Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Murale w Bydgoszczy. Zobacz piękne malowidła na bydgoskich ścianach [ZDJĘCIA]

Dodano: 28.03.2022 | 13:30

Na zdjęciu: Murale w Bydgoszczy można znaleźć w kilkudziesięciu punktach na terenie miasta.

Fot. Szymon Fiałkowski

Murale Bydgoszcz – sprawdź, gdzie w mieście znajdują się efektowne malunki ścienne i poznaj ich genezę. Gdzie w Bydgoszczy można zobaczyć murale?

Według serwisu Bydgoskiego Centrum Informacji VisitBydgoszcz.pl, w Bydgoszczy znajdziemy 50 murali. Murale w Bydgoszczy znajdują się głównie w ścisłym centrum, ale także w Fordonie, na Wzgórzu Wolności, Miedzyniu czy Wyżynach. Prawdziwym skupiskiem bydgoskich murali są okolice ulicy 3 Maja. Tuż przy niej znajdziemy jedno z największych malowideł, czyli “Piotrusia Pana”. Dzieło artystów na czele ze Spectrumem, Etamem, Painem i Tone zdobi ścianę wieżowca 3 Maja 16. Mural był wielokrotnie doceniony przez światowe rankingi tego typu dzieł.

Na sąsiednim budynku 3 Maja 14, z inicjatywy Ośrodka Działań Kulturowych „Las”, powstały dwa murale. Pierwszy, o nazwie “Zamilcz”, znajduje się na południowej ścianie budynku, od strony ronda Jagiellonów. Wykonali go artyści z Grupy Twożywo oraz Tone, Maniac, Scoby, Poza, Pain, Okaz i Miłość. Od północy można natomiast podziwiać prace o nazwie “Ptasiek”, wykonanej także z inicjatywy ODK “Las”. Ponadto, na południowej ścianie budynku 3 Maja 24 znajdziemy dzieło “Sportowcy”, wykonane przez Tone.

Ciekawe murale w Bydgoszczy znajdziemy również na sąsiadującej z 3 Maja ulicy Piotra Skargi. Na ścianie budynku pod numerem 6 znajdziemy “Śniadanie Mistrzów”. Praca ma już wiele lat, ale wciąż budzi zainteresowanie swoją formą i kolorystyką. Wykonali ją Spectrum, Etam i Pain. Po drugiej stronie ulicy znajdziemy natomiast dzieło “Samookreślenie”, powstałą także z inicjatywy Ośrodka Działań Kulturowych “Las”, a na ulicy Reja prace o nazwie “Czas”.

Murale Bydgoszcz – dzieła Juliana Nowickiego

Jednym z najbardziej znanych bydgoskich murali jest znajdujący się w ścisłym centrum miasta, przy ulicy Gdańskiej 10 mural z podobizną Mariana Rejewskiego. Jego autorem jest bydgoski artysta Julian Nowicki. Dzieło zostało wykonane jesienią 2017 roku. Jego lokalizacja jest nieprzypadkowa – legendarny bydgoski kryptolog, który rozszyfrował niemiecką maszynę szyfrującą Enigma, przez lata mieszkał na poddaszu budynku przy Gdańskiej. Projekt został wybrany w konkursie zorganizowanym z inicjatywy urzędu miasta.

Zależało mi na pokazaniu człowieka przez pryzmat jego pasji. Dodatkowym wyzwaniem był kształt, ponieważ ściana jest wysoka i wąska. Dlatego umieściłem portret realny i zarys z kodu enigmy. Napis też jest rozrzucony, żeby widz musiał połączyć litery i w pewien sposób samemu coś rozszyfrować – tłumaczył Nowicki.

Więcej o bydgoskim muralu Mariana Rejewskiego: Malowidło uczciło tego, który złamał szyfr Enigmy

Warto w tym miejscu dodać, że to niejedyny mural z podobizną Mariana Rejewskiego na terenie Bydgoszczy. W 2018 roku, na terenie ścianie kamienicy przy Garbary 27, z inicjatywy fundacji Fantazmat powstała kolejne dzieło z wizerunkiem wybitnego bydgoszczanina. Autorką pracy jest Ewelina Osmólska.

Nowicki prowadzący studio MURALes ma na swoim koncie także inną pracę, którą na co dzień mogą podziwiać przemieszczający się ulicą Gdańską. Na ścianie budynku przy skrzyżowaniu z ulicą Cieszkowskiego powstał wyjątkowy portret Józefa Święcickiego – wybitnego architekta, twórcy kilkudziesięciu bydgoskich kamienic, w tym kilku przy ulicy Cieszkowskiego. Nowicki wykonał również mural poświęcony średniowiecznej muzyce sakralnej, nazywany przez bydgoszczan „Aniołami”. Znajduje się on przy ul. 20 stycznia 1920, naprzeciwko parku Kochanowskiego. Jego najnowszym dziełem są podobizny członków zespołu Pink Floyd, umieszczone na ścianie budynku przy Cmentarnej 5 na osiedlu Glinki.

