Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Muzyka, śpiew, taniec i teatr. Nad Kanałem Bydgoskim będzie gwarno jak przed laty

Dodano: 23.04.2025 | 15:18

Na zdjęciu: Nad pięknym Kanałem Bydgoskim w tym roku odbędzie się wiele wydarzeń.

Fot. BB

Najbliższe miesiące nad Kanałem Bydgoskim upłyną pod znakiem licznych wydarzeń, organizowanych przez Muzeum Kanału Bydgoskiego i Fundację Kanał Cooltura. Nie zabraknie potańcówek, koncertów, imprez historycznych i sportowych, a nawet teatru.

Kanał Bydgoski to perła zachodniej części Bydgoszczy. To droga wodna, która ożywiła miasto, a dziś wraz z otaczającymi go terenami zielonymi jest popularnym miejscem rekreacji. Dzięki aktywności mieszkańców – przede wszystkim w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego – jego otoczenie ulega przemianie. Środki z BBO pozwalają na stworzenie nowych miejsc wypoczynku czy reaktywację fontann pomiędzy IV a V śluzą.

Do pełnej rewitalizacji Kanału i otaczających go plant jeszcze długa droga, ale nad nim – jak przed laty – tętni życie. To miejsce spacerów z dziećmi, wypoczynku młodzieży z pobliskiego III LO czy aktywnego spędzania wolnego czasu. Ważnym elementem działań przywracających świetność drodze wodnej są też wydarzenia kulturalne, których nie zabraknie również w tym sezonie. Ich kalendarz przedstawili dziś (23 kwietnia) kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego Tomasz Izajasz oraz Violetta Kowalska i Aleksandra Szmeter z Fundacji Kanał Cooltura.

Noc Muzeów w Bydgoszczy 2025 [PROGRAM]

Przedstawiamy wydarzenia, które już w zeszłym roku wpisały się w obchody 250-lecia Kanału Bydgoskiego. W tym roku chcemy je kontynuować, jak i poszerzać – podkreślił Izajasz dodając, że mają one charakter wielopłaszczyznowy i są wyjątkowe, bo są też kreowane przez mieszkańców dla mieszkańców i turystów.

Kanał Kultura 2025. Będzie niespodzianka

Aleksandra Szmeter, jedna z organizatorek cyklu Kanału Kultura podkreśliła, że fundacja już po raz szósty organizuje wydarzenia nad Kanałem Bydgoskim. – Dziękujemy wszystkim bydgoszczanom za to, że głosują na nasze projekty w BBO – dodała. Cykl imprez plenerowych rozpocznie się i zakończy potańcówką na „dechach” nieopodal pętli Wilczak. Pierwsza z nich – czerwcowa potańcówka świętojańska – jest połączona z nauką kujawiaka i puszczaniem wianków na wody kanału. – Przywróciliśmy tradycje imprez tanecznych i to było nasze największe zamierzenie – stwierdziła.

Potańcówka świętojańska odbędzie się w piątek, 20 czerwca.W tym roku uruchomiliśmy też nowe lokalizacje naszych wydarzeń – uzupełniła Violetta Kowalska. Przewodnicząca Rady Osiedla Miedzyń-Prądy przedstawiła także plan dalszych imprez. W niedzielę, 29 czerwca odbędzie się koncert na marinie Gwiazdy. Tradycyjny koncert „Ogrody Muzyki”, organizowany na zieleńcu Galerii Miedzyń zaplanowano na piątek, 15 sierpnia. Sezon zwieńczy potańcówka przy pętli Wilczak.

Szykujemy też dla mieszkańców kolejną niespodziankę. Oprócz koncertów i potańcówek wprowadzimy kolejną formę – teatr – zaznaczyła Kowalska nadmieniając, że szczegóły spektaklu poznamy w późniejszym czasie.

