Mieszkanie z przetargu – sposób na tanie lokum
Dodano: 24.06.2019 | 16:08Na zdjęciu:
Fot.
Czy istnieje sposób na tanie lokum? Wydaje się, że jedynym pomysłem na poszukiwanie taniego mieszkania jest żmudne przeglądanie ofert od deweloperów, biur nieruchomości czy bezpośrednich ogłoszeń od właścicieli. Nic bardziej mylnego. Idealnym sposobem na zakup mieszkania w atrakcyjnej cenie będzie wystartowanie w przetargu organizowanym przez spółdzielnie mieszkaniowe, spółki Skarbu Państwa, urzędy miast czy gmin.
Przetarg na mieszkanie – na czym polega?
Przetarg to nic innego jak zorganizowana, publiczna sprzedaż nieruchomości, której nabywcą może zostać osoba oferująca najwyższą cenę. Jeśli jest to przetarg organizowany przez np. urząd miasta, często zdarza się, że to nie końcowa cena nieruchomości zaproponowana przez oferenta ma decydujące znaczenie, lecz czynniki pośrednie, jak planowany sposób użytkowania czy przeznaczenia zakupionego lokalu.
Cena wywoławcza nieruchomości sprzedawanych w drodze przetargu jest zazwyczaj dużo niższa niż cena rynkowa podobnych nieruchomości w okolicy. Dlatego udział w przetargu może być okazją do nabycia mieszkania, garażu, lokalu użytkowego czy też innego rodzaju nieruchomości w bardzo atrakcyjnej cenie. Warto jednak zaznaczyć, że nieruchomości wystawiane na przetarg często pochodzą z odzysku i wymagają remontu – między innymi stąd wynika ich obniżona cena.
Jak wziąć udział w przetargu?
Przetargi dzielą się na ograniczone i nieograniczone. Pierwsze z nich kierowane są zazwyczaj do konkretnie określonej grupy potencjalnych nabywców nieruchomości, np. do członków danej spółdzielni mieszkaniowej. Drugie, czyli przetargi nieograniczone, kierowane są właściwie do wszystkich osób i podmiotów, które spełnią wymogi formalne i wpłacą wadium. Udziału w przetargu nie mogą wziąć przeważnie członkowie komisji przetargowej oraz ich rodziny.
Dodatkowo przetargi dzielą się na ustne, gdzie sprzedaż nieruchomości przyjmuje formę licytacji ustnej i pisemne, w ramach których potencjalni nabywcy składają swoje oferty pisemnie.
O tym, w jakiej formie będzie przeprowadzony dany przetarg dowiemy się z ogłoszenia. W ogłoszeniu podane są również najważniejsze informacje dotyczące sprzedawanej nieruchomości, organizatora przetargu, miejsca i daty jego przeprowadzenia, a także miejsca i daty wpłaty wadium. Aby wziąć udział w przetargu należy zatem spełnić warunki określone w ogłoszeniu.
Pamiętajcie, aby przed udziałem w przetargu dokładnie zapoznać się z jego regulaminem oraz stanem technicznym i prawnym nieruchomości.
Gdzie szukać informacji o przetargach?
Naturalnym miejscem, gdzie należy szukać informacji o ogłoszonych przetargach, będą budynki urzędów miejskich, gmin, tablice w spółdzielniach mieszkaniowych, lokalna prasa czy też regionalne serwisy internetowe (zwłaszcza Biuletyny Informacji Publicznej). Jak można przypuszczać, śledzenie wiadomości o nowych przetargach w wymieniony sposób, będzie nieco uciążliwe. Zainteresowany musiałby udawać się osobiście np. do urzędu i co jakiś czas sprawdzać tablice ogłoszeń. Jeśli nie ma kogoś znajomego na miejscu, wzrasta ryzyko, że nie uda mu się dowiedzieć wystarczająco szybko o przetargu, aby na czas dopełnić formalności i przygotować środki finansowe.
Zdecydowanie lepszym i co najważniejsze, bardziej efektywnym sposobem na wyszukiwanie informacji o przetargach jest serwis internetowy Listaprzetargow.pl. Jak sama nazwa wskazuje, serwis zawiera aktualną bazę ogłoszeń przetargów i licytacji mieszkań, a także innych rodzajów nieruchomości (np. garaży, lokali użytkowych i całych budynków). Warto dodać, że baza zawiera komunikaty o przetargach organizowanych w miastach całej Polski. Jeśli ktoś więc mieszka na południu kraju, a zamierza kupić mieszkanie w województwie mazowieckim, bez trudu znajdzie odpowiednie informacje online. Sprawdzi również szczegóły ogłoszeń, takie jak na przykład wysokość wymaganego wadium.
Czym jest wadium?
Wyjaśnijmy jeszcze, czym dokładnie jest wadium. To określona w regulaminie przetargu kwota, którą należy uiścić we wskazanym miejscu i terminie (np. na konto organizatora przetargu). Jej wysokość wynosi zazwyczaj od 2 do 10 procent ceny wywoławczej nieruchomości. Wpłata wadium jest warunkiem dopuszczenia do wzięcia udziału w przetargu. W przypadku wygranej wadium przeznaczane jest na poczet ceny nabycia nieruchomości. Gdy uczestnikowi przetargu nie uda się przedstawić najlepszej oferty i licytacja zakończy się jego porażką, organizator zobowiązuje się oddać wpłaconą kwotę wadium.
- Wiosną postaw na rybę. Przepisy na lekkie i zdrowe dania pełne smaku - 29 kwietnia 2025
- Jak rozpocząć zdrowy styl życia z cateringiem dietetycznym w Bydgoszczy? - 28 kwietnia 2025
- Jak założyć własny warsztat wulkanizacyjny? Lista niezbędnego wyposażenia Twojego biznesu - 28 kwietnia 2025