Bydgoskie murale – Jagiellońska

W ramach konkursów na murale w Bydgoszczy zorganizowanych przez urząd miasta na budynkach przy ulicy Jagiellońskiej powstały dwa murale, których tematyka nawiązuje do historii miasta. W 2017 roku, na ścianie szczytowej kamienicy Jagiellońska 36 artysta Bartosz Bujanowski namalował dzieło “Kazimierz”. Nawiązuje ono do bydgoskiej legendy „O Kazimierzu Wielkim i pięknej Bydgoszczy”, która opowiada o spotkaniu króla Kazimierza Wielkiego z łuczniczką Bydgoszczą.

murale w bydgoszczy Murale w Bydgoszczy. Zobacz piękne malowidła na bydgoskich ścianach [ZDJĘCIA]

Jadąc od strony ronda Fordońskiego możemy natomiast zobaczyć wykonany w 2021 roku mural poświęcony wydarzeniom Bydgoskiego Marca 1981. Dzieło zdobi ścianę budynku Jagiellońska 38 – jego autorami są Tomasz Smieszkoł i Dawid Celk.

Projekt muralu przedstawia zwycięstwo Solidarności i zwycięstwo nad przemocą, niesprawiedliwością i niewolą. Postać milicjanta jako symbol opresyjnej władzy rozpada się pod presją oddolnej inicjatywy członków Solidarności. Pękający mur zwiastuje zbliżający się koniec ery komunistycznej w Polsce i w Europie – uzasadniali autorzy zwycięskiej pracy.

Na ścianie szczytowej kamienicy przy ulicy Jagiellońskiej 51 – tuż przy skrzyżowaniu z Ogińskiego i obok estakady Trasy Uniwersyteckiej powstał nietypowy, jubileuszowy mural. Upamiętnia on 25 lat Wafli Familijnych. Jedne z najbardziej rozpoznawalnych polskich słodyczy powstały w bydgoskich zakładach „Jutrzenki”.

Murale w Bydgoszczy – Wzgórze Wolności, Wyżyny

Interesujące murale w Bydgoszczy znajdziemy również na terenie południowych osiedli miasta. Na budynku przy ulicy Karpackiej 29, na Wzgórzu Wolności, znajdziemy “Opowieść zimową”. Mural powstał z inicjatywy Ośrodka Działań Kulturowych Las, w ramach kooperacji artystycznej seniorów DPS Promień Życia i Etam crew.

Przy alei Jana Pawła II, na wiadukcie Trasy Uniwersyteckiej w 2019 roku pojawił się kolorowy Volkswagen Garbus, “lecący” nad miastem. Mural w sposób symboliczny przedstawia iluzję przestrzeni miejskiej. Autorem dzieła jest autor wspomnianego wyżej “Kazimierza” – Bartosz Bujanowski.

Murale w Bydgoszczy. Zobacz piękne malowidła na bydgoskich ścianach [ZDJĘCIA]mural trasa uniwersytecka

Z okazji stulecia powrotu Bydgoszczy do Macierzy, na szczytowej ścianie budynku przy ulicy Karpackiej 39 C, doskonale widocznej ze skrzyżowania Wojska Polskiego z Trasą Uniwersytecką, powstał kilkunastometrowy mural. Jego autorem jest Dawid Celk. Praca odwołuje się do historycznego wydarzenia przekazania symbolicznego klucza do miasta z rąk niemieckiego burmistrza Hugo Wolfa polskiemu prawnikowi Janowi Maciaszkowi, który stał się pierwszym komisarycznym prezydentem polskiej Bydgoszczy. – Symbol klucza jest mocny, czytelny i kompozycyjnie rozpoznawalny nawet z dużej odległości – podaje urząd miasta.

Od lata 2020 roku ścianę bloku przy ulicy Modrakowej 58 zdobi wizerunek kwiatów i motyla. Mural namalowany przez Monikę Kokocińską nawiązuje do nazwy ulicy. Artystka wykonała go techniką 3D.

W 2021 roku Wyżyny zyskały 34-metrowy, ekologiczny mural. Malowidło powstało na ścianie szczytowej wieżowca przy ulicy Feliksa Nowowiejskiego 1; jego autorem jest Marcin Czaja – pracownik krakowskiej ASP. Jego forma nawiązuje do płynącego niegdyś w rejonie sąsiedniej alei Jana Pawła II strumienia. Warto dodać, że dzieło zostało wykonane przy użyciu ekologicznych farb oczyszczających powietrze ze szkodliwych zanieczyszczeń gazowych.

