się w maju. Wskazały na to ankiety, prowadzone poprzez aplikację Aktywna Bydgoszcz. Decyzja o terminie zabawy ma jednak zapaść po rozmowach z lokalnymi koordynatorami projektu.
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024