[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Muzeum Okręgowe kupiło motorowery z Rometu

Dodano: 21.11.2018 | 12:18

Na zdjęciu: Komar Model 230.

Fot. Andrzej Borsuk/MOB

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy zakupiło dziewięć motorowerów, wyprodukowanych w okresie PRL w Zakładach Rowerowych Romet.

W kolekcji MOB znalazły się takie modele jak: Komar typ MR230, MR231, MR 2338 i MR2352, Pegaz, Kadet „motorynka” Pony M1 i M2 oraz Chart. Te modele jednośladów, będące jednymi z najważniejszych typów motorowerów produkowanych w całej historii Rometu, znacząco wzbogacą muzealną kolekcję. Zakup został częściowo sfinansowany z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Fotografie nabytków, jako obiektów tygodnia prezentowane są na profilach muzeum na Facebooku i Instagramie, a także na stronie internetowej.

Warto wspomnieć, że obecnie w Exploseum (ul. Alfreda Nobla) prezentowana jest wystawa „Rower po bydgosku”. Ukazuje ona historię największej polskiej firmy rowerowej, która przez lata była jednym z przemysłowych symboli miasta. Ekspozycja dostępna jest do 31 marca 2019 roku. Muzeum Okręgowe informuje też, że z chęcią przyjmie zabytkowe rowery wyprodukowane w bydgoskim Romecie oraz wszelkie przedmioty związane z zakładami (katalogi reklamowe, zdjęcia, przedmioty okolicznościowe).