Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Ministerstwo Zdrowia znosi część obostrzeń. Pierwsi uczniowie wracają do szkół

Dodano: 21.04.2021 | 15:45

Na zdjęciu: Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował podczas konferencji prasowej o bieżącej sytuacji epidemicznej w kraju i o poluzowaniu obowiązujących obecnie restrykcji.

Fot. Adam Guz / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów / archiwum

Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował podczas środowej konferencji prasowej o zniesieniu części obostrzeń.

Dotychczas obowiązujące obostrzenia zostały utrzymane w województwach: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim, gdzie sytuacja jest obecnie najtrudniejsza.  W pozostałych województwach ministerstwo zdecydowało się na przywrócenie od 26 kwietnia nauki hybrydowej w klasach 1-3 szkoły podstawowej. Od tego samego dnia przywrócone zostanie funkcjonowanie salonów urody, zakładów fryzjerskich i kosmetycznych. – Te zmiany są delikatnym krokiem, który na najbliższy tydzień ma zdefiniować sposób funkcjonowania – mówił minister Adam Niedzielski. Szczegółowy plan luzowania obostrzeń w różnych branżach gospodarki w maju ma zostać przedstawiony w przyszłym tygodniu. Plan ma przewidywać przywracanie funkcjonowania m.in. branży gastronomicznej i hotelarskiej.

W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o niemal 14 tysiącach nowych zakażeń, co minister Niedzielski określił jako kontynuację trendu spadkowego. Poprawia się też sytuacja w szpitalach. – Pozytywne sygnały płyną również z badań i testów, które są wykonywane. Lekarze POZ zlecają coraz mniej testów, co oznacza, że mniej pacjentów z objawami przychodzi do lekarzy rodzinnych – wyjaśniał minister, dodając, że apogeum trzeciej fali mamy za sobą.

W środę odbyła się też konferencja prasowa dotyczące egzaminów. Jak poinformował minister edukacji Przemysław Czarnek, egzamin maturalny i egzamin ósmoklasisty odbędą się zgodnie z planowanymi terminami, czyli odpowiednio 4-6 maja oraz 25-27 maja. Przyszłoroczny egzamin ósmoklasisty odbędzie się na tych samych wymaganiach jak w tym roku. Przedmiot dodatkowy na egzaminie ósmoklasisty pojawi się najwcześniej w 2024 roku. W przypadku przyszłorocznej matury jedyną różnicą w stosunku do tego roku będzie konieczność przystąpienia do dodatkowego przedmiotu (nie trzeba będzie osiągnąć konkretnego progu zaliczenia).

 

0 0 votes
Article Rating
Szymon Fiałkowski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments