Bydgoszcz
0C
Niebo głównie zachmurzone
77% wilgotność
Wiatr: 5km/h NE
H 0 • L -1
-4C
Wt
-4C
Sr
-3C
Czw
-1C
Pt
-3C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaMózg Festival startuje w tym tygodniu. I kusi filmowymi propozycjami
19.09.2017 | 12:35

Mózg Festival startuje w tym tygodniu. I kusi filmowymi propozycjami

Organizatorzy wydarzenia opowiedzieli o swoich planach, a szczególnie tych związanych z sekcją filmową.

Na zdjęciu: Fragment plakatu promującego wydarzenie.

Fot. mat. pras.

Tegoroczna, 13 . edycja Festiwalu Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych „Mózg Festival“ rozpocznie się w sobotę. Motywem przewodnim będzie ekologia, która zdominuje nie tylko całą imprezę, ale również cykl filmowy.

Ideą festiwalu jest prezentowanie najnowszych technik wykonawczych oraz połączeń interdyscyplinarnych w kontekście i poszanowaniu tradycji. W imprezie udział biorą artyści z całego świata. Jedno z założeń imprezy to wielokulturowość. Prezentowane materiały sprzyjają poznawaniu i rozumieniu wieloaspektowości kultur. Festiwal nie posiada żadnych ograniczeń stylistycznych. Najważniejsza jest autentyczność prezentowanej sztuki. Równie istotny jest wysoki poziom wykonawczy.

W programie tegorocznej imprezy nie brakuje koncertów, pokazów filmowych, wystaw i dyskusji. Na szczególna uwagę zasługuje sekcja filmowa, która, tak jak cała edycja imprezy, będzie poświęcona ekologii. W tym roku w jej skład wchodzi sześć projekcji. – Podtytuł cyklu Ecofilms about us jest spostrzeżeniem, które mówi o tym jak bardzo jesteśmy świadomi swojego niszczącego charakteru i jak mało wyciągamy z tego wniosków. Zastanowimy się w trakcie tego przeglądu jaki impakt ma człowiek na środowisko naturalne i jakie konsekwencje z tego tytułu czekają nas w przyszłości – mówią organizatorzy imprezy i dodają, że na przeglądzie pojawią się specjalnie zaproszeni goście.

Co będzie można zobaczyć w ukazywanych filmach? „W „Soli Ziemi” zobaczymy nasz glob oczami jednego z największych fotografów w historii, przyjrzymy się człowiekowi, cywilizacji, kondycji ziemi i zastanowimy się z twórcami filmu co jest „solą ziemi”. Będziemy także oglądać pięknie sfotografowany w jakości 4K las deszczowy w filmie „Był sobie las”, dzięki niemu dowiemy się ile potrzeba czasu na odtworzenie lasów równikowych. Sprawdzimy jak wyglądałaby ziemia gdyby człowiek zniknął w filmie „Homo sapiens”. Zobaczymy także „Punkt krytyczny. Energa odnowa”, pierwszy polski pełnometrażowy film dokumentalny o tematyce ekologicznej w reżyserii Łukasza Bluszcza (planowane jest także spotkanie z autorem). Dla oddechu na ekranie pojawi się przejmującą wizję końca ery przyrody i początku ery techniki w filmie „Księżniczka Mononoke”. W tym arcydziele japońskiej animacji odbija się jak w soczewce cały dramat chciwości człowieka i jego rabunkowej gospodarki wobec własnego otoczenia” – czytamy w zapowiedzi imprezy.

Udział we wspomnianych pokazach filmowych jest darmowy. Szczegółowe informacje o pozostałych atrakcjach zaplanowanych w ramach wydarzenia są dostępne na stronie internetowej Mózg Festival, czyli www.mozg.pl.


Powiązane treści