Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Mural, turniej, książka. Bydgoszcz pamięta o Tomaszu Gollobie

Dodano: 27.06.2018 | 12:14

Na zdjęciu: Pierwszy dni po wypadku Tomasz Gollob spędził w szpitalu wojskowym w Bydgoszczy.

Fot. SG/archiwum

Trwa zbiórka pieniędzy na wykonanie muralu Tomasza Golloba na Miedzyniu. Równocześnie menadżer Polonii Bydgoszcz Jerzy Kanclerz pracuje nad organizacją październikowego turnieju, z którego dochód będzie przekazany na leczenie mistrza.

Mural Tomasza Golloba powstanie przy ul. Nakielskiej. To właśnie na Miedzyniu najwybitniejszy polski żuzlowiec mieszkał przez wiele lat. Przygotowanie malunku mu poświęconego to pomysł Marcina Stawluka – kierownika żużlowej Polonii, a zarazem fana Golloba. Dzieło ma być symbolem wsparcia oraz solidarności ze sportowcem.

Przewidywane wymiary malowidła to  ok. 15 metrów szerokości i 5 metrów wysokości. Powierzchnia ma wynosić 75 metrów kwadratowych. Projekt zawiera w sobie liczne symbole, które najwierniejsi kibice z pewnością odnajdą. Mural jest utrzymany w niebieskim kolorze – w barwie, w której najczęściej startował Gollob. Wejście w łuk symbolizuje początek najważniejszego biegu w życiu Tomka. Są też ukryte neurony, które symbolizują walkę o pełną sprawność i złoty owal toru przypominający o sukcesach bydgoszczanina, który w 2010 roku został indywidualnym mistrzem świata na żużlu, a z reprezentacją Polski sześć razy triumfował w Drużynowym Pucharze Świata.  Stworzenie projektu było możliwe dzięki pracy artysty streetartowego Bartka Bujanowskiego.

mural tomasza golloba - projekt

Rozpoczęła się już zbiórka pieniędzy na powstanie muralu. Potrzebnych jest nieco ponad 13 tysięcy złotych. Do środy akcję na platformie Polak Potrafi wsparło 59 osób, które łącznie wpłaciły 4432 zł. Do końca zbiórki pozostało 59 dni. Jeśli do organizatorów trafi więcej środków niż jest potrzebne, zostaną one przekazane na specjalne konto dedykowane powrotowi Golloba do zdrowia. W zamian za wpłaty można otrzymać m.in. unikatowe pamiątki związane z mistrzem, a także z bydgoską Polonią – programy, książki czy akcesoria lub elementy wyposażenia motocykla należące do Golloba, gdy święcił on swoje największe triumfy.

Realizacja projektu przewidziana jest na wrzesień lub październik. Także jesienią (7 października) odbędzie się turniej „Asy dla Golloba”, na który Jerzy Kanclerz zamierza ściągnąć najlepszych żużlowców na świecie. Na razie zaproszenia otrzymało 24 zawodników. – Spośród nich chcielibyśmy wybrać stawkę, która rywalizować będzie na torze Polonii. Właśnie dopinamy szczegóły – tłumaczy menadżer bydgoskiej  Polonii. Niedawno rada miasta zdecydowała o przekazaniu 125 tysięcy złotych na organizację turnieju.

Oficjalna lista startowa ma być znana 15 lipca. Wybór terminu rozegrania imprezy nie jest przypadkowy, ponieważ dzień wcześniej odbędzie się w Toruniu ostatnia runda cyklu Grand Prix i część uczestników tej imprezy ma następnie wystartować w Bydgoszczy. – Liczymy nie tylko na zawodników, ale też na kibiców z zagranicy – mówi  Kanclerz, który jest autorem książki o Tomaszu Gollobie. Będzie można ją kupić podczas zawodów.

Cały dochód z imprezy zostanie przekazany na leczenie Golloba. Jak niedawno poinformował Przegląd Sportowy, były mistrz świata doszedł już do stanu, w którym był przed nieudanymi zabiegami w chińskim Nanning. Obecnie kontynuuje rehabilitację w domu. Najlepszy w historii polski żużlowiec  w kwietniu ubiegłego roku uległ wypadkowi podczas treningu na motocrossie. W jego wyniku nabawił się uszkodzenia kręgosłupa i rdzenia kręgowego, co skutkuje niedowładem kończyn dolnych.


CZYTAJ TAKŻE: TEN TURNIEJ GOLLOB ZDOMINOWAŁ NA LATA. HISTORIA KRYTERIUM ASÓW


Mural, turniej, książka. Bydgoszcz pamięta o Tomaszu Gollobie