Bydgoszcz
1C
93% wilgotność
Wiatr: 2km/h SE
H 1 • L 1
2C
Pon
0C
Wt
1C
Sr
5C
Czw
1C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeMWiK planują farmy fotowoltaiczne. Mają powstać w Fordonie i Lesie Gdańskim
23.10.2021 | 11:02

MWiK planują farmy fotowoltaiczne. Mają powstać w Fordonie i Lesie Gdańskim

Na zdjęciu: W najbliższych latach w Bydgoszczy ma powstać kilka farm fotowoltaicznych.

Fot. Szymon Makowski

Widok paneli fotowoltaicznych na dachach miejskich budynków nie jest już niczym zaskakującym. Ratusz myśli też o budowie farm produkujących prąd ze słońca – w zeszłym roku urzędnicy wyznaczyli kilka lokalizacji, gdzie mogłyby stanąć instalacje. Na zmiany klimatu i rosnące ceny energii reaguje także spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja, która także planuje powstanie dwóch farm: na terenie oczyszczalni w Fordonie i stacji uzdatniania wody w Lesie Gdańskim. 

Miasto Bydgoszcz posiada w swoich zasobach 43 instalacje fotowoltaiczne oraz dwie instalacje w zasobach spółek miejskich: na biurowcu budynku IDEA w BPPT oraz instalację należącą do KPEC. Łączna wybudowana moc wszystkich 45 instalacji wynosi 796,94 kW. W planach jest realizacja i uruchomienie kolejnych paneli na dachach budynków należących do miasta, ale też inwestycje miejskich spółek. Pod koniec września Miejskie Wodociągi i Kanalizacja rozpoczęły ubieganie się o decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach na budowę farm fotowoltaicznych. Pierwsza z nich miałaby powstać na terenie stacji uzdatniania wody w Lesie Gdańskim i ma mieć moc do 1 MW, druga – o mocy do 2 MW – jest zaplanowana na terenie oczyszczalni ścieków w Fordonie.

Zobacz również:

Wielka inwestycja MWiK. Gdzie powstaną zbiorniki retencyjne?

Rzecznik MWiK Marek Jankowiak przyznaje, że spółka podjęła proces inwestycyjny polegający na budowie alternatywnych źródeł zasilania na energię odnawialną oraz zabezpieczenie infrastruktury krytycznej na wypadek klęsk żywiołowych. Poza wspomnianymi farmami, w najbliższych latach planowana jest także budowa wielostanowiskowych stacji ładowania pojazdów elektrycznych z elektrowni fotowoltaicznej z magazynami energii na terenach należących do wodociągów, wdrożenie systemu monitoringu energochłonności bezobsługowych pompowni wody i przepompowni ścieków oraz budowa stopnia wodnego wraz z małą elektrownią wodną na rzece Brdzie oraz przepływowego zbiornika wodnego na potrzeby Ujęcia i Stacji Uzdatniania Wody „Czyżkówko”.

MWiK ubiega się o dofinansowanie z Krajowego Programu Odbudowy i uzyskał wstępną akceptację inwestycji. Jej realizacja będzie zależna od ostatecznej decyzji o przyznaniu środków finansowych w ramach KPO, co ma nastąpić w 2022 roku (w zależności od kwoty przyznanej z UE) – przyznaje rzecznik MWiK.

Starania o realizacje farm produkujących prąd ze słońca czyni też urząd miasta. W lutym tego roku przedstawił on wykaz terenów, przeznaczonych na tego typu inwestycje. Wytypowane nieruchomości mają od 2 do 12 hektarów (ich łączna powierzchnia to ponad 70 hektarów) i znajdują się na obrzeżach Bydgoszczy. Są to nieużytki, tereny poprzemysłowe oraz dawne wysypiska śmieci. Największa z farm mogłaby powstać przy ulicy Inwalidów: na obszarze wokół punktu selektywnej zbiórki odpadów zmieściłoby się ponad 16 tysięcy urządzeń wytwarzających energię ze słońca. Wśród propozycji są także mniejsze działki, m.in. teren przy oczyszczalni w Fordonie, na którym można umieścić 7,5 tysiąca paneli, a także nieruchomości gruntowe, zlokalizowane nieopodal trasy S5 na Osowej Górze, w Fordonie, na terenie osiedla Bydgoszcz Wschód i w Wypaleniskach.

Zliczając potencjał wszystkich wytypowanych terenów miasto może uzyskać 40 MW mocy zainstalowanej w systemach fotowoltaicznych. Opracowany przez urzędników dokument – zawierający lokalizacje, wstępny projekt oraz koszty budowy – będzie podstawą do ubiegania się o wysokie dofinansowanie unijne na ten cel. Miasto nie wyklucza także wydzierżawienia tych terenów potencjalnym inwestorom.
W najbliższym czasie w Bydgoszczy powstaną też prywatne farmy fotowoltaiczne. Tego typu inwestycje szykują się m.in. w Fordonie, w rejonie wału przeciwpowodziowego nad Wisłą: dwie z nich ma zrealizować firma Ekoklara, a jedną – na terenach należących do rodziny Abramczyków – spółka Klimat Solec. W ostatnich dniach wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach niezbędnej do budowy farmy fotowoltaicznej o mocy do 10 MW wraz z magazynami energii o łącznej mocy do 60 MW oraz infrastrukturą towarzyszącą złożyła spółka Locum. Inwestycja ma powstać na Łęgnowie, a konkretnie na działkach przy ulicy Plątnowskiej i linii kolejowej nr 18.

CZYTAJ TAKŻE: Zagraniczni inwestorzy kupili akcje bydgoskiej spółki. Prowadzi ona inwestycję przy Gdańskiej

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Stefan
Stefan
1 miesiąc temu

Miliony złotych mają od bydgoszczan z abonamentów za dostęp do rur to mogą inwestować w różne pomysły prezesa.

Wodkateam
Wodkateam
1 miesiąc temu

Lepsze panele niż wymiana chodników, krzaków, trawy, wóda dla prezesa.

ben
ben
1 miesiąc temu

Budowa alternatywnych źródeł zasilania na energię odnawialną to oznaka perspektywicznego myślenia i brawa za to. Zresztą już budowa biogazowni w oczyszczalni w Fordonie pokazała, że w MWiKu myślą na lata do przodu.

yareyare
yareyare
1 miesiąc temu

Budowa alternatywnych źródeł zasilania na energię odnawialną to oznaka perspektywicznego myślenia i brawa za to. Zresztą już budowa biogazowni w oczyszczalni w Fordonie pokazała, że w MWiKu myślą na lata do przodu.

Bo MWiK to po prostu najlepiej zarządzana spółka miejska w Bydgoszczy, czy się komuś to podoba, czy nie. Takie są fakty. Zresztą od lat są uważani za jeden z najlepszych zakładów wod-kan w Polsce.

Powiązane treści