Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Minister w Elektroniku [ZDJĘCIA]

Dodano: 23.01.2017 | 12:50

Najlepsze w kraju technikum miało dziś niecodziennych gości...

Na zdjęciu: Do ZSE przyjechała Wiceminister Edukacji Narodowej Teresa Wargocka.

Fot. Stanisław Gazda

W ostatnim rankingu „Perspektyw”, województwo kujawsko-pomorskie zajęło piąte miejsce w pierwszej setce najlepszych techników w Polsce. Jest ich osiem, z czego aż pięć znajduje się w Bydgoszczy, w tym to najlepsze w kraju – Technikum Elektroniczne im. Wojska Polskiego w Bydgoszczy. Dzisiaj w szkole gościła Wiceminister Edukacji Narodowej Teresa Wargocka.

Wiceszefowej resortu towarzyszyli m.in. Wojewoda Kujawsko-Pomorski  Mikołaj Bogdanowicz, Naczelnik Wydziału Organizacji Oświaty Samorządowej Beata Pawłowska oraz Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Marek Gralik.

Podczas spotkania z uczniami i nauczycielami w świetlicy szkolnej Sekretarz Stanu w MEN Teresa Wargocka pogratulowała szkole sukcesu, którego nie byłoby bez systematycznej pracy i dążenia do celu wielu podmiotów, w tym zaangażowania uczniów, świadomych swoich aspiracji i celów.

-Wspieranie rozwoju kształcenia zawodowego w Polsce – mówiła wiceminister oświaty – jest jednym z priorytetów działania MEN. Dołożymy wszelkich starań, aby we wszystkich tych obszarach, które jeszcze wymagają wsparcia, nie zabrakło go, w tym zabezpieczenia środków finansowych na lepszą organizację procesu nauczania, wyposażenie pracowni. Chcemy również wypracować pewien model kształcenia dla przyszłych nauczycieli przedmiotów zawodowych i zajęć praktycznych. Bo bardzo ważne jest by system oświaty w Polsce był komplementarny.

Zespół Szkół Elektronicznych otrzymał list gratulacyjny od minister Anny Zalewskiej oraz prezent w postaci tablicy multimedialnej.

Po prezentacja szkoły przez dyrektora ZSE,  Romana Wojciechowskiego, i krótkim programie artystycznym przygotowanym przez młodzież miał miejsce  briefing prasowy z udziałem Teresy Wargockiej, Mikołaja Bogdanowicza i Marka Gralika.

Wiceminister wyraziła radość z możliwości goszczenia w wyjątkowej szkole, dzięki której możemy powiedzieć, że mamy w Polsce szkoły zawodowe na najwyższym poziomie, mające bardzo dobrą bazę dydaktyczną i prowadzące współpracę z przedsiębiorstwami, które są przyszłymi miejscami pracy uczniów. Wiceszefowa resortu oświaty zapowiedziała, że MEN przygotowuje zmiany w kształceniu zawodowym, które pomogą innym szkołom w Polsce osiągnąć ten standard, który jest w ZSE w Bydgoszczy. Stanie się tak  poprzez coraz większe zaangażowanie pracodawców w proces kształcenia zawodowego uczniów, wspieranie rozwoju bazy kształcenia praktycznego za sprawą dodatkowych środków finansowych oraz zapewnienie wysoko wykwalifikowanej kadry kształcenia zawodowego. Pierwszym krokiem w nową jakość będzie od 1 września 2017 roku szkoła branżowa.

Ustosunkowując się do pytania na temat ramowych planów nauczania Wiceminister Edukacji Narodowej Teresa Wargocka powiedziała:

-Mamy już projekt rozporządzenia o ramowych planach nauczania, który skierowany został do uzgodnień międzyresortowych oraz do trwających przez miesiąc konsultacji społecznych, czyli rozpoczynamy ostateczną debatę przed podpisaniem rozporządzenia w lutym tego roku. Co się zmieni? Ośmioletnia szkoła podstawowa będzie mieć zmienioną podstawę programową dla klas I, IV i VII i w związku z tym w rozporządzeniu znajdzie się pełny ramowy plan nauczania dla ośmioletniej szkoły podstawowej. Gruntowną zmianą będzie też powrót do nauczania przedmiotowego; od klasy VI pojawia się biologia i geografia, od klasy VII fizyka i chemia. Chcemy w ogóle cały proces kształcenia w dużej mierze ukierunkowywać na kształcenie związane z rozwojem profilowanym uczniów, by w przyszłości umieli zastosować wiedzę w praktyce, byli dobrą kadrą dla nowoczesnej gospodarki. Odchodzimy od kształcenia zintegrowanego; opowieści o świecie, który nas otacza, na rzecz kształcenia klasycznego, w dziedzinach wiedzy. To jest poważna zmiana jakościowa.

Wojewoda kujawsko-pomorski pogratulował dyrekcji oraz uczniom sukcesu, zauważając że wybór przez młodych ludzi tej szkoły jako miejsce kształcenia, jest decyzją trudną, odważną i ambitną, ale bardzo opłacalną. Z kolej Marek Gralik przypomniał, iż nieprzypadkowo jedna z czterech ogólnokrajowych debat poświęconych kształceniu zawodowemu miała miejsce właśnie w Bydgoszczy. To tu 60% absolwentów gimnazjów wybiera szkolnictwo zawodowe, to tu jest pięć z ośmiu najlepszych techników w województwie. Jest to rzeczywisty powód do dumy. Jest dobrze, ale będzie jeszcze lepiej, dzięki reformie oświaty – podkreślił Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty.

Wizytę wiceminister oświaty w ZSE zakończyło zwiedzanie pracowni szkolnych.