Bydgoszcz
12C
Niebo częściowo zachmurzone
74% wilgotność
Wiatr: 4km/h ESE
H 12 • L 10
16C
Sr
13C
Czw
14C
Pt
16C
Sob
16C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaMłodzi chcą swojego sejmiku województwa. Wspiera ich Łukasz Krupa
krupa
14.10.2020 | 23:13

Młodzi chcą swojego sejmiku województwa. Wspiera ich Łukasz Krupa

Na zdjęciu:

Fot.

Młodzi Demokraci oraz Młodzieżowa Rada Miasta Bydgoszczy chcą powołania Młodzieżowego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Ich starania wspiera wiceprzewodniczący sejmiku Łukasz Krupa.

W naszym regonie żyje ponad 375 tysięcy osób w wieku przedprodukcyjnym (do 18. roku życia) oraz ponad 56 tysięcy studentów. – Aktualnie nie mają oni swojej reprezentacji w województwie. Chcemy, aby ich głos był słyszalny – mówił podczas środowej konferencji prasowej przewodniczący Młodych Demokratów w województwie Paweł Stachowicz, który wraz z Mikołajem Gabineckim zaprezentował list intencyjny skierowany do marszałka Piotra Całbeckiego.

Młodzieżowy Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego byłby ósmym w kraju. Czym miałby się zająć? Na początek Stachowicz mówił o utworzeniu wojewódzkiej karty młodzieży na wzór bydgoskiej, programu dla młodych, który pozwoliłby razem z młodzieżą ustalić cele dla województwa oraz o organizacji zjazdu młodzieżowych rad i sejmików, podczas którego promowany byłby region.

– Liczymy, że marszałek i zarząd przychylnie spojrzą na tę propozycję i zaproszą nas do rozmowy – stwierdził Gabinecki. Na razie pozytywną opinię na temat starań młodych bydgoszczan wyraził wiceprzewodniczący sejmiku Łukasz Krupa. – Młodzież potrafi rozmawiać merytorycznie i ma wiele pomysłów, a nam zależy, aby młodzi ludzie czuli się dobrze w naszym województwie – mówi Krupa, który ma nadzieję, że nowe gremium pozwoli młodym zaprezentować nowe standardy i wysoki poziom debaty publicznej.

Dorośli radni przyjęli już uchwałę wyrażającą poparcie dla powołania młodzieżowego sejmiku. – Wystąpiłam do radnych z formalną inicjatywą utworzenia Młodzieżowego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego i na posiedzeniu w czerwcu tego roku sejmik jednogłośnie przyjął uchwałę. Cieszę się, że powołanie Młodzieżowego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego spotyka się z takim odzewem – mówi przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska, która dodaje, że pomysł powołania sejmiku pojawił się też podczas lekcji samorządowej, gdy zgłaszała go jedna z uczennic. W marcu miał odbyć się Kongres Rad Młodzieżowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego, ale pandemia pokrzyżowała te plany. Organizatorzy konferencji liczą, że funkcjonowanie młodzieżowego sejmiku będzie można zainaugurować w przyszłym roku.

Pani przewodnicząca Elżbieta Piniewska, wspólnie z kancelarią sejmiku, pracuje nad statutem Młodzieżowego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który będzie m. in. rozstrzygał zasady wyboru oraz liczby reprezentantów w tym gremium. Prace idą sprawnie. Należy jednak wziąć pod uwagę, że pandemia na pewno nie sprzyja i trudno w tym czasie organizować spotkania takiego gremium – wyjaśnia marszałek Piotr Całbecki. 

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tadeusz
Tadeusz
11 miesięcy temu

Kibicuje

Tadeusz
Tadeusz
11 miesięcy temu

Kibicuje młodym.

Powiązane treści