Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Mural o długości blisko pół kilometra ma powstać w Bydgoszczy. Miasto ogłosiło konkurs

Dodano: 11.07.2020 | 11:51

Na zdjęciu: Założenia konkursu na mural zaprezentowali: plastyk miejski Marek Iwiński (z prawej) oraz prof. Dariusz Markowski, przewodniczący rady ds. estetyki.

Fot. Szymon Makowski

Dwa murale o długości 220 metrów każdy mają powstać przy powstającej trasie tramwajowej w ciągu ulicy Kujawskiej. W piątek plastyk miejski Marek Iwiński i przewodniczący rady ds. estetyki prof. Dariusz Markowski przedstawili założenia konkursu, który wyłoni wykonawcę instalacji.

Kilkusetmetrowy mural ma wpisywać się w przestrzeń architektoniczną miasta, tworząc jednocześnie oryginalną kompozycję plastyczną. – Zależy nam na powściągliwości kolorów. Jest to przestrzeń stonowana i nie chcielibyśmy, żeby ten mural „krzyczał” – deklaruje prof. Markowski. To istotne, bo mury oporowe wykopu, w którym poprowadzone będzie torowisko, już teraz mają kolor szary, neutralny.

Zdaniem Marka Iwińskiego, mural, który będzie można obserwować z okien tramwajów, będzie mógł posiadać jednak elementy realistyczne. – Mowa o malarstwie iluzjonistycznym czy też – alternatywnie – reliefach czy elementach przestrzennych – wylicza. Organizatorom konkursu zależy jednak na dynamice i przenikaniu się płaszczyzn.

Wspomniany konkurs skierowany jest do osób, które profesjonalnie zajmują się sztuką – malarstwem, rzeźbiarstwem czy architekturą. „Uczestnik powinien mieć doświadczenie w realizacji murali lub kompozycji plastycznym i posiadać twórczy dorobek w tym zakresie” – tłumaczy w komunikacie urząd miasta. Dokumentację wcześniejszych dzieł należy dołączyć do projektu konkursowego (każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie trzy projekty).

Do wykorzystanie jest przestrzeń o długości 2 x 220 metrów i zmiennej wysokości od 3 do 4 metrów. „Mural powinien być wykonany w sposób trwały, na bazie profesjonalnych farb elewacyjnych lub innych materiałów odpornych na warunki zewnętrzne” – czytamy na stronie ratusza. Wykonawca na swoją pracę ma udzielić pięcioletniej gwarancji.

Dla zwycięzcy konkursu przewidziana jest nagroda w wysokości 5 tysięcy złotych. Dodatkowo triumfator otrzyma 80 tys. zł na wykonanie muralu. Propozycje prac można zgłaszać do 9 września. Już trzy dni później ma być znany zwycięzca. Czas realizacji muralu – od 15 września do 30 listopada.

Projekty należy zgłaszać mailowo na adres m.iwinski@um.bydgoszcz.pl z dopiskiem „Mural, ul. Kujawska, Bydgoszcz” i potwierdzić zgłoszenie telefonicznie pod numerem 52 58-58-177. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie www.bydgoszcz.pl.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments