[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Raport z budowy nowych mostów nad Brdą. Trwa montaż przeprawy tramwajowej [ZDJĘCIA]

Dodano: 30.05.2022 | 11:46

Na zdjęciu: Obecnie trwa nasuwanie konstrukcji nowego mostu tramwajowego Kazimierza Wielkiego.

Fot. ZDMiKP

Rozpoczął się ważny etap budowy nowych mostów Kazimierza Wielkiego: nasuwanie na filary konstrukcji nowej przeprawy tramwajowej. Równocześnie trwa przebudowa torowiska wzdłuż ulicy Perłowej, a na ulicy Fordońskiej ustawiono nowe słupy trakcyjne. Trwa też powolna budowa nowej jezdni północnej.

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej zaprezentował raport z budowy nowych mostów nad Brdą, powstających tuż obok istniejącej przeprawy drogowej. W ramach prac powstaną dwie nowe konstrukcje: tramwajowa i druga drogowa. Obecnie bardziej zaawansowana jest budowa mostu, po którym będą poruszać się pojazdy szynowe. – Wykonawca zmontował już pierwszą część płyty pomostu. Teraz za pomocą specjalnych siłowników rozpoczął jej nasuwanie od strony ulicy Toruńskiej na wybudowane przy rzece filary. W ten sposób konstrukcja mostu zostanie przesunięta o blisko 40 metrów i zawiśnie nad rzeką od strony Kapuścisk – czytamy w komunikacie bydgoskich drogowców.

Rzecznik prasowy ZDMiKP Tomasz Okoński dodaje, że za kilka dni na plac budowy przywieziona zostanie dalsza część konstrukcji, która zostanie zamontowana za tą już istniejącą. – Po wykonaniu tych prac, rozpocznie się ustawianie konstrukcji tramwajowej i nasuwanie jej od strony Bartodziejów. Cały most tramwajowy o długości 255 metrów, będzie nieco dłuższy niż przeprawa samochodów po stronie wschodniej (253 metry) – podkreśla rzecznik.

Elementem budowy nowych mostów Kazimierza Wielkiego jest również przebudowa torowiska wzdłuż ulicy Perłowej. Wykonawca ułożył już część nowych podkładów i szyn, a także kończy prace przy kanalizacji deszczowej, która powstaje na wysokości bloków przy ulicy Spokojnej. W rejonie skrzyżowania Toruńskiej z Perłową prowadzone są prace podziemne. Torowisko przy Perłowej ma być gotowe latem tego roku 2022 roku, ale jego otwarcie nastąpi dopiero po zakończeniu prac drogowych na skrzyżowaniu Toruńskiej z Perłową, czyli w I kwartale 2023 roku. Z informacji ZDMiKP wynika także, że tramwaje będą omijać skrzyżowanie z Perłową poprzez nowy most tramwajowy, który ma zostać oddany do użytku jeszcze w 2022 roku.

Nadal bardzo wolno przebiega budowa nowej jezdni północnej ulicy Fordońskiej w obrębie skrzyżowania z Łęczycką. Wciąż trwa betonowanie koryta pod jezdnie i torowisko w kierunku centrum, a także ostatnie prace nad kanalizacją deszczową i sieciami podziemnymi. Wzdłuż Fordońskiej ustawione zostały nowe słupy trakcyjne nowego torowiska. Przypomnijmy, że według deklaracji ZDMiKP północna jezdnia trasy z Fordonu do centrum ma być gotowa w sierpniu – nie oznacza to jednak końca utrudnień, gdyż wówczas ma rozpocząć się przebudowa południowej jezdni wraz z torowiskiem.

Budowa nowych mostów pomiędzy Kapuściskami i Bartodziejami to obecnie największa miejska inwestycja. Prace budowlane mają pochłonąć ponad 153 mln złotych. Zakończenie prac przewidziano na drugą połowę 2023 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Baseny w Bydgoszczy – adresy i atrakcje

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Y768
Y768
2 miesięcy temu

Okoński rusz dupę i zobacz jakie leniwe dziady robią na Fordońskiej jedna koślawa koparka i jeden leń oparty na lopacie i dwóch piszących non stop SMS