Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Most w Samociążku ma zostać wyremontowany. Co z przejściem przez elektrownię?

Dodano: 13.04.2023 | 10:09

Na zdjęciu: Przejście przez elektrownię zostało zamknięte po zbrojnym ataku Rosji na Ukrainę

Fot. archiwum IN

Powiat Bydgoski przygotowuje się do dużego zadania inwestycyjnego polegającego na remoncie mostu w Samociążku. Spora część mieszkańców obawia się utrudnień w ruchu.

Most znajduje się w ciągu drogi powiatowej z Koronowa do Bożenkowa. Pod nim przepływa woda z Zalewu Koronowskiego do elektrowni wodnej. W ostatnich latach w Samociążku pobudowało się sporo domów. Dlatego duża część mieszkańców obawia się utrudnień.

Enea przekazała przeprawę starostwu

Dawniej właścicielem przeprawy była Enea Wytwarzanie. Od 2019 roku wprowadzono na moście ruch wahadłowy. Po ekspertyzie okazało się, że trzeba podnieść nośność obiektu. Aby ułatwić wszelkie procedury most został przejęty przez starostwo. Zaczęły się przygotowania do remontu, jednak te przeciągały się w czasie.

Co jest w planach?

– W ramach planowanego przedsięwzięcia planuje się przebudowę istniejącego obiektu wraz z dojazdami – przekazał nam w lutym dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Bolesław Grygorewicz. – Przebudowa polegać będzie zwłaszcza na rozbiórce istniejących i budowie nowych przęseł mostu. Tak samo jak w stanie istniejącym, przewiduje się wykonanie trzech przęseł o schemacie statycznym belki swobodnie podpartej. Każde z przęseł będzie wykonane jako żelbetowe, a w skład jego konstrukcji będą wchodzić cztery dźwigary główne, dwie poprzecznice podporowe, trzy poprzecznice pośrednie oraz płyta pomostu – dodał.

Do przetargu przystąpiła jedna firma

Obecnie Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy prowadzi postępowanie przetargowe na wykonanie tego zadania. Oferty można było składać do 11 kwietnia. Ofertę złożyła jedna firma. Jest to Kormost z Bydgoszczy. Zaoferowała ona, że może wykonać prace za 4 mln 871 tys. zł. Na Biuletynie Informacji Publicznej Powiatu Bydgoskiego nie podano jeszcze informacji o wyborze oferty lub jej odrzuceniu.

Objazd głównie drogą krajową numer 25

Sporo osób zastanawia się w jaki sposób będą poprowadzone objazdy. – Oczywistym jest, że każde roboty budowlane związane są z utrudnieniami – powiedział nam w lutym dyrektor Grygorewicz. – Objazd prowadzony będzie zgodnie z zatwierdzonym projektem tymczasowego oznakowania, głównie droga krajową 25. Nie przewiduje się większych ingerencji w istniejącą kładkę znajdującą się obok mostu, po stronie wody dolnej. W miarę możliwości ruch pieszy i rowerowy zostanie na niej utrzymany w trakcie prowadzenia prac.

„Zakres utrudnień będzie spory”

Temat został poruszony także podczas sesji Rady Miejskiej w Koronowie, która odbyła się 22 lutego. Wtedy zastępca burmistrza Piotr Kazimierski przyznał, że zakres utrudnień będzie spory. – Co do objazdu to starostwo powiatowe wskazuje, że objazd ma się odbywać drogą krajową numer 25, czyli cała trasa ma iść górą przez Gościeradz i Tryszczyn – zaznaczył samorządowiec.

Radna wnioskuje o udostępnienie przejścia przez elektrownię

Sprawa ponownie powróciła podczas ostatniej sesji. Temat podjął radny Mariusz Weleziński. Zwrócił się on z prośbą do burmistrza, aby wystosował pismo do Wojewódzkiego Zarządzania Kryzysowego, czy są oni poinformowani o przebudowie mostu w Samociążku i tym, że karetki z najkrótszą trasą będą wyłączone z racji tego, że nie będzie tam przejazdu. O sprawę pytała również radna Małgorzata Szymczak. Zaznaczyła ona, że inwestycja budzi niepokoje. – Z jednej strony jest radość, a wiadomo też, że będą również utrudnienia – mówiła radna. – Wiadomo, że przetrwamy te utrudnienia, natomiast mam wniosek. Jest to wniosek, aby jakoś pomóc tym mieszkańcom. Wiemy, że czekają nas objazdy. Objazd około 20 kilometrów dla osób, które będą dojeżdżać do Koronowa – zawozić swoje dzieci do przedszkola oraz dojeżdżać do pracy. Jest jeszcze inne rozwiązanie i bardzo prosiłabym, aby wziąć to pod uwagę. Jest przejazd przez most w Gościeradzu. Jest to droga o wiele krótsza i wiele osób na pewno będzie z tego objazdu korzystać. W związku z tym prośba o to, żeby zadbać o tę drogę. Żeby nawierzchnia została wyrównana. Druga kwestia związana z utrudnieniami dotyczy dzieci, które dojeżdżają autobusem szkolnym do Koronowa. Wcześniej prowadziliśmy również dyskusje na komisjach dotyczące tego, żeby otworzyć furtkę na elektrowni w Samociążku. Wiem, że jest to trudne zadanie, ale prosiłabym żeby spróbować chociaż podjąć dyskusje z marszałkiem województwa, Wcześniej to przejście było otwarte, funkcjonowało. To naprawdę ułatwi dzieciom dojazd do szkoły i skróci czas – dodała radna Szymczak.

Gmina ma podjąć kroki

Zastępca burmistrza Koronowa Sławomir Marszelski zapewnił, że bieżącym utrzymaniem drogi Samociążek-Gościeradz gmina z pewnością się zajmie przy czym jest tam ograniczenie tonażowe na moście i ono nie może zostać zniesione. Jeżeli chodzi o przejście przez elektrownię to zdaniem zastępcy burmistrza marszałek województwa nie jest właściwym organem do takich spraw. Właściwym organem jest Enea i gmina podejmie w tej sprawie kroki. – Są decyzje dotyczące ochrony tego miejsca – mówił Marszelski. – Są to decyzje administracyjne wojewody z roku 2021 – dodał.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments