Mieszkańcy gminy Osielsko zostaną wyposażeni w pojemniki na bioodpady? Dyskutowano na ten temat
Dodano: 26.10.2024 | 09:56Na zdjęciu: Sprawa ma zostać rozpatrzona w najbliższym czasie
Fot. archiwum Szymon Fiałkowski
Pomysł wyposażenia mieszkańców gminy Osielsko w pojemniki na bioodpady pojawił się już jakiś czas temu. Przedstawiciele firmy Corimp uważają to za bardzo dobre rozwiązanie.
Nad tym tematem dyskutowano podczas posiedzenia komisji ds. rozwoju i rodziny Rady Gminy Osielsko. Do stosowania pojemników na bioodpady przekonywali przedstawiciele firmy Corimp. Aktualnie mieszkańcy gromadzą tego typu odpady w workach. Zdaniem pracowników firmy Corimp zachodzi wtedy proces beztlenowy, który generuje bardzo duże odory i odcieki. – Ze swojej strony deklarujemy, że wstawimy taką ilość pojemników na daną posesję, która będzie potrzebna i zaspokoi potrzeby danej posesji – przekonywał Jacek Fifielski, prezes zarządu firmy Corimp. – Każda nieruchomość ma własne indywidualne potrzeby. Jeden ma większy trawnik, jeden ma więcej krzewostanu i różnych roślin. Drugi ma mniej. Bardzo zależy nam na ograniczeniu worków. Worek w procesie przetwarzania stanowi dodatkowy odpad, który musimy dodatkowo zagospodarowywać. Nie rozumiemy dlaczego gmina Osielsko jako ostatnia, gdzie zaproponowaliśmy wprowadzenie pojemników jeszcze się na to nie zdecydowała – dodał.
Eliminowany odpad w postaci worków
Ponadto tłumaczono, że w Polsce istnieje trend odchodzenia od worków. Gromadząc bioodpady w pojemnikach, ostatecznie jest ich mniej niż w workach. W zeszłym roku odebrano z gminy Osielsko z posesji 2 tys. 200 ton odpadów zielonych. Do tego trzeba doliczyć 200 ton z PSZOK. W tym roku już teraz odebrano tyle odpadów zielonych co przez cały zeszły rok. Odpadów jest coraz więcej. Stosując pojemniki eliminowany jest niepotrzebny odpad w postaci worków.
Co z kosztami?
Corimp wyjaśniał, że pojemniki byłyby dostarczane według potrzeb. Radny Paweł Kamiński zadał kluczowe pytanie czy rezygnacja z worków może ewentualnie wpłynąć na obniżenie kosztów odbioru odpadów. Zdaniem firmy Corimp na pewno nastąpi zatrzymanie cen. Osobną kwestią jest też sytuacja pogodowa. W tym roku dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznych tego typu odpadów jest więcej. W przypadku nadwyżki, odpady zawsze można dostarczyć do PSZOK.
Pojemniki są gotowe do rozstawienia
Wyraźnie podczas spotkania podkreślano, że pojemniki byłyby dostarczane na koszt firmy Corimp. Nawet te dodatkowe. Pojemniki są jednak własnością firmy i w przypadku przegrania przetargu są one zabierane od mieszkańców lub sprzedawane następnemu kontrahentowi, który wygrał postępowanie. Jest to kwestia indywidualna dogadania się pomiędzy przedsiębiorcami. Przykładowy pojemnik ma pojemność 240 litrów. W przypadku pojemników klapa jest zamknięta, dlatego ograniczona w znaczny sposób jest emisja odoru. Odbiór odpadów bio następuje co dwa tygodnie. Pojemniki są już nawet zakupione i gotowe do rozstawienia.
Decyzje w najbliższym czasie
Posiedzenie komisji było spotkaniem informacyjnym. Nie zapadły tam kluczowe decyzje. Sprawa ma zostać rozpatrzona w najbliższym czasie. Konieczne jest np. wprowadzenie zmian w regulaminie.
- Inwestycja na osiedlu mieszkaniowym w Koronowie zakończona. Wyremontowano drogę wewnętrzną - 11 grudnia 2024
- Szkoła w Wierzchucinie Królewskim gotowa. Teraz czas na budowę orlika - 11 grudnia 2024
- Trwa grodzenie boiska bocznego w Koronowie. W przyszłorocznym budżecie brak środków na remont stadionu - 10 grudnia 2024