Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Młoda Prawica chce oświetlenia Doliny Śmierci. Kieruje apel do władz Bydgoszczy

Dodano: 16.03.2022 | 16:57

Na zdjęciu: Stowarzyszenie Młoda Prawica chce oświetlenia Doliny Śmierci

Fot. Szymon Fiałkowski

Stowarzyszenie Młoda Prawica zwraca się do prezydenta Rafała Bruskiego o oświetlenie terenu Doliny Śmierci w Fordonie. W apelu podkreślono również konieczność ustawienia na jej terenie śmietników oraz ławek.

Na początku lutego członkowie bydgoskiej Młodej Prawicy zwrócili uwagę na stan ścian wokół Trasy Uniwersyteckiej, które w czasie zamknięcia mostu Uniwersyteckiego pokryte zostały licznymi graffiti. Wówczas szef regionalnych struktur Młodej Prawicy Paweł Przepióra wraz z Konradem Fijałkowskim zaproponowali, aby przy arterii powstał mural. Teraz młodzieżówka związana z Porozumieniem Jarosława Gowina postuluje, aby władze Bydgoszczy zadbały o fordońskie miejsce pamięci, czyli Dolinę Śmierci.

Najważniejszą sprawą jest brak oświetlenia na Dolinie Śmierci, zarówno na drogach, jak i w rejonie pomnika – podkreśliła Roksana Pogorzały ze Stowarzyszenia Młoda Prawica. Dodała, że podświetlenie odsłoniętego w 1975 roku monumentu byłoby symbolem walki z totalitaryzmem, co jest szczególnie ważne w momencie zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę. Przepióra stwierdził natomiast, że Młoda Prawica występuje do władz Bydgoszczy z „konkretnym wnioskiem”, aby na terenie Doliny zamontować oświetlenie i podświetlić pomnik.

W naszym wniosku zawarliśmy też postulat ustawienia ławek i śmietników. Ławki są potrzebne zwłaszcza osobom starszym, które odwiedzają Dolinę – powiedział Przepióra. Szef kujawsko-pomorskiego oddziału Młodej Prawicy podkreślił, że podobne postulaty były już wcześniej kierowane do władz miasta czy poprzez BBO, ale nie przełożyły się one na realne działania.

Przedstawiciel Porozumienia Robert Szatkowski dodał natomiast, że wystosowany zostanie także apel do władz miasta i Instytutu Pamięci Narodowej o dalsze działania mające na celu wyjaśnienie okoliczności zbrodni dokonanych w 1939 roku.