Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Mieszkańcy regionu przeciw CETA. Czy europosłowie posłuchają ich głosu?

Dodano: 10.02.2017 | 18:29

W Kujawsko-Pomorskiem zebrano ponad 3 tys. podpisów przeciwko CETA.

Na zdjęciu: Na Starym Rynku spotkało się kilka osób sprzeciwiających się podpisaniu umowy CETA.

Fot. JW

Planowana umowa handlowa między Unią Europejską a Kanadą (CETA) wzbudza w Polsce ogromne kontrowersje. Rząd wstępnie zaakceptował umowę, a już we środę głosować nad nią będzie Parlament Europejski. Jakie jest stanowisko europosłów z okręgu kujawsko-pomorskiego? 

ZOBACZ TEŻ: Młodzież Wszechpolska protestowała przeciwko umowie CETA [ZDJĘCIA]

CETA ma znieść cła wwozowe oraz wprowadzić nowe przepisy dotyczące wprowadzania towarów spożywczych do sprzedaży. Chodzi tu przede wszystkim o żywność genetycznie modyfikowaną, która ma być bardziej powszechna niż obecnie. – Dzisiaj w Unii Europejskiej dopuszczana jest tylko jedna odmiana, za Atlantykiem jest to ponad 90 odmian. Są to nie tylko rośliny. W zeszłym roku zostało wprowadzone do sprzedaży pierwsze zwierzę modyfikowane genetycznie – mówi Maria Świetlik z ruchu Akcja Demokracja.

Członkowie reprezentowanej przez nią grupy uważają, że umowa stanowi zagrożenie dla polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywności. Krytyka umowy wiąże się też z przyznaniem przywilejów korporacjom do pozywania państw za działania, które mogą zagrozić ich przyszłym zyskom. Nawet jeśli te środki – np. podniesienie płacy minimalnej, czy zerwanie umowy z nieuczciwą firmą – podjęte są w interesie publicznym.

Apel na stronie internetowej Akcji Demokracji podpisało już 110 tysięcy osób. W regionie pod petycją sprzeciwiającą się podpisaniu umowy CETA znalazło się ponad 3 tysiące podpisów. Dokument ten trafił w piątkowe południe na ręce europosła Kosmy Złotowskiego. Polityk zapewnia, że zna obawy społeczeństwa, ale nie podjął jeszcze zdania w tej sprawie.

Sprzeciw wobec porozumienia z Kanadą wyraził Janusz Zemke z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Takie same deklaracje złożyło 16 z 51 europosłów. W gronie przeciwników są między innymi politycy reprezentujący Platformę Obywatelską. – Tadeusz Zwiefka i generalnie posłowie Platformy Obywatelskiej i europejskiego klubu EPP, z przykrością muszę stwierdzić, że są głusi na obywatelskie argumenty i powtarzają zupełnie niemerytoryczne argumenty za tą umową – mówi Maria Świetlik.

Więcej na temat sytuacji dotyczącej podpisania umowy CETA można znaleźć na stronie internetowej Akcji Demokracji.