Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Minął termin ultimatum na naprawę basenu na Kapuściskach. Otwarcie pod koniec października?

Dodano: 11.10.2019 | 03:14
Michał Sztybel

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Michał Sztybel deklaruje, że wszystkie formalności związane z otwarciem "Piątej Fali" powinny zakończyć się w październiku.

Fot. Stanisław Gazda

W czwartek upłynął termin, który ratusz wyznaczył wykonawcy basenu przy ulicy Szarych Szeregów – warszawskiemu Mostostalowi – na usunięcie wady jednej z niecek czekającej na otwarcie pływalni. – Prace zostały wykonane. Właśnie rozpoczynamy sprawdzanie ich efektów – mówi w rozmowie z nami zastępca prezydenta Michał Sztybel.

Problem z przeciekającą niecką od kilku tygodni skutecznie uniemożliwia otwarcie „Piątej Fali”, czyli basenu przy V Liceum Ogólnokształcącym na Kapuściskach. A to, warto przypomnieć, kolejna z przeszkód opóźniająca zakończenie inwestycji. Wcześniej chodziło między innymi o konieczność usunięcia kolizji z instalacjami podziemnymi (przebiegały w innych miejscach niż na planach). Teraz – o wadę konstrukcyjną, która – zdaniem urzędników – wynika z błędu wykonawcy. Stąd też ultimatum, o którym wiceprezydent Sztybel poinformował pod koniec września na sesji rady miasta.

Termin graniczny naprawy minął 10 października. Sztybel przyznaje, że prace zostały zakończone i miasto przystąpiło właśnie do odbiorów technicznych.

Na razie inspektorzy sprawdzili to, co widać na zewnątrz. I pierwsze sygnały są pozytywne. Należy jednak przeprowadzić dalszą weryfikację, choćby nalać do niecek wodę (to właśnie podczas testów napełnień przeprowadzonych latem wykryto wadę – przyp. red.)

 wylicza zastępca Rafała Bruskiego. I deklaruje, że osobiście chce sprawdzić sytuację na pływalni w przyszłym tygodniu.

Jeżeli podczas odbiorów nie pojawią się żadne niepokojące sygnały, urząd miasta zamierza wystąpić do inspektora nadzoru budowlanego o pozwolenie na użytkowanie basenu. A to otworzy drogę do długo wyczekiwanej inauguracji nowej pływalni. Michał Sztybel precyzuje jednak, że potrwa to nieco dłużej niż wskazywane przez niego wcześniej siedem dni. – Procedury powinniśmy zamknąć do końca miesiąca – mówi.

Otwarcie „Piątej Fali” pod koniec października będzie oznaczało niemal roczny poślizg z zakończeniem budowy. Pierwotny termin wyznaczony był na koniec 2018 roku. Później prawie co miesiąc pojawiały się kolejne planowane daty otwarcia.

Koszt budowy basenu wynikający z przetargu rozstrzygniętego jeszcze w 2017 roku to ponad 24 miliony złotych. Bydgoski magistrat zapowiada jednak wyciągnięcie konsekwencji wobec wykonawcy z tytułu opóźnień wynikających z jego winy.

„Piąta Fala” składa się z głównego 25-metrowego basenu z trybunami na ponad 100 osób oraz niecki rekreacyjnej o powierzchni o powierzchni niemal 150 metrów kwadratowych. Dodatkowo powstały dwa baseny jacuzzi i brodzik dla najmłodszych dzieci o głębokości 30 centymetrów. Na pływalni znajduje się także 50-metrowa zjeżdżalnia rurowa i sauny fińskie. W ramach inwestycji powstały również sale fitness, siłownia, szatnie czy sala konferencyjna. Przy V LO powstał ponadto nowy parking.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
4 lat temu

I tylko po co ogrodzono cały teren jak getto? Za wydane pieniądze na ogrodzenie można było zainwestować w monitoring który nie szpeciłby tak tego pięknego obiektu i całego terenu