Bydgoszcz
12C
Słonecznie
87% wilgotność
Wiatr: 4km/h WSW
H 12 • L 12
15C
Sob
14C
Nd
12C
Pon
14C
Wt
13C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaMieszkańcy zgłosili, drogowcy obiecali, że wykonają. Będzie nowe przejście na Kapuściskach
Baczyńskiego Bydgoszcz
25.04.2018 | 12:07

Mieszkańcy zgłosili, drogowcy obiecali, że wykonają. Będzie nowe przejście na Kapuściskach

Informujemy o skutecznej interwencji Społecznego Rzecznika Pieszych, rady osiedla i mieszkańców.

Na zdjęciu: Skrzyżowanie Baczyńskiego z ulicą Kapuściska - miejsce, w którym ma powstać nowe przejście dla pieszych.

Fot. Daniel Kaszubowski

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy przychylił się do wspólnego wniosku Stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych i Rady Osiedla Kapuściska o stworzenie przejścia dla pieszych na ulicy Baczyńskiego. O namalowanie „zebry” przy skrzyżowaniu z ulicą Kapuściska apelowali mieszkańcy osiedla.

Ulica Krzysztofa Kamila Baczyńskiego to jedna z najważniejszych ulic osiedla Kapuściska. Od kilku lat kursuje tamtędy autobus komunikacji miejskiej (obecnie linii nr 53). Mieszkańcy, kierując się ku celom podróży położonych po obu stronach Baczyńskiego, często przekraczają jezdnie – także poza wyznaczonymi miejscami. Jednym z takich miejsc jest skrzyżowanie ulicy Baczyńskiego z ulicą Kapuściska. O stworzenie tam przejścia dla pieszych zaapelował jeden z mieszkańców osiedla, Daniel Kaszubowski. Wyjaśnia on, że chodnik wzdłuż ulicy Kapuściska jest ważnym ciągiem komunikacyjnym – w okolicy jest szkoła, sklepy, a kawałek dalej targowisko.

Mieszkam obok i widzę, że w tym miejscu piesi często przechodzą na druga stronę ulicy. Robią to legalnie, ale nie do końca bezpiecznie. Lokalizacja tych pasów jest tuż obok przystanku autobusowego linii 53 w kierunku ulicy Łukasiewicza. Auta w tym miejscu w sposób niebezpieczny często próbują wyprzedzać stojący autobus, co wywołuje zagrożenie dla pieszych – mówi nam Kaszubowski.


PRZECZYTAJ TAKŻE: W ratuszu odbędzie się konferencja poświęcona bezpieczeństwu pieszych


Prośba Kaszubowskiego została wysłana do Stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych, który zainteresował się sprawą. Stowarzyszenie wystąpiło do Rady Osiedla Kapuściska o poparcie wniosku i zaadresowanie wspólnego pisma do ZDMiKP. Rada zaproponowała, by poza przejściem przy skrzyżowaniu zainstalowano progi wyspowe, aby ograniczyć próby przekraczania prędkości na tym odcinku Baczyńskiego (obowiązuje tam ograniczenie do 40 km/h).

– Zyskując w tym miejscu pasy, cywilizujemy nie tylko sposób przechodzenia na druga stronę ulicy, ale i cywilizujemy ruch pojazdów w tym miejscu. Widząc pasy, kierowca musi stosować się do innych przepisów – nie może na nich wyprzedzać, musi zachować większą ostrożność. Sama lokalizacja pasów daje też pieszym lepszą pozycję wyjściową – mają odpowiednio oznakowane i zabezpieczone miejsce, w którym można spokojnie przejść na drugą stronę ulicy – uzasadnia pomysł Kaszubowski.

Wczoraj Społeczny Rzecznik Pieszych poinformował o efektach wspólnej interwencji. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej przychylił się do propozycji i zapowiedział, że przejście zostanie wyznaczone. Propozycja zainstalowana progów wyspowych zostanie przeanalizowana po wykonaniu pasów. Teraz należy przypilnować drogowców, aby spełnili swoją obietnicę.


Powiązane treści