Bydgoszcz
8C
Słonecznie
83% wilgotność
Wiatr: 3km/h W
H 9 • L 7
13C
Wt
15C
Sr
16C
Czw
13C
Pt
8C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaMłodzi bydgoszczanie wystąpią na Ukrainie. By wyrazić swój sprzeciw wobec ksenofobii
07.02.2017 | 12:29

Młodzi bydgoszczanie wystąpią na Ukrainie. By wyrazić swój sprzeciw wobec ksenofobii

Spektakl zobaczą mieszkańcy kilku ukraińskich miast.

Na zdjęciu: Fragment plakatu promujące wydarzenie

Fot. mat. pras.

W teatrach w Kijowie, Krzemieńczuku i we Lwowie zaprezentowany zostanie dwujęzyczny spektakl „Dąb”. W role aktorów wcielą się młodzi mieszkańcy Bydgoszczy i znajdujących się na terenie Ukrainy Czerkas. 

Projekt wspólnego przedstawienia realizowany jest w ramach współpracy wspomnianych miast partnerskich. Inicjatorem jest Klub Przyjaciół Ukrainy.

Tytułowy „Dąb” nawiązuje do uroczystości posadzenia Dębu Wolnej Ukrainy w Bydgoszczy 23 maja 2015 roku przez ukraińskiego pisarza Jurija Andruchowycza. Akt posadzenia dębu był symbolem solidarności z narodem ukraińskim w trudnym dla niego momencie. – Niestety, wkrótce okazało się, że nie wszyscy zrozumieli intencje inicjatorów i organizatorów uroczystości – informuje Rafał Marcinkowski, wiceprezes Klubu Przyjaciół Ukrainy w Bydgoszczy i dodaje: – Uszkodzone i niszczone kilkukrotnie drzewko posłużyło za punkt wyjścia do napisania projektu. Dwujęzyczny spektakl jest kulturalną odpowiedzią naszego stowarzyszenia na akty nienawiści i ksenofobii.

Premiera spektaklu, przygotowanego pod opieką artystyczną Andrzeja Stróża, odbyła się w Bydgoszczy we wrześniu 2016 roku. Pokazy na Ukrainie zaplanowano w pobliżu daty trzeciej rocznicy tragicznych wydarzeń na kijowskim Majdanie Niezależności. Spektakl będą mogli zobaczyć mieszkańcy kilku miast Ukrainy – w Czerkasach, Krzemieńczuku, Kijowie, we Lwowie i Kropiwnickim


Powiązane treści