[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Miejskie Centrum Obsługi Uchodźców z Ukrainy wznawia rejestracje wizyt

Dodano: 02.04.2022 | 09:07

Na zdjęciu: Miejskie Centrum Obsługi Uchodźców z Ukrainy zostało uruchomione 16 marca.

Fot. ED

Miejskie Centrum Obsługi Uchodźców z Ukrainy wznowiło elektroniczne i telefoniczne umawianie wizyt. Przy ulicy Wojska Polskiego 65 można załatwić wszystkie sprawy urzędowe: przede wszystkim nadanie numeru PESEL i jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 300 zł.

Miejskie Centrum Obsługi Uchodźców z Ukrainy zostało uruchomione 16 marca. Początkowo zainteresowanie jego usługami było tak spore, że wszystkie wolne terminy zostały zajęte; Ukraińcy przybywali też bezpośrednio do samego centrum, zlokalizowanego przez Wojska Polskiego 65 (budynki przy wjeździe na teren dawnego Zachemu). W sobotę, 2 kwietnia rano urzędnicy poinformowali jednak o wznowieniu rejestracji na wizyty – zarówno elektronicznej, jak i telefonicznej.

Miejskie Centrum Obsługi Uchodźców z Ukrainy – co można w nim załatwić?

Jesteś obywatelem Ukrainy i przybyłeś do Polski ze względu na działania wojenne w Twoim kraju? W Miejskim Centrum Obsługi Uchodźców  z Ukrainy możesz uzyskać numer PESEL, który umożliwi skorzystanie z opieki zdrowotnej, pomocy społecznej czy założenie firmy w Polsce. PESEL (skrót od Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności) to 11-cyfrowy numer, który pozwala na łatwą identyfikację osoby, która go posiada. W Polsce numeru PESEL używa się np. do załatwiania spraw w urzędzie czy u lekarza. PESEL może założyć każdy obywatel Ukrainy, który wjechał legalnie do Polski od 24 lutego 2022 r. – Zakładając PESEL nie zapomnij o profilu zaufanym, który umożliwia załatwianie wielu spraw urzędowych przez internet – przypomina ratusz.

Przed wizytą w Miejskim Centrum Obsługi Uchodźców z Ukrainy obowiązkowe jest umówienie się na konkretny termin. Obowiązuje zasada: jedna osoba to jeden termin. Rejestracja on-line jest możliwa za pomocą strony: um.bydgoszcz.pl/kartauk. Rejestracja telefoniczna odbywa się pod numerem+48 52 582 26 91 (dostępna od poniedziałku do piątku, w godz. 10:00 – 15:00).

Miejskie Centrum Obsługi Uchodźców z Ukrainy to miejsce, gdzie można zalegalizować pobyt w Polsce. Aby otrzymać numer PESEL, należy wypełnić wniosek wielkimi literami w alfabecie łacińskim. – W miarę możliwości zachęcamy do wcześniejszego wypełnienia wniosku – informują urzędnicy. Do wniosku należy dołączyć zdjęcie, spełniające wymogi polskiego dowodu osobistego (kolorowa fotografia na papierze fotograficznym w rozmiarach 35 mm x 45 mm (szerokość x wysokość). Istnieje możliwość wykonania zdjęcia na miejscu. Przy składaniu wniosku pobiera się odcisk palca.

PESEL zostanie nadany po ustaleniu tożsamości w oparciu o dostępne dokumenty, takie jak paszport, dowód osobisty, karta Polaka, prawo jazdy lub inny dokument ze zdjęciem. – Jeżeli nie masz takiego dokumentu, numer PESEL zostanie nadany na podstawie Twojego oświadczenia. Jeśli numer PESEL ma być nadany dla Twojego dziecka lub dziecka, którym się opiekujesz, także musisz wypełnić wniosek i dołączyć jego zdjęcie. Dołącz także akt urodzenia i inne dokumenty, jeśli zabrałeś je z Ukrainy. Jeśli dziecko skończyło już 12 lat, przyjdź z nim do urzędu – podkreśla biuro prasowe bydgoskiego magistratu.

Urzędnicy proszą, by w celu usprawnienia obsługi obywatele Ukrainy – w miarę możliwości – przychodzili z opiekunem w charakterze tłumacza. Kontakt z urzędnikami będzie wspierany także przez wolontariuszy. Osoba spóźniona powyżej 5 minut na umówioną za pośrednictwem e-kalendarza UMB wizytę, nie będzie miała możliwości załatwienia swojej sprawy. Konieczne będzie umówienie nowego terminu. W miejsce osoby spóźnionej, przyjmowane będą osoby oczekujące na przyjęcie.

У четвер, 31 березня, відновлено електронну реєстрацію на візити до Міського центру обслуговування біженців з України. Присвоєння ідентифікаційного коду PESEL, подання заяви про одноразову грошову допомогу 300 зл., інформацію про допомогу родинам та актуальні пропозиції працевлаштування, – це все полагодиш в одному місці, якщо домовишся про свій візит.

Перед приходом до Міського центру обслуговування ОБОВ’ЯЗКОВО домовитися на конкретний термін: реєстрація: um.bydgoszcz.pl/kartauk, телефоном +48525822691 (інфолінія доступна 10-15)​.

Miejskie Centrum Obsługi Uchodźców z Ukrainy – lokalizacja, jak dojechać?

Miejskie Centrum Obsługi Uchodźców z Ukrainy zostało uruchomione w budynku Urzędu Miasta Bydgoszczy przy ulicy Wojska Polskiego 65 (brama do dawnego Zachemu, nieopodal pętli Kapuściska). Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku w godz. 7:30 – 20:30, w soboty 7:30 – 15:30. Dojazd środkami komunikacji miejskiej jest możliwy tramwajem: z centrum Bydgoszczy kursuje linia nr 2 (do pętli Kapuściska) lub autobusem: z centrum Bydgoszczy kursuje linia autobusowa nr 59 (do pętli Kapuściska).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Leo
Leo
2 miesięcy temu

Zaplam tu publicznie czy to jest prawda że tworząc miejsca pracy dla Ukraińców zwalnia się Polskich pracowników, pytam bo już kilka osób mi to mówiło, ostano była to pani pracująca w szkole, kazali jej się zwolnić żeby mogli zatrudnić Ukrainkę.

Rysio
Rysio
2 miesięcy temu

Spokojnie to początek 🙂 ukraina wejdzie do polityki i to dopiero będą jaja będą mieć nawet większość bo oni będą zjednoczeni a my skłóceni hahaha i pytanie kto lepszy? będziemy się bić czy PiS czy po czy konfederacja czy mirek z pod monopola ahahaha w kupie siła 🙂 a my jesteśmy jako naród mocno rozdzieleni dlatego to my będziemy gośćmi w naszym kraju 🙂