Muzeum Kanału Bydgoskiego zaprasza na wiele imprez

Kustosz Muzeum Kanału podkreślił natomiast, że poza budżetem obywatelskim wiele wydarzeń jest organizowanych w ramach kooperacji z innymi partnerami. Przy współpracy z Can-Packiem placówka realizuje projekt „Cztery oblicza Kanału Bydgoskiego”. – Pokażemy go poprzez oblicze ekologiczne i przyrodnicze – i to już wydarzy się w ten weekend – zapowiedział Izajasz. W sobotę, 26 kwietnia w godzinach 12:00-14:00 i 13:00-15:00 będzie można wziąć udział w warsztatach rysowania ptaków pastelą z Dawidem Kilonem, a w godzinach 12:00 – 14:00 i 13:00 – 15:00 odbędą się warsztaty upcyclingu, podczas których uczestnicy stworzą doniczki i ozdoby z materiałów naturalnych i recyklingowych, połączone ze zwiedzaniem placówki przy Staroszkolnej 10.

@metropoliabydgoska.pl Połowa kwietnia już za nami, a my znów wracamy do Was z dobrymi wieściami prosto z Bydgoszczy! Miasto nie zwalnia tempa, a przed nami kolejne wydarzenia, koncerty i świetne ogłoszenia. 🫶🏽🎉👯🎈 #Bydgoszcz #WiosnaWBydgoszczy #KulturalnaBydgoszcz #Juwenalia2025 #DobreWiadomości #CoNowego #BydgoskieWydarzenia #metropoliabydgoska #metropoliabydgoskapl #bydgoszczcity #bydgoszczanie #bydgoszczmalownicza #bydgoszczjestpiękna ♬ dźwięk oryginalny – MetropoliaBydgoska.PL

Dzień później, od 12:00 do 15:00 odbędzie się – połączony z odwiedzinami muzeum – edukacyjny spacer z Dawidem Kilonem, podczas którego uczestnicy poznają lokalną florę i faunę oraz tajemnice drzew rosnących wzdłuż kanału. Od 13:00 do 15:00 zaplanowano natomiast warsztaty ekotwórcze. Podczas Steru na Bydgoszcz (14-15 czerwca) nad drogą wodną usłyszymy jazz; odbędzie się także spotkanie poświęcone albumowi „Bydgoszcz. Wodne impresje” z fotografiami Justyny Szelągowskiej i tekstami Tomasza Izajasza.

We wrześniu pokażemy sportowe oblicze Kanału Bydgoskiego – zapowiedział kustosz. Poza tradycyjnym wyścigiem smoczych łodzi, zaplanowano także pierwszy bieg z okazji urodzin Kanału, którego patronem będzie Leonard Pietraszak. Jego imieniem nazwano bulwar po stronie Wilczaka. – Będzie też rajd rowerowy, rajdy piesze – wyjaśniał Izajasz. Nad 250-letnim zabytkiem techniki nie może też zabraknąć historii: muzeum zaprasza na warsztaty, gry terenowe.

Również w rejonie Muzeum Kanału Bydgoskiego nie zabraknie muzyki: dzięki środkom z BBO zaplanowano minikoncerty na wodach Kanału. – W zeszłym roku zorganizowaliśmy takie wydarzenie. Wyszło bardzo kameralnie i urokliwie – przypomniał Izajasz. Muzyka będzie także słyszalna przy Bzzzt Cafe obok V śluzy.

Wśród zaplanowanych na ten rok atrakcji znajdują się jeszcze:

  • w czwartek, 8 maja odbędzie się wernisaż wystawy obrazów Jacka Jarętowskiego przedstawiających drogę wodną; Muzeum przedstawi też wystawę „Fryderyk II. Twórca Kanału Bydgoskiego”
  • 7 czerwca odbędzie się festyn charytatywny zorganizowany przez grupę Pomimo Przeciwności
  • w czerwcu Muzeum zaprosi na „Legendę o Panu Twardowskim. Cienie Nocy Kupały”
  • pod koniec sierpnia odbędzie się „Spotkanie z Dowgirdem” – kolejne wydarzenie poświęcone Leonardowi Pietraszakowi, połączony z turniejem szabli historycznej
  • w październiku i listopadzie zaplanowano ekspozycję makrofotografii Marzeny Ziuziakowskiej, a także wystawę poświęconą bydgoskiemu statkowi „Wisła”