Bydgoszcz
1C
Niebo częściowo zachmurzone
77% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 1 • L -0
1C
Sob
0C
Nd
-1C
Pon
-2C
Wt
-1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczTurystykaMuzeum Mydła i Historii Brudu – produktem turystycznym roku 2017!
18.10.2017 | 14:00

Muzeum Mydła i Historii Brudu – produktem turystycznym roku 2017!

Na zdjęciu: Muzeum Mydła i Historii Brudu - produktem turystycznym roku 2017.

Fot. Stanisław Gazda

Muzeum Mydła i Historii Brudu jest placówką niezwykłą i unikalną w skali całego kontynentu. Wykracza się tu poza standardowe ramy muzealnych instytucji.

Takie podejście przynosi efekty: w 2013 roku nominacja do plebiscytu „7 nowych Cudów Polski”, organizowanego przez miesięcznik National Geographic Traveler, który dwa lata później uznał to miejsce za najciekawsze polskie muzeum. Była też nominacja w plebiscycie „Najlepsze muzea multimedialne” i wreszcie, po pięciu latach starań przyznanie miana Produktu Turystycznego 2017! Ale to nie koniec pięcia się na szczyty. W lutym dowiemy się, czy zdobędzie nagrodę Polskiej Organizacji Turystycznej, do której jest nominowane.

Pomysłodawcom chodziło o stworzenie miejsca, które o każdej porze roku na dłuższą chwilę zatrzyma gości i będzie związane z dziedzictwem Bydgoszczy. Tu już w średniowieczu produkowano mydło i sprzedawano na kramach, tu niegdyś, na Starym Mieście była duża fabryka mydła firmy Bolke, tu Adam Bujny, produkował metodą manufakturową swoje mydło. I gdy właśnie wyprzedawał ostatnią jego partię „zgadał się” z Darią Kieraszewicz. Obydwoje, jako wspólnicy zdecydowali, że „padło na mydło”, jako głównego bohatera muzeum.

Gdy w grudniu 2012 roku, w dwa miesiące po otwarciu muzeum, rozmawiałem z Adamem Bujnym, już wówczas byłem pewien, że to będzie sukces – sukces o zapachu mydła. Na przekór złośliwcom, którzy wieszczyli totalną klapę, mówili, że Bujny przejedzie się na tym muzeum, jak Zabłocki na mydle. Tymczasem już pierwszy miesiąc funkcjonowania przyciągnął do muzeum ponad pięć tysięcy zwiedzających.

Do dziś przewinęły się ich przez Muzeum  Mydła i Historii Brudu setki tysięcy, ale niezmiennie, magnesem przyciągającym do tej placówki jest konsekwencja jej twórców co do głównego zamysłu, a więc, że jest to jest muzeum żywe, w którym można fotografować, każdy może wszystkiego dotknąć, ba, nawet uruchomić któryś z eksponatów i coś ze sobą z muzeum zabrać! Tym czymś, jest mydło, wyprodukowane własnoręcznie, podczas muzealnych warsztatów.

Muzeum jest otwarte dla zwiedzających od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 18:00


Powiązane treści