Muzeum Mydła i Historii Brudu świętuje 5. urodziny. I przedstawia nową atrakcję [ZDJĘCIA]
Dodano: 01.09.2017 | 17:28Jedyne takie muzeum nie tylko w Polsce, ale i w Europie znajduje się przy ulicy Długiej.
Na zdjęciu: Uczestnicy dzisiejszych obchodów mogli liczyć na wiele atrakcji.
Fot. Justyna Wróblewska
Dokładnie 1 września 2017 roku mija pięć lat odkąd w kamienicach przy ulicy Długiej 13-17 funkcjonuje Muzeum Mydła i Historii Brudu. Świętowanie kolejnej rocznicy było okazją do wspomnień dotyczących powstania tego miejsca, opowieści o tym, jak się ono zmieniało oraz prezentacji nowych rzeczy.
Osoby uczestniczące w piątkowych obchodach urodzin powitali właściciele muzeum: Daria Kieraszewicz oraz Adam Bujny. – Pięć lat temu w tym miejscu byliśmy o wiele bardziej zestresowani, bo kompletnie nie wiedzieliśmy, jak taka przedziwna atrakcja sprawdzi się w Bydgoszczy. Baliśmy się, że bydgoszczanie nas źle przyjmą. Okazało się, że jest nieźle, radzimy sobie, a bydgoszczanie zaczęli lubić to miejsce – rozpoczęła Kieraszewicz i podkreśliła, że ich największą wątpliwością była kwestia opowiadania o brudzie. Jednak okazało się, że z pozoru kontrowersyjna kwestia stała się elementem najbardziej przykuwającym uwagę osób słyszących nazwę miejsca. – Do samego końca zastanawialiśmy się czy dodać „brudu”. Okazało się, że to właśnie przyciągnęło uwagę – mówiła Kieraszewicz i dodała, że tylko w czerwcu muzeum odwiedziło prawie sześć tysięcy osób.
Ich pomysł na działalność okazał się ogromnym sukcesem. Bydgoska placówka znajduje się w czołówce przeróżnych rankingów o zasięgu międzynarodowym. O jego wyjątkowości świadczy przede wszystkim to, że to jedyne takie muzeum w Europie. Podkreślał to prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, który pojawił się na obchodach urodzin, by złożyć właścicielom gratulacje oraz życzenia dalszego rozwoju. – Stworzenie czegoś niezwykłego to źródło sukcesu, ale muszą się wziąć do tego właśnie bardzo kreatywne osoby, czego gratuluje. To jest pierwszych pięć lat, ale nie ostatnich – mówił Bruski. Prezydent przekazał drobny upominek oraz życzenia napisane w formie wierszowej.
Po krótkich przemówieniach przyszedł czas na urodzinowy tort. Po poczęstowaniu się nim, uczestnicy wydarzenia udali się w podróż Piwnym Szlakiem Bydgoszczy. To nowa atrakcja, za sprawą której można w ciekawy sposób poznać piwną historię miasta. Na trasie szlaku znajduje się kilka punktów. Pierwszym z nich jest lodziarnia Katarynka, w której odbywa się degustacja lodów piwnych tworzonych z piwa Blondyna z browaru z Osowej Góry, cukru i wody. Następne punkty są ustalane przez przewodnika w oparciu o daną grupę i ich czas. Pokonanie całego szlaku zajmuje ponad dwie godziny. Znaczną część zajmuje gra miejska, podczas której uczestnicy rozpoznają składniki piwa poprzez spróbowanie tych trunków. Na trasie nie brakuje degustacji. Oczywiście towarzyszą im historie związane z piwem i Bydgoszczą, która w XIX wieku była miastem z aż 14 browarami, a warto dodać, że mało które miasto mogło pochwalić się takim wynikiem. Są one opowiadane między innymi przy makiecie miasta obok ulicy Mostowej, na barce „Lemara” czy na Starym Rynku. Uczestnicy odwiedzają również miejsce w pobliżu wyspy Św. Barbary, w którym znajduje się dziko rosnący chmiel.
Skąd wziął się pomysł utworzenia Piwnego Szlaku Bydgoszczy? – Z doświadczenia wiem, że ludzie lubią miejsca, w których mogą czegoś spróbować, coś poznać. W dodatku temat piwa i takiej historii miasta jest bardzo ciekawy – odpowiada Daria Kieraszewicz, która od 2008 roku prowadzi firmę zajmującą się turystyką przyjazdową do Bydgoszczy i regionu. Dodatkowe informacje o Piwnym Szlaku Bydgoszczy oraz możliwościach jego przejścia można uzyskać w siedzibie Muzeum Mydła i Historii Brudu.
Piątkowe obchody urodzin muzeum zakończyły się warsztatami z tworzenia mydła oraz wycieczką po muzeum. Jednak to nie koniec atrakcji. Na wszystkich, którzy w ten weekend odwiedzą muzeum czeka nie tylko wyjątkowe zwiedzanie, ale też liczne niespodzianki. Jakie? Tego dowiedzą się osoby, które wspólnie z pracownikami placówki będą chcieli świętować urodziny tego wyjątkowego miejsca.
- Wojewódzkie Obchody Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego [PROGRAM] - 11 grudnia 2024
- 5 przykładów, jak fundusze europejskie zmieniają nasz region [ZDJĘCIA] - 11 grudnia 2024
- Dorsz, mintaj, a może miruna – jakie gatunki do ryby po grecku? - 10 grudnia 2024