Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Miasto wspiera remont bydgoskich zabytków. Dotacje dla UKW i kościołów

Dodano: 29.04.2021 | 08:04

Na zdjęciu: Miejska dotacja trafi m.in. na remont zabytkowego gmachu UKW przy pl. Kościeleckich 8.

Fot. Szymon Fiałkowski

Urząd Miasta Bydgoszczy przyznał dotacje na remont 21 zabytkowych budynków, należących do prywatnych właścicieli, firm czy instytucji. Łącznie na ten cel przeznaczono półtora miliona złotych z miejskiej kasy. Równocześnie miasto prowadzi rewitalizacje własnych budynków.

Dziękuję wszystkim właścicielom nieruchomości, którzy są już po remontach swoich obiektów lub je zaplanowali – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. I dodaje, że dzięki ich wysiłkowi Bydgoszcz staje się jeszcze piękniejszym miastem. – Od lat wzmacniamy ten trend nie tylko dotacjami na zabytki. Uruchomiliśmy kilkadziesiąt miejskich projektów i inicjatyw podnoszących estetykę miasta. W ten sposób obiekty, które przez wiele lat popadały w ruinę znów zaczynają tętnić życiem. Kończymy rewitalizację Młynów Rothera czy Teatru Kameralnego. Pełną parą idą prace w Starym Fordonie oraz przy kamienicach na Okolu. Chcemy jak najlepiej wykorzystać potencjał ulokowany w naszej historii – zaznacza Bruski.
Dotacje na remont budynków nie należących do miasta zostały przyznane na podstawie listy, opracowanej przez Miejskiego Konserwatora Zabytków Sławomira Marcysiaka. Oceniana była między innymi wartość historyczna budynków oraz ich położenie. Jak podaje biuro prasowe ratusza, dofinansowanie pomoże Uniwersytetowi Kazimierza Wielkiego rozpocząć remont elewacji neogotyckiego gmachu przy placu Kościeleckich. – Gmach wzniesiono w latach 1890-92 z czerwonej cegły. Zaprojektował go Carl Meyer – radca budowlany, autor wielu innych charakterystycznych budynków. Od początku budynek przy placu Kościeleckich był związany z bydgoską edukacją. Początkowo służył szkole żeńskiej. Do 2004 roku mieścił szkołę podstawową, a od 2010 roku nieruchomość znajduje się w zasobach UKW – podkreśla UMB. Warto dodać, że ubiegłym roku uczelnia wykorzystała miejską dotację na remont budynku przy ul. Powstańców Wielkopolskich 2.


CZYTAJ WIĘCEJ: Zakończono remont budynku UKW. Lśni jak przed stu laty!


Największa dotacja w kwocie 250 tysięcy zł trafi w tym roku na remont cerkwi św. Mikołaja przy Nowym Rynku. Miejskie środki wesprą remont konstrukcji wewnętrznych z wykonaniem wzmacniającej konstrukcji nośnej budynku. Koszt wszystkich prac szacowany jest na ponad milion złotych. Zagwarantowane zostały również środki na kontynuację prac w kościele św. Antoniego z Padwy na Czyżkówku (100 tysięcy zł). Parafia z modernistyczną świątynią co roku może liczyć na wsparcie miasta w pracach nad elewacją. W poprzednich latach udało się już wykonać elewację frontu kościoła i charakterystycznej wieży.

Wesprzemy też kościół Ewangelicko-Metodystyczny z jego charakterystyczną świątynią zamykającą perspektywę ul. Cieszkowskiego. Miejska dotacja pozwoli na remont elewacji frontowej i bocznej. Kontynuowane będą prace przy wymianie dachu w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa na pl. Piastowskim – podają urzędnicy.

Dotacje trafią również do wspólnot mieszkaniowych, stowarzyszeń, firm i osób prywatnych przede wszystkim na poprawę estetyki elewacji frontowych. Takie prace planowane są w budynkach przy: ul. Chrobrego 21, Długiej 62, Obrońców Bydgoszczy 4, al. Ossolińskich 4-4, Stary Rynek 23, Świętojańskiej 15. W kilku budynkach m.in. przy Świętojańskiej 13, Pomorskiej 5, Gdańskiej 33, Gdańskiej 93  miejska dotacja wesprze remonty dachów. Dofinansujemy też konserwatorskie prace przy zabytkowych detalach o dużej wartości historycznej.  W kilku budynkach rekonstruowana będzie stolarka okienna (między innymi przy ul. A. Cieszkowskiego, Gdańskiej i pl. Wolności. Dawny blask odzyskają balkony w eleganckiej kamienicy przy ul. 20 Stycznia 16.

Magistrat przypomina, że w ostatnich latach prowadzone są aktywne działania w celu rewitalizacji Śródmieścia. – Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów. Przy prezydencie działa Społeczna Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta – przekazuje biuro prasowe ratusza.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments