Bydgoszcz
-2C
Słonecznie
92% wilgotność
Wiatr: 2km/h SSW
H -1 • L -3
1C
Sr
-1C
Czw
0C
Pt
2C
Sob
3C
Nd
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIMuszla koncertowa – rozbiórka, modernizacja a może coś innego? [SONDA]
DSCF0004 (Copy)
18.10.2016 | 18:53

Muszla koncertowa – rozbiórka, modernizacja a może coś innego? [SONDA]

Opcji dotyczących przyszłości muszli koncertowej jest kilka.

Na zdjęciu: Muszla koncertowa to najbardziej charakterystyczny obiekt znajdujący się w parku Ludowym im. Wincentego Witosa w Bydgoszczy.

Fot. Stanisław Gazda

Muszla koncertowa znajdująca się w centrum parku Ludowego im. Wincentego Witosa w Bydgoszczy to miejsce, które niektórym mieszkańcom miasta kojarzy się z licznymi koncertami, występami i imprezami. Jednak nie brakuje też tych, dla których muszla to jedynie zdewastowany obiekt. Czy to miejsce może ponownie odżyć? 

Szanse na to są. Obecnie miasto pracuje nad koncepcją rewitalizacji parku. Jednak nie wiadomo jeszcze, kiedy ona powstanie. Wybrano już firmę, która zajmuje się stworzeniem projektu. Ponadto przewidywanego terminu wprowadzania zmian nie można określić, gdyż zadanie planowane jest do realizacji w oparciu o środki Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, a jeszcze nie wiadomo kiedy te środki zostaną uruchomione. Póki co, nie zapowiada się na to, że zmiany nastąpią w najbliższym czasie.

Zdewastowana muszla koncertowa stała się miejscem, w którym często pojawiają się osoby bezdomne. Zapewne wpłynął na to brak większego zainteresowania tym miejscem ze strony Miasta Bydgoszcz, do którego należy ten teren. Od kilku lat nie są organizowane tam koncerty, czy inne wydarzenia kulturalne. Kiedyś to właśnie tam odbywał się rockowy festiwal Muszla Fest, którego nazwa nawiązuje do miejsca organizowania imprezy. Jednak w 2013 roku muszla koncertowa została zamknięta. Powodem podjęcia takiej decyzji był zły stan techniczny obiektu. Zauważono, że budynek zaczął osiadać, a na ścianach i suficie pojawiły się pierwsze pęknięcia i rysy.

Kto za to odpowiada? Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego podkreśla, że obowiązek związany z utrzymaniem i użytkowaniem obiektu budowlanego ciąży na właścicielu lub zarządcy obiektu. Powinien on zadbać o to, by obiekt był nie tylko w należytym stanie technicznym, ale również estetycznym. W połowie lat 90. XX wieku gospodarzem tego obiektu było Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. W styczniu 2014 roku kontrolę nad muszlą przejęła Administracja Domów Miejskich „ADM” Sp. z o.o. – Obiekt, z uwagi na zły stan techniczny, został zamknięty i zabezpieczony przed wniknięciem osób postronnych. Aktualnie jest on chroniony elektronicznie, na bieżąco kontrolowany i doraźnie konserwowany – mówi rzecznik prasowy ADM Magdalena Marszałek.

Zobacz też: Park Ludowy im. W. Witosa czeka rewitalizacja. Co ma się zmienić?

Miesięczny koszt utrzymania obiektu wynosi ok 1300 zł. W tej cenie zawarte są opłaty m.in. za energię elektryczną, sprzątanie, przeglądy, konserwacje. Nie jest to aż tak duża kwota, lecz można powiedzieć, że te pieniądze „idą w błoto”. Muszla koncertowa nie nadaje się do użytku i na pewno ten stan nie zmieni się dzięki drobnym konserwacjom. Obiekt wymaga kapitalnego remontu. Minimalny koszt modernizacji muszli to ok. 80 tys. zł. Modernizacja zakłada m.in. rozbiórkę okładzin kamiennych oraz części elementów betonowych, wykop ręczny, wzmocnienie ścian, naprawę stropu, uzupełnienie tynków, malowanie elewacji, przygotowanie podłoża, odtworzenie pergoli, odtworzenie nawierzchni i schodów. W podanej kwocie 80 tys. zł nie uwzględniono m.in. naprawy elementów na widowni, czyli ławek oraz wymiany części elementów podłogi drewnianej na scenie, jak i części elementów sanitarnych.

Tańszym rozwiązaniem może okazać się zburzenie obiektu i wybudowanie nowego, podobnego miejsca. Koszt prac rozbiórkowych mógłby wynieść ok. 55 tys. zł. Argumentem przemawiającym za demontażem muszli koncertowej jest teren, na którym ten obiekt stoi. –  Z uwagi na specyficzne podłoże, bardziej zasadne może się jednak okazać rozebranie i postawienie obiektu od nowa, na odpowiednio przystosowanych fundamentach. Ostateczne decyzje w tej sprawie, najprawdopodobniej w oparciu o koncepcje związane z całym parkiem, podejmie właściciel, czyli miasto – mówi Marszałek

Miasto nie wyklucza rozbiórki muszli koncertowej ze względu na bardzo zły stan techniczny. Zastąpić ją może ruchoma scena. Taka opcja też brana jest pod uwagę. Jednak to, jak będzie, zależeć ma od koncepcji rewitalizacji wybranej przez Urząd Miasta w Bydgoszczy.

Która opcja dotycząca przyszłości muszli koncertowej jest najlepsza?

Zobacz rezultat


Powiązane treści