[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Mniejszy podatek – więcej biur i sal konferencyjnych? Prezydencki pomysł na przyciągnięcie inwestorów

Dodano: 19.12.2017 | 15:44

Rafał Bruski chce zwolnić inwestorów z podatku od nieruchomości.

Na zdjęciu: Powstający kompleks biurowców Arkada Business Park nie rozwiązuje problemu braku powierzchni biurowych w Bydgoszczy.

Fot. Stanisław Gazda

Prezydent Rafał Bruski chce wprowadzenia zwolnienia z podatku od nieruchomości dla obiektów, w których powstaną biura o wysokim standardzie lub sale konferencyjne.

Popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe w Bydgoszczy wciąż rośnie. Aktualna podaż wynosi obecnie 74 tysiące metrów kwadratowych, a popyt sięga blisko 40 tysięcy mkw. Biur jest jednak wciąż znaczniej mniej niż w Lublinie (170 tysięcy mkw.) czy Szczecinie (154 tysiące mkw.). Sytuacje mają poprawić nowe obiekty – obecnie w mieście powstaje Arkada Business Park (trwają prace przy elewacji pierwszego z dwóch planowanych biurowców) przy Rondzie Fordońskim i Immobile K3 przy Placu Kościeleckich. Nowe budynki powstaną też w ramach Platanowego Parku na terenie po Makrum czy w ramach kolejnego etapu Optimum Park przy Fordońskiej 74.

Nowy pomysł Rafała Bruskiego ma zachęcić inwestorów do budowy nowych powierzchni w Bydgoszczy. Jego celem jest zmniejszenie dystansu do innych miast o porównywalnej wielkości i stworzenie nowych miejsc pracy. Zaproponowany przez prezydenta projekt uchwały zakłada zwolnienie od podatku od nieruchomości powierzchni biurowych o wysokim standardzie oraz powierzchni konferencyjnych w nowych budynkach. Ulga ma obowiązywać przez okres do trzech lat – ma ona dotyczyć obiektów, w których tego typu funkcje będą zajmować 90 procent powierzchni w budynku.

Decyzje o przyjęciu ulgi podejmą radni. Z jednej strony może ona pomóc w przyciągnięciu nowych inwestorów, z drugiej – wywoła ona oburzenie ze strony mniejszych, lokalnych przedsiębiorców, którzy często skarżą na koszty utrzymania lokalu, w którym prowadzą swój biznes.