Mural Nowowiejskiego BydgoszczMurale w Bydgoszczy. Zobacz piękne malowidła na bydgoskich ścianach [ZDJĘCIA]

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury, pl. Kościeleckich 6 – „Portrety ikon kultury”

Od maja 2022 roku na ścianie parkingu przy siedzibie KPCK widnieje wizerunek Teofila Ociepki – obok Nikifora najbardziej znanego polskiego malarza intuicyjnego, niepisanego guru artystycznej „Grupy Janowskiej” z katowickiego Nikiszowca. Malarstwo Ociepki przesiąknięte okultystyczną symboliką i śląskim folklorem, bogate w formie i kolorystyce jest odbiciem jego niezwykłej wyobraźni. Ostatnie dziesięć lat życia spędził u boku żony w Bydgoszczy. Jest patronem Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego, organizowanego przez Galerię Sztuki Ludowej Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury od 1996 roku.

Od maja 2023 Ociepce towarzyszy wizerunek Wandy Szkulmowskiej, warszawianki z urodzenia, bydgoszczanki z wyboru, która poświęciła życie sztuce ludowej. Aktywizowała lokalne społeczności poprzez kursy, wystawy, konkursy, organizowała mecenat i promocję sztuki ludowej naszych regionów. Była dobrym duchem wszystkich lokalnych artystów. Stworzyła imponujące archiwum, z którego korzystała redagując książki i inne publikacje, do dziś stanowiące kanon lektur poświęconych sztuce ludowej.

Murale w Bydgoszczy. Zobacz piękne malowidła na bydgoskich ścianach [ZDJĘCIA]

Twórcą murali jest Arkadiusz Andrejkow, jeden z najciekawszych, znanych i uznanych polskich muralistów, powstały one w ramach festiwalu World Urban Art.

Murale Bydgoszcz – lista

Powyższe murale w Bydgoszczy to tylko część efektownych malowideł zdobiących ściany. Pełną listę bydgoskich murali znajdziecie poniżej.

Kolarze (mozaika) – Wiślana 27
„Panienka z okienka” – Toruńska 49
„Śniadanie Mistrzów” – Piotra Skargi 6
Mural przy ul. Filtrowej – Filtrowa
Estrada – Dworcowa 51B (od strony Brdy)
Retrościana przy ul. Dworcowej – Dworcowa 89, naprzeciwko Dworca Głównego PKP
Retrościana – ul. Garbary – Garbary 9, Bydgoszcz
Mural Mariana Rejewskiego – Garbary 27, Bydgoszcz
“Kwiaty” – Modrakowa 58
Wafle Familijne – Jagiellońska 51
“Protest” (Bydgoski Marzec 1981) – Jagiellońska 38
“Donut” – Marii Skłodowskiej-Curie 34b
Leśny Ekomural – Szubińska 22
“Gollob” – Nakielska 211b
Ekomural “Źródło” – Nowowiejskiego 1
“Jan Paweł II” – Nakielska 22
Legalne graffiti – przejście pod ulicą Kruszwicką
Mural w wykopie linii tramwajowej – Kujawska
Mural poświęcony Marianowi Rejewskiemu – Gdańska 10
„Kazimierz” – Jagiellońska 36, Bydgoszcz
“Bydgoszcz otwarta i tolerancyjna” – Piękna 44
Mural Święcickiego – Gdańska/Cieszkowskiego
“Brama/Gate” – Zakładowa
Mural z aniołami (pięciolinie i nuty) – 20 stycznia 1920
“Legendy Bydgoskie” – Toruńska 86
“Przeżyjemy w teatrze” – Gdańska 68
“Punk Teddy the Cloud racer” – Podolska 11
“Szwedy, rety” – Podgórna 29
Mural na Wielorybiej – Wielorybia 106
“Fotografka Jadwiga Szopieraj” (mural w negatywie) – Pomorska 68
“Opowieść zimowa” – Karpacka 29
“Garbus leci nad Bydgoszczą (Push the limits)” – Jana Pawła II/Trasa Uniwersytecka
100-lecie Powrotu Bydgoszczy do Polski – Karpacka 39
„Piotruś Pan” – 3 Maja 16
„Cyrkulacje” – Wyszyńskiego 5
“Ptasiek” – 3 Maja 14
Mural przy ulicy Bocianowo – Bocianowo 24
„Czas” – Mikołaja Reja 7
„Czas” – Poznańska 3
“Sportowcy” – 3 Maja 24
„Zamilcz” – 3 Maja 14
„Płynąć do wolności” – Bora-Komorowskiego 10
“Spotkanie” – Konarskiego (Park im. Kazimierza Wielkiego)
„Samookreślenie” – Piotra Skargi 7
Mural przy ulicy Fordońskiej – Fordońska 422
Mózg/DM Drukarnia – Parkowa 2
Galeria Londynek „Piaskownica” – plac Kościuszki
Mural przy ulicy Obrońców Bydgoszczy – Obrońców Bydgoszczy 11
Pink Floyd – Cmentarna 5