Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Sztuczna inteligencja w służbie MWiK. „Wodociągi” podpisały ważny kontrakt

Dodano: 05.07.2023 | 18:07

Na zdjęciu: Kontrakt podpisali prezes MWiK Bydgoszcz Stanisław Drzewiecki i członek zarządu DHI Polska Waldemar Mlaś.

Fot. Szymon Fiałkowski

Miejskie Wodociągi i Kanalizacja podpisały ważną umowę ze spółką DHI Polska. Ma ona związek z realizowaną budową i przebudową bydgoskiej kanalizacji deszczowej – DHI wykona system inteligentnego sterowania retencją zbiornikową.

Trudno wyobrazić sobie lepszy dzień na podpisanie takiej umowy. Dziś otrzymaliśmy kolejny Alert RCB, ostrzegający przed silnymi burzami i opadami deszczu – zaczął środową (5 lipca) konferencję rzecznik prasowy MWiK Marek Jankowiak. Kontrakt z firmą DHI Polska (która przy tym zadaniu będzie współpracować w tym zakresie z szwedzkim oddziałem DHI) dotyczy wdrożenia unikalnego systemu, działającego z wykorzystaniem metod i technik sztucznej inteligencji. Pozwoli on automatycznie sterować ilością wody w zbiornikach retencyjnych w zależności od prognoz pogody, prognozowanych wielkości opadów w zlewniach kanalizacji deszczowej oraz danych dostarczonych przez systemy pomiarowe.

To bardzo ważny kontrakt – podkreślił prezes bydgoskich wodociągów Stanisław Drzewiecki. Jak zaznaczył, zarządzana przez niego spółka po raz kolejny wdraża pionierskie w skali kraju rozwiązanie w dziedzinie kanalizacji deszczowej. – Projekt polega na opracowaniu aplikacji, która będzie funkcjonować w oparciu o filozofię sztucznej inteligencji. Zagadnienia, z którymi mamy do czynienia, czyli m.in. hydraulika, opad czy wsiąkanie czy parowanie wody są skomplikowane i cały czas poszukiwane są rozwiązania w zarządzaniu deszczówką – dodał prezes.

Sztuczna inteligencja potrafi analizować stany prognozowane i zasymulować przewidziane skutki opadów deszczu. – System będzie zatem miał informacje i historyczną pamięć; jaka była prognoza pogody, czy rzeczywiście spadł deszcz, a jeśli tak – to na jakim obszarze i z jaką intensywnością – podkreślił Drzewiecki. Dzięki temu możliwe będzie zdalne sterowanie pracą zbiorników retencyjnych, jak i całej sieci kanalizacyjnej przed prognozowanym wystąpieniem opadów, jak i podczas ich trwania.


ZOBACZ RÓWNIEŻ: Bydgoskie Wodociągi w obiektywie [WIDEOPREZENTACJA]


Mamy zaszczyt współpracować z MWiK przy ambitnym zadaniu – podkreślił członek zarządu DHI Polska Waldemar Mlaś. Dodał również, że realizowany przez MWiK program budowy i przebudowy kanalizacji deszczowej jest szeroko znany nie tylko w Polsce, ale także za granicą. – Inne miasta wzorują się na tym, co do tej pory osiągnęła Bydgoszcz – chwalił Mlaś. Członek zarządu DHI podkreślił również, że bydgoski system inteligentnego sterowania retencją zbiornikową będzie pierwszym tego typu w Polsce. Kiedy zostanie uruchomiony?

Założenia są takie, że pierwszy pilotażowy element systemu zostanie ukończony w grudniu tego roku. Następnie, wraz z oddaniem do użytku kolejnych zbiorników, będą one sukcesywnie włączane do systemu. Zakończenie wszystkich prac planujemy w czwartym kwartale 2026 roku – wyjaśniał Mlaś. Innowacyjne rozwiązanie będzie „żywym organizmem” – wraz z realizacją nowych inwestycji będzie na bieżąco aktualizowany.

System inteligentnego sterowania retencją zbiornikową wesprze realizację wspieranego środkami unijnymi projektu modernizacji deszczówki. Po podpisaniu umów z nowymi wykonawcami rozpoczęły się prace nad dokończeniem zaplanowanych zadań. – W ramach programu realizowanych jest 108 zadań; 37 zostało już wykonanych. Przed nami realizacja pozostałych – wymienił prezes MWiK. Praktycznie wszystkie umowy na dokończenie budowy i przebudowy kanalizacji deszczowej są już zawarte (z wyjątkiem kontraktu na trzy zadania, który zostanie podpisany w przyszłym tygodniu).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
11 miesięcy temu

Niech oni zainwestują w XXI wieku w e-bok i e-faktury, bo wstyd na cały kraj, pseudo proekologiczna spółka. Jaki ekwiwalent ściętych drzew za wydrukowane co miesiąc faktury dla całego miasta? Jaki ślad węglowy na dostarczenie ich klientom?

Arek
Arek
11 miesięcy temu

Też byłem wkurzony o e-bok, bo przez długie lata to była jedyna faktura jaką dostawałem w formie papierowej, ale od roku wprowadzili „nowoczesność”, także sprawdź na stronie.

miki
miki
11 miesięcy temu

Marek, a może najpierw byś sprawdził, żeby się nie kompromitować? Tak jak Arek piszę e-bok i e-faktury są dostępne.
A co do meritum artykułu to jak najbardziej pozytywna sprawa.