Mniej wypadków, ale więcej ofiar. Policjanci podsumowali wakacje na drogach regionu
Dodano: 01.09.2021 | 13:51Na zdjęciu: Mniej wypadków, ale więcej ofiar - tak wyglądały tegoroczne wakacje na drogach Kujaw i Pomorza.
Fot. Więcbork112.PL - Ratownictwo Powiatu Sępoleńskiego
Funkcjonariusze z kujawsko-pomorskiej policji przedstawili w środę (1 września) wstępne dane podsumowujące okres wakacji na drogach regionu.
Na początek dane z kraju, a te są lepsze niż w analogicznym okresie czasu ubiegłego roku, bo mimo pandemii koronawirusa, w 2020 roku doszło do 5598 wypadków, w których zginęło 500 osób, a 6 525 zostało rannych. W trakcie tegorocznych wakacji, służby odnotowały 5 216 wypadków, śmierć poniosło w nich 479 osób, 6 172 zostały ranne. – Są to dane lepsze niż w poprzednich latach, jednak nie oznacza to, że zabrakło tragicznych zdarzeń, których ofiary znalazły się w tej smutnej statystyce – mówią policjanci i wyliczają przyczyny tych wypadków: – Nadmierna prędkość niedostosowana do warunków ruchu oraz lekceważenie fundamentalnych przepisów ruchu drogowego – jak te w postaci nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu, przyczyniły się do zaistnienia wielu z nich.
Podczas wakacji, policjanci opublikowali interaktywną mapę, na której zaznaczane były miejsca, gdzie dochodziło do wypadków śmiertelnych. Niestety, tych nie brakowało także w województwie kujawsko-pomorskim. – Jak wynika ze wstępnych danych, w kujawsko-pomorskiem w czasie tegorocznych letnich wakacji doszło do 162 wypadków, w których zginęło 29 osób, a 179 zostało rannych – przekazuje mł. insp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Dla porównania, w tym samym okresie czasu w ubiegłym roku w 189 wypadkach zginęło 18 osób, 212 zostało rannych.
Tegoroczne wakacje były też pracowite dla policjantów, codziennie na drogi wyjeżdżało ich około czterech tysięcy. – Policjanci ruchu drogowego w całym kraju podczas okresu wakacyjnego byli zaangażowani w zapewnienie jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa i porządku na drogach. Głównym celem ich działań było ograniczenie liczby wypadków i kolizji – dodaje mł. insp. Chlebicz.
Funkcjonariusze informują też, że w regionie od początku tego roku 1 372 kierowcom zatrzymano prawo jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h (w kraju przez osiem miesięcy 2021 roku dokument zatrzymano 41 029 kierującym), a także ponad 3 800 kierowców, którzy wsiedli za kierownicę, będąc pod wpływem alkoholu (od początku roku w kraju to ponad 69 000 osób).
- Wyłączenia prądu w Bydgoszczy. Utrudnienia na czterech osiedlach [LISTA] - 7 października 2024
- Nie żyje Bartosz Kustra. Był dziennikarzem sportowym Polskiego Radia PiK - 5 października 2024
- Nowa profesor na UKW. Na bydgoskiej uczelni kieruje katedrą psychologii - 4 października